18. Marec 2018 hotelier
Baner_hotelier

Recepčné vás vítajú v miestnosti s obrovským átriom a dvojitou galériou, odkiaľ je krásny výhľad. Ak sa rozhodnete pre ubytovanie v päťhviezdičkovom grandhoteli, v areáli ho hľadajte podľa jeho renesančnej fasády. Stojí na malom námestí, ktorému dominuje kostolík s čiernou kopulou zdobenou bielymi ornamentmi. Zvon každú polhodinku oznamuje neľútostné plynutie času.

Pestrofarebné repliky

To je Villaitana, pestrofarebný luxusný päťhviezdičkový hotelový komplex rozkladajúci sa nad španielskym mestom Benidorm na pobreží Costa Blanca. Keď sa tam ubytujete, máte pocit, že sa prechádzate historickými uličkami stredovekého španielskeho mestečka. Ale kdeže! Ide iba o repliky. Väčšina budov je kópiou toho, čo patrí v regióne Valencia k tomu najpozoruhodnejšiemu, najkrajšiemu.

Napríklad fasáda grandhotela. Je to kópia renesančnej radnice v Alzire. Interiér hlavnej recepcie komplexu je zase vernou podobou radnice v Alicante. A originál kostolíka s jeho ornamentálnou kopulou možno poznáte z návštevy alebo pohľadníc mestečka Altea.  
Pod týmto novým konceptom oddychu a luxusu na pobreží Costa Blanca je podpísaný španielsky architekt Andrés Piñeiro. Inšpiráciu hľadal v starých centrách okolitých mestečiek a dediniek. Staviteľom areálu odporučil, aby použili také materiály, ako aj ich predchodcovia pred pár stovkami rokov. Teda napríklad pieskovec, žulu či bridlicu.

Celkovo nájdete vo Villaitane 25 replík historických budov. Ich fasády sa čnejú nad Benidormom ako pestrofarebná hradba a pôsobia ako kontrast jeho mrakodrapom nastavaným na pobreží zálivu Baixa. Z ich balkónov a terás je zase úžasný výhľad na Stredozemné more i benidormskú marinu.

Nezabudnite sa zastaviť pred tichšou verziou vežových hodín kostolíka. Na slnečných hodinách môžete podľa tieňa odčítavať hodiny ako za starých čias, keď nik ešte netušil o digitálkach. Do kostolíka ale nik nechodí odriekať modlitby. Jeho horná časť slúži na spoločenské podujatia, ako sú koncerty či plesy. Podzemie zase skrýva rozsiahle kongresové priestory vybavené najmodernejšou technikou.

Z rybárskej dedinky Manhatann

V dvoch zátokách stredozemného „bieleho pobrežia“, teda Costa Blanca, sa ešte pred pár rokmi krčila chudobná rybárska dedinka s dvomi tisíckami obyvateľov. Dnes tam stoja desiatky mrakodrapov. To je dnešný Benidorm, mestečko ležiace vari pol stovky kilometra od Alicante a jeho medzinárodného letiska.
Naozaj ide o mrakodrapy, aké poznáme z New Yorku či iných amerických, či iných veľkomiest. Veď majú tridsať ba i viac poschodí a o tom, že sú to vežiaky skrývajúce apartmány či hotelové izby riadnych rozmerov, svedčí najlepšie fakt, že jeden z nich – Grandhotel Bali, bol v Španielsku päť rokov najvyššou budovou. Až kým ho nepredstihli veže CTBA v Madride.
Celý tento stavebný boom smerom k nebu súvisí s tým, že Španieli už od 60. rokov systematicky a ako sa ukazuje donedávna aj úspešne lákajú anglických, nemeckých či škandinávskych dôchodcov. Hlavným argumentom je to, že v čase, keď v ich domovských krajinách vládne dážď, chladno, pľušť i mráz, pri Stredozemnom mori je príjemne, zväčša slnečno a relatívne teplo.

Golf i zábavný park

Dnes má Benidorm zásluhou prisťahovalcov zo spomínaných krajín 65 000 obyvateľov a v lete k nim pribúdajú tisícky dovolenkárov. Ročne ho navštívi približne päť miliónov turistov.

Za tie roky realitného rekreačného rozmachu sa totiž Španieli aj veľa naučili. Vedia, že nestačí ponúkať čo-ako luxusné byty, bungalovy či vily. K tomu treba aj zábavky na vyplnenie voľného času. Napríklad v podobe golfu.
A tak nečudo, že pätnástka golfových ihrísk v okolí  je neustále v permanencii. Dve z nich priamo v susedstve komplexu Villaitana. Na oboch vidno rukopis slávneho amerického golfistu a dizajnéra Jacka Niclausa.
Na neďalekom kopci nad bývalým starým kameňolomom čítate obrovské písmená Terra Mitica a vidíte, ako sa točia ruské kolesá. Ide o jeden z najväčších tematických zábavných parkov na pobreží Španielska.

Terra Mitica je rozdelený do piatich tematických okruhov vrátane príslušných reštaurácií. Časť starý Egypt reprezentujú pyramídy a plavba po rieke Níl, v starom Grécku môžete navštíviť napríklad chrám v Kinetose, v starom Ríme si môžete zalietať s vtákom Fénixom či navštíviť Koloseum, v časti Iberia zase sledovať imitované býčie zápasy a keď zájdete do sektora Stredomorské ostrovy, tam si zase môžete naplno užiť rôzne vodné atrakcie.

kontakt

Fakturačná adresa: Kopanice 709/9D, 010 07 Žilina, Slovenská republika
IČO: 36693995, DIČ: 2022267643, IČ DPH: SK2022267643, Spoločnosť je zapísaná v OR SR Žilina, oddiel Sro, vložka č. 18197/L
PODROBNEJŠÍ KONTAKT |   FACEBOOK