18. Marec 2018 hotelier
Baner_hotelier

Mesto, ktorého osud za posledných 100 rokov pripomína históriu celej Európy. Mesto, ktoré prežilo krízy, zažilo mocibažných šialencov, vstalo z trosiek, bolo múrom preťaté na dve a symbolizuje koniec Studenej vojny. Dnes je Berlín dynamickou a obľúbenou európskou metropolou. A rovnako v časoch slávy i v časoch úpadku vítalo tisícky návštevníkov, ktorí využívali služby jeho hotelov.

 

Na začiatku 20. storočia Berlín vo všetkom súťažil s európskymi veľkomestami ako Londýn a Paríž. Ale porážka Nemecka v roku 1918 priniesla do tohto mesta hospodársky úpadok, ktorý napriek pár optimistickým rokom na konci druhého desaťročia vyústil do nacistickej diktatúry a neskôr do obsadenia mesta spojencami. V tom čase bola veľká časť budov poškodená a hotely neboli prioritou pri rekonštrukcii a novej výstavbe. Studená vojna rozdelila mesto Berlínskym múrom na dve časti, ktorý v 1989 pri zjednotení Nemecka rýchlo padol. Spojený Berlín sa stal hlavným mestom hospodársky vyspelej krajiny s 80 miliónmi obyvateľov, čo prinieslo nové podnety pre rozvoja mesta.

Legenda 1 – Hotel Adlon Kempinski

Rýchlo sa rozvíjajúce nemecké cisárstvo začiatkom storočia súperilo s ďalšími veľmocami v priemysle, zbrojení a obchode. Symbolom úspechu tejto doby sa stávali luxusné hotely, ktoré slúžili nielen na prenocovanie, ale boli tiež miestom spoločenského života tých najbohatších. A Berlínu chýbal hotel, ktorý by mohol súťažiť s tými, ktoré fungovali v Londýne, Paríži či Viedni.

Lorenz Adlon, ktorý mal skúsenosti s vedením viacerých noblesných berlínskych reštaurácií, uvidel v tejto situácii príležitosť. V roku 1905 sa mu podarilo získať grófsky palác na Parížskom námestí v centre Berlína. Napriek protestom časti verejnosti získal pre projekt luxusného grand-hotela veľmi silného podporovateľa – nemeckého cisára Viliama II. Počas dvoch rokov stavby sa rozpočet vyšplhal na neuveriteľnú sumu 17 miliónov ríšskych mariek (čo zodpovedá dnešným 350 miliónom eur), z ktorých až 15 miliónov zabezpečil cisár.
Slávnostné otvorenie 24. októbra 1907, samozrejme za účasti celej cisárskej rodiny, sa stalo začiatkom vzniku legendy.

Medzi návštevníkov hotela sa hneď v prvých rokoch zapísali ruský cár Mikuláš II., Edison, Ford či Rockefeller. V 20. rokoch nastala zlatá éra hotela, keď sa hotel stal miestom nielen na prenocovanie, ale doslova pamätihodnosťou, bez návštevy ktorej nebola žiadna cesta do Berlína kompletná. K slávnym návštevníkom pribudol Charlie Chaplin, Albert Einstein či Marlene Dietrich.

Hoci bol Adlon oficiálnym hotelom Olympijských hier 1936, tridsiate roky znamenali pre hotel ústup z výslnia slávy, pretože nacionálny fanatizmus netoleroval liberálnu internacionálnu atmosféru, ktorú hotel vyžaroval. Pod vplyvom nacistov boli v jedálnych lístkoch cudzie, a to hlavne francúzske, slová nahradené takými, ktoré boli dostatočne „nemecké“. Aj keď hotel priam zázračne prežil koniec vojny, ba dokonca bol v takom dobrom stave, že v jeho časti mohla byť zriadená vojenská nemocnica, 2. mája 1945 vznikol v jeho priestoroch požiar, ktorý zničil väčšiu časť budovy.

Počas obdobia NDR slúžila zvyšná časť hotela najprv ako luxusný hotel, neskôr už iba ako internát. Nakoniec bola v roku 1984 zdemolovaná aj posledná stojaca časť budovy. Po páde NDR a vysporiadaní právnych prekážok sa podarilo opätovne postaviť hotel podľa pôvodných plánov a od augusta 1997 hotel funguje ako Hotel Adlon Kempinski Berlín. Len pred ôsmimi rokmi pribudlo k pôvodnej budove nové krídlo – Adlon Palais, čím získal hotel aktuálnu podobu.

Kempinski Adlon Berlín v súčasnosti ponúka ubytovanie v 328 izbách a 66 apartmánoch na prominentnej berlínskej adrese Unter den Linden, iba 150 metrov od Brandenburskej brány. Súčasťou hotela je 13 miestností na konferenčné a spoločenské podujatia, 2 reštaurácie, bar, ako aj priestranné mestské spa a wellness. Prezidentský apartmán hotela bol v ostatných rokoch prispôsobený na zvýšené bezpečnostné nároky hostí a zahŕňa napríklad nepriestrelné sklá či steny posilnené oceľovými platňami. Medzi slávnych hostí nedávno pribudli herci Tom Hanks a Vin Diesel, režisér Steven Spielberg, politici Bill Clinton a  Michail Gorbačov. Storočnica hotela Adlon je plná lesku a slávy veľkého sveta, miestami pretkávaná pádmi a ľudskými tragédiami. Dnes tento hotel opäť poskytuje služby a luxus, tak ako boli zámerom jeho tvorcov.

Legenda a jej nové prevtelenie – Hotel Esplanade a Grand Hotel Esplanade

Hotel Esplanade vznikol ako projekt firmy Fürstengruppe (v preklade Kniežacie združenie), ktorá spojila financie troch kniežacích rodov do tohto projektu. V štýle Belle Epoque vznikol v rokoch 1907 až 1908 nový hotel, ktorý stal 23 mil. zlatých mariek. V hoteli bolo viacero noblesných sál, vrátane sály Kaisersaal, kde cisár Villiam II. organizoval svoje exkluzívne pánske večierky. Zvláštnosťou bola aj záhrada s plochou 1600 m² vo dvore hotela.

V medzivojnovom období bol hotel Esplanade taký populárny medzi podporovateľmi monarchie, že si nedovolil ani vyvesiť štátnu vlajku novej Weimarskej republiky. V tomto období pod svojou strechou privítal aj také hviezdy ako Charlieho Chaplina a Gretu Garbo. Nacistickí pohlavári neobľubovali Esplanade a hlavný architekt Berlína Albert Speer chcel dať v roku 1941 budovu zrúcať. A hoci hotel prežil tento nápad, nakoniec padol za obeť bombardovaniu v poslednej zime vojny. Z hotela zostala len noblesná Kaisersaal a raňajková reštaurácia. Tieto miestnosti boli doplnené o dve zrekonštruované sály a v 50. rokoch využívané ako reštaurácia, tančiareň a spoločenská sála, napriek tomu, že okolie bolo stále plné ruín. Po postavení Berlínskeho múru bol prístup možný len s povolením západonemeckej polície a slúžil ako kulisa filmom Kabaret s Lizou Minnelli či Nebo nad Berlínom.

Po páde múru sa stali zvyšné časti budovy predmetom pamiatkovej ochrany. Pri plánovaní novej budovy v bezprostrednej blízkosti to však bolo z dôvodu administratívnej chyby ignorované a ako riešenie zachovania tejto architektonickej pamätihodnosti bola za pomoci modernej techniky Kaisersaal presunutá v celku o 75 metrov. Raňajková reštaurácia bola rozobratá na 500 dielov a opätovne poskladaná.
Meno Esplanade nosí dnes iný berlínsky hotel – v roku 1988 otvoril svoje brány päťhviezdičkový Grand Hotel Esplanade, ktorý v roku 2006 od súkromných vlastníkov kúpila americká investičná skupina Blackstone Group. Hotel poskytuje ubytovanie v 394 izbách a apartmánoch, konferenčné priestory pre skupiny 450 osôb, wellness s bazénom, soláriom a saunou, tri reštaurácie a bar v americkom štýle a vlastnú loď MS Esplanade na jedinečné spoločenské podujatia.

Moderný luxus v historickom šate – Hotel de Rome

V polovici prvého desaťročia 21. storočia luxusná hotelová sieť The Rocco Forte Collection otvárala v Nemecku tri hotely – postupne vo Frankfurte, Berlíne a Mníchove. Berlínskemu Hotel de Rome predchádzala dlhá história budovy i mena, ktoré nesie.

V rokoch 1887 – 1888 si Dresdner Bank dala postaviť reprezentatívnu berlínsku pobočku v štýle talianskej renesancie. V roku 1910 k nej pribudla priestranná banková hala, ktorá dnes slúži ako sála na spoločenské udalosti. Budova bola poškodená počas druhej svetovej vojny a keďže sa nachádzala v sovietskej okupačnej zóne, bola spolu s ostatnými aktívami Dresdner Bank zoštátnená. V jej priestoroch sídlila miestna pobočka komunistickej strany a pobočka štátnej banky.

Po páde Berlínskeho múru zostala prázdna a nevyužívaná, a to až do roku 2003, kedy sa začala citlivá rekonštrukcia, ktorej výsledkom bol luxusný hotel. Svoje meno si však nový hotel požičal od dávneho predchodcu. Prvá zmienka o Hotel Stadt Rom siaha do roku 1775, kedy na známej berlínskej aleji Unter den Linden stál jeden z najlepších hostincov svojej doby. Okolo roku 1860 na jeho mieste vznikol na tú dobu luxusný 200-izbový hotel. O tom, čo v tej dobe predstavoval luxus, svedčí aj fakt, že cisár Viliam I. si odtiaľ objednával vaňu, pretože jeho palác ešte nemal kúpeľne.
V roku 1867 tu bol inštalovaný jeden z prvých hydraulických výťahov na svete a neskôr pribudla potrubná pošta na distribúciu odkazov hosťom priamo do izieb. Keďže hotelier Adolf Mühling, ktorý stál za úspechom Grand Hotel de Rome, zomrel začiatkom 20. storočia bez dedičov a hotel strácal svoju reputáciu, bola v roku 1910 odsúhlasená jeho demolácia.

Hotel de Rome úspešne integruje pôvodnú budovu do dnešného luxusného hotela a jednotlivé miestnosti dnes nachádzajú nové využitie. V pôvodnom bankovom trezore je dnes hotelový bazén a wellnesscentrum, kancelárie členov predstavenstva sú dnes hotelovými apartmánmi a vstupná hala banky je hotelovou loby. Noblesnú atmosféru dotvárajú originály umeleckých diel z 19. a 20. storočia a kópie niektorých prvkov z obdobia vrcholnej talianskej renesancie.

Hotel má 146 izieb vrátane 43 apartmánov vybavených najmodernejšími technológiami. Na nižších poschodiach je výška stropu až 5 metrov, čo dodáva osobitnú atmosféru tu umiestneným hosťovským izbám. Najväčším apartmánom je Bebel Suite s plochou 120 m² a s impozantným balkónom nad priečelím budovy smerujúcej na námestie Bebelplatz. Okrem luxusu je tu postarané aj o bezpečnosť hostí nepriestrelnými sklami a kamerovým systémom ovládaným z apartmánu.

Hlavná reštaurácia hotela Parioli sa zameriava na jedlá, v ktorých vyniká ich originálna chuť, a to najmä používaniu vysoko kvalitných surovín. Ďalšími prevádzkami sú Bebel Bar a Opera Court, ktorej vzorom je čajovňa v sesterskom hoteli The Brown's Londýn. Konferenčné priestory tvorí hlavne sála pre 250 osôb, ktorá svojím historickým prevedením pripomína taliansky palác, ako aj ďalších 5 menších miestností. Pre ubytovaných hostí i návštevníkov slúži mestské SPA s fitnesscentrom a 20-metrovým bazénom.

Vlajková loď východonemeckého hotelierstva – Park Inn Berlin-Alexanderplatz

Komunistický režim mal tendenciu pretvárať myslenie ľudí tak isto, ako pretváral výzor mestských štvrtí. Zásadnou zmenou centrálneho berlínskeho námestia Alexanderplatz vytvorili východonemeckí súdruhovia dominantnú mestskú plochu, ktorej padli za obeť aj zvyšky berlínskeho historického centra. Popri stavbe televíznej veže prebiehala v rokoch 1967 – 1970 aj výstavba výškovej budovy hotela.

39 nadzemných podlaží dosahuje výšku 125 metrov a je najvyššou budovou a jedenástou najvyššou stavbou Berlína. Hotel bol otvorený ako Interhotel Stadt Berlín a hojne ho využívali návštevníci z vtedajších socialistických krajín. Po zjednotení Nemecka sa zaradil do siete Forum a od roku 2003 je na základe franchisingovej zmluvy súčasťou siete Park Inn. V posledných rokoch bol predmetom viacerých nákladných rekonštrukcií.

Dnešný hotel štvorhviezdičkovej kategórie tvorí 1 012 izieb a apartmánov, pričom tento počet ho radí na druhé miesto v Nemecku i Berlíne za hotel Estrel. Jeho súčasťou je, pochopiteľne, konferenčné centrum s kapacitou najväčšej sály 350 osôb, relaxačné priestory so saunou, masážami a posilňovňou.
Novými atrakciami hotela sú aj dve adrenalínové disciplíny možné práve vďaka jeho výške – Base Flying a House Running.

Nový luxus – Hotel Q!

Tradičný luxus historických palácov má v dnešnej dobe silnú konkurenciu v hoteloch, ktoré klasické vlastnosti dobrého hotela – pohostinnosť, priateľskosť, ochranu a spoľahlivosť – riešia neformálnou atmosférou, novými architektonickými riešeniami a najmodernejšími technológiami. Nemecký hotelier Wolfgang Lock si vybral architektonickú firmu GRAFT na vytvorenie nového hotela. A hoci to bolo prvé ubytovacie zariadenie z ich dielne, podarilo sa vytvoriť príťažlivý koncept.

Centrálnym prvkom 77 hotelových izieb je kúpeľňa, ktorá je integrovaná do spálňovej časti. Architekti neváhali použiť neobvyklé materiály ako umelé pštrosie kože, zadymené dubové drevo a bridlicu. Vo wellnesscentre návštevníkov na relax láka vyhrievaný piesok, intímne osvetlenie a vône esenciálnych olejov vytvárajúce spojenie dizajnovej avantgardy a orientálnych tradícií.

Na takomto mieste pulzuje intenzívny spoločenský život, a to v Q! Bare. Koncept tradičnej reštaurácie, kde si hosť vyberá z pripraveného menu, je tu postavený na hlavu – hosť si sám určí, čo si želá a jeho objednávku preberá hlavný kuchár tak, aby bola do bodky splnená. Výlučnosť  je podčiarknutá nápisom na dverách, ktorý obmedzuje vstup len pre členov klubu a hotelových hostí. Avšak na rozdiel od iných klubov, tento poskytuje viac ako členstvo, ktoré sa dá kúpiť. Členom klubu sa stáva len ten, koho prihlášku akceptuje komisia zložená z existujúcich členov. Tá každý mesiac vyberá z približne 150 záujemcov z celej Európy. Členmi sú často ľudia pracujúci v médiách, modelingu, hudobnom a filmovom priemysle, umelci, teda výber, ktorý zvyšuje atmosféru noblesnosti tohto priestoru.

Exkluzivita Hotela Q! láka aj celebrity, a tak hotel od svojho otvorenia v roku 2004 privítal speváčky Amy Winehouse a Jennifer Lopez, režiséra Quentina Tarrantina, basketbalovú hviezdu Dirka Nowitzki, herečku Drew Barrymore, ako aj slávny pár Angelinu Jolie a Brada Pitta, ktorému architektonické štúdio GRAFT navrhovalo taktiež jeho hollywoodsku vilu.

Bývanie v galérii – Arte Luise Kunsthotel

Veľa hotelov sa propaguje ako jedinečné, ale väčšinou ide len o lepšiu či horšiu kópiu čohosi vymysleného dávnejšie. Tento pocit na hostí v Arte Luise Kunsthotel nečaká. Hotel sa nachádza v centre mesta, na Luisenstrasse, v blízkosti rieky Spree, budovy Reichstagu a Brandenburskej brány v neoklasistickom paláci z roku 1825.

Každú z 50 izieb vytvoril iný umelec a každá z izieb je originál. Umelci za svoje dielo nedostali finančnú odmenu, ale môžu počas 14 dní v roku využívať „svoju“ izbu bezplatne alebo ju poskytnúť svojim priateľom, naviac dostávajú tantiému podľa úspechu ich izby.

50 izieb je rozdelených do viacerých kategórií – od priestranných dvojlôžkových izieb s vaňou a stropmi vo výške 4 metre po lacnejšie izbietky v podkroví so zdieľanými sociálnymi zariadeniami. Už v priestrannej loby s viacerými sochami je cítiť umeleckých duch hotela, ktorý podčiarkuje výstavná galéria, využívaná aj na spoločenské udalosti. Hotelová reštaurácia Habel kombinuje nemeckú a stredomorskú kuchyňu.

Zariadenie a výzdoba jednotlivých izieb je rôznorodá, avšak hosť sa tu cíti príjemne a zo širokej ponuky si nájde svoju obľúbenú izbu. Je tu izba, ktorej dominuje nadrozmerná dubová posteľ stelesňujúca detský sen umelca, iná miestnosť nazvaná Safari kombinuje obraz ohňa, sochy zvierat a nočné stolíky v tvare pňov stromov. Izba Cabaret s figurínou sporo odetej tanečníčky evokuje dvadsiate roky, kedy v Berlíne fungovali nočné podniky tohto štýlu. Izba Glamour používa citlivú kombináciu čiernej a bielej farby, vrátane imitácie zebrej kože a dominantným prvkom je veľký obraz očí herečky Audrey Hepburnovej. Pohľad na izbu Comic vytvára ilúziu detskej kresby, ktorá vzniká z kombinácie pastelových farieb a čiernou farbou zdôraznených hrán a rohov.

Relatívne blízka vzdialenosť robí Berlín zaujímavým cieľom pre víkendový pobyt i pre návštevníkov zo Slovenska, pričom ceny hotelov, ktoré zďaleka nedosahujú tie v Londýne, Paríži alebo Moskve, nie sú faktorom, ktorý odradí. Dnešná metropola Nemecka je mnohotvárnym kotlom, kde sa miešajú umelecké inšpirácie, mnohoraké kultúry, ekonomická sila a technologická vyspelosť. Moderný Berlín pôsobí dojmom vibrujúcej mladej metropoly, ktorá svojim návštevníkom ponúka rôznorodé podnety.

kontakt

Fakturačná adresa: Kopanice 709/9D, 010 07 Žilina, Slovenská republika
IČO: 36693995, DIČ: 2022267643, IČ DPH: SK2022267643, Spoločnosť je zapísaná v OR SR Žilina, oddiel Sro, vložka č. 18197/L
PODROBNEJŠÍ KONTAKT |   FACEBOOK