18. Marec 2018 hotelier
Baner_hotelier

Nie je vhodné sa o nich rozprávať a už vôbec nie písať? Omyl! Práve vďaka toaletám si hosť rýchlo utvorí pomerne jasnú a pravdivú predstavu o (ne)fungujúcej hygiene vo vašom zariadení. Veď ak priestory, ktoré vidí, vyzerajú nevábne, ako potom vyzerá zákulisie ukryté pred zrakom verejnosti?

Vybavenie reštaurácie, hotela alebo penziónu stojí nemalé peniaze – je to však investícia do biznisu. Nakupujeme pekné stoly, lampy, sedačky, dekorácie... Často však zabúdame na miestnosť, ktorú, hoci nakrátko, ale skôr či neskôr navštívi každý hosť. Toalety sú ukryté za zavretými dverami, niekde bokom, asi preto sa im často nevenuje patričná pozornosť. Čo býva kameňom úrazu?

•    Miniatúrne rozmery, kde sa hosť v snahe zatvoriť si dvere WC stáva chtiac-nechtiac doslova akrobatom. Tu je každému hneď jasné, že viac šetriť centimetre sa už nedalo.

•    Chodbička vedúca k sociálnym zariadeniam býva najmä v menších ubytovacích a stravovacích zariadeniach doslova založená množstvom nevzhľadných škatúľ, ba dokonca odpadkov. Hosť je tak síce vtiahnutý do života zariadenia, otázne však je, či práve po tom túži.

•    Čistota, čistota, čistota! Viete o tom, že si medzi našimi zahraničnými návštevníkmi koluje vtip, že na Slovensku toalety nájdete veľmi rýchlo podľa zápachu, ktorý sa z nich doďaleka šíri? Smutné, ale žiaľ ešte príliš často pravdivé tvrdenie.

•    Rozmáčané mydlo v miske či dokonca v sieťke ostalo v minulom storočí, len mnohé zariadenia si to ešte nevšimli. Hosť, na výber menšie zlo – buď použije baktériami oblepené mydlo, alebo si umyje ruky len vodou. Naozaj vám nákup zásobníkov na tekuté mydlo vážnym spôsobom nabúra rozpočet?

•    Prázdne zásobníky toaletného papiera, alfy a omegy sociálneho zariadenia. Neskutočne trápne, ale taktiež stále bežné.

Sušenie rúk je samostatná kapitola. Tam, kde sú mydlá, bývajú dokonca aj samostatné uteráky, presnejšie uterák. Jeden kus. Rozumne uvažujúci hosť sa ho ani nedotkne, tých nerozumných bolo pred ním už hodne... Ďalej sú tu hojne používané sušiče. Výskumy spoločnosti European Tissue Symposium (ETS) a SCA ukázali, že až 60 % Európanov dáva prednosť papierovým utierkam pred teplovzdušnými sušičmi (31 %) alebo utierkou v rolke (8 %). Papierové utierky sa pritom ukázali z týchto troch systémov ako najvhodnejšie pri znižovaní počtu baktérií na rukách. Pri starších typoch teplovzdušných sušičov bol dokonca zaznamenaný niekoľkonásobne vyšší výskyt baktérií ako pred ich použitím! Sušiče navyše nepríjemne vysušujú pokožku rúk, nie každému vyhovujú. Ak hosť nemá alternatívu papierových utierok, odchádza s mokrými, na podlahu kvapkajúcimi rukami.

Kam patria vaše toalety?

Popolušky – nefungujúce splachovanie, polámané súčiastky, netečie voda v umývadle, obité dlaždice, popukané zrkadlo. Dvere sa nedajú dobre zatvoriť, nieto ešte zamknúť. Upratovanie rovná sa vysypanie smetného koša. Ak máte dojem, že preháňame, vyberte sa na výlet po Slovensku, vynechajte „ohviezdičkované“ hotely a reštaurácie a takúto realitu nájdete aj tam, kde by ste ju nečakali.

Stredná cesta – sem patria zariadenia, ktoré iba dodržujú zákon, aby si splnili všetky povinnosti. Majú dostatočný počet toaliet s primeranými hygienickými podmienkami, väčšina vecí tu funguje, ako má. Hosť zväčša nájde toaletný papier, mydlo, aj ruky si osuší. Občas sa vyskytne aj umelý kvet v zaprášenej vázičke, ale od príjemného či voňavého prostredia majú takéto toalety ďaleko.

Vyšší level – toalety v tejto kategórii sa podarilo zladiť s celkovým dizajnom zariadenia a preniesť ho aj za dvere toalety. Hosť tu nájde všetko, čo potrebuje a niečo navyše – hudbu, kvety, osviežovače vzduchu, vešiak na kabelku aj kabát, druhé zrkadlo.

Sen o luxuse – sem patrí len pár vyvolených, ktorých by sme na Slovensku mohli veľmi rýchlo zrátať. Na takýchto miestach hosťa čakajú umývadlá a toalety, ktoré sú samy osebe umeleckým dielom dizajnérov. „Toalety sú vždy pre nás gólom, ktorý chceme dať“, hovoril za svoj ateliér v nedávnom rozhovore pre Hotelier architekt Kalin Cakov, majiteľ nového dizajnového hotela. Na takýchto toaletách sa vnímavejší hosť poobzerá okolo seba, objavuje zaujímavé detaily, nevšedné dizajnové prvky a materiály, či dokonca krištáľový luster. Vedľa štýlového umývadla s bezdotykovou batériou čakajú vzorne naukladané jednorazové uteráčiky, v dávkovačoch značkové tekuté mydlo a krém na ruky, neraz i sofa či odkladací stolík na kabelku. Sen o luxuse podčiarkujú čerstvé rezané kvety a nevtieravá vôňa, v pravidelných intervaloch dávkovaná z osviežovačov. I keď hosť sa občas potrápi, kým zistí, ako funguje niektorý z moderných výdobytkov techniky, väčšinou to napokon zvládne a účel bol splnený – zariadenie zanechalo dojem ako celok.

Čo hovorí zákon?

Podľa § 6 ods. 6 vyhlášky č. 533/2007 Z. z. do záchodu nesmie byť priamy vchod z prevádzky zariadenia spoločného stravovania. Záchod musí byť dostatočne osvetlený, osobitne vetraný a vybavený toaletným papierom. Záchod pre ženy musí byť vybavený aj nádobou s uzatváracím príklopom ovládateľným zošliapnutím. Podľa § 6 ods. 7 tej istej vyhlášky v predsieni záchodu musí byť umývadlo s prívodom teplej vody s teplotou najmenej 45°C a prívodom studenej pitnej vody z verejného vodovodu alebo vlastného zdroja, mydlo, zariadenie na osušenie rúk alebo hygienický prostriedok na utretie rúk. Ak je utretie rúk zabezpečené papierovými utierkami, musí byť v predsieni záchodu aj nádoba na použité papierové utierky s uzatváracím príklopom ovládateľným zošliapnutím.

kontakt

Fakturačná adresa: Kopanice 709/9D, 010 07 Žilina, Slovenská republika
IČO: 36693995, DIČ: 2022267643, IČ DPH: SK2022267643, Spoločnosť je zapísaná v OR SR Žilina, oddiel Sro, vložka č. 18197/L
PODROBNEJŠÍ KONTAKT |   FACEBOOK