18. Marec 2018 hotelier
Baner_hotelier

Novela vyhlášky, ktorá upravuje predaj tepelne neupraveného mäsa, začína platiť presne od dnešného dňa, od 1. júna 2017.

Znamená to oficiálny návrat tatárskeho bifteku na jedálny lístok hotelov a reštaurácií. Ide o veľký úspech profesijného Zväzu hotelov a reštaurácií SR smerom ku klientom, ktorí sa tejto mäsovej pochúťky dožadovali. „Hľadali sme také riešenie, ktoré presne stanoví podmienky pre predaj tepelne nespracovaného mäsa v zariadeniach spoločného stravovania a podarilo sa nám to vďaka výbornej súčinnosti štátnych orgánov i nás, ako zástupcov branže,“ uviedol generálny manažér ZHR SR Marek Harbuľák.

Už vlani, v polovici decembra, sa na podnet zväzu konalo stretnutie zástupcov Zväzu hotelov a reštaurácií SR, Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov spolu s pracovníkmi Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR, k možnosti prípravy „tataráku“ v stravovacích prevádzkach. Spoločne potom riešili ustanovenia návrhu novely vyhlášky č. 533/2007, ktorá mala umožniť predaj tatárskeho bifteku. „Teší nás, že novela vyhlášky je v platnosti už od júna, čo znamená, že počas letnej turistickej sezóny môžeme domácim i zahraničným klientom ponúknuť túto obľúbenú pochúťku“, uviedol M. Harbuľák. ZHR SR iniciovalo zmenu vyhlášky nielen kvôli tomu, aby sa vyriešila dovtedy zakázaná príprava tataráku. Novelou vyhláškou sa zmenili aj podmienky a predaj steakov, či metóda sous vide, prijali sa ďalšie zmeny v lehotách na uskladnenie hotových polotovarov, či pokrmov. Zväz hotelov a reštaurácii tieto podnety od svojich členov registroval a spracoval ich pri príprave novely.

Podľa M. Harbuľáka je teraz potrebné, aby sa profesionáli oboznámili s podmienkami, za akých je podľa novely možné tatarák ponúkať v zariadeniach spoločného stravovania. Zväz hotelov a reštaurácií v tejto súvislosti pripravuje niekoľko seminárov po celom Slovensku, aby oboznámil prevádzky spoločného stravovania s novinkami vyhlášky.

kontakt

Fakturačná adresa: Kopanice 709/9D, 010 07 Žilina, Slovenská republika
IČO: 36693995, DIČ: 2022267643, IČ DPH: SK2022267643, Spoločnosť je zapísaná v OR SR Žilina, oddiel Sro, vložka č. 18197/L
PODROBNEJŠÍ KONTAKT |   FACEBOOK