Vyhľadávanie
Vyhľadať

Kúpalisko Zelená Žaba medzi stavbami storočia

Anketu České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018 (www.stavbystoleti.cz) vyhlásili komory stavebných inžinierov z oboch krajín pri príležitosti 100. výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Cieľom bola propagácia úspechu českého a slovenského staviteľstva v priebehu predchádzajúceho storočia. Do projektu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 až po súčasnosť.

Odborná komisia vybrala 66 stavieb z Česka a 34 zo Slovenska. Zo stavieb v oblasti cestovného ruchu sa okrem Zelenej žaby na poprednom mieste umiestnila aj visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít.

Ocenené kúpalisko spadá pod skupinu SYNOT Holiday, ktorá u nás vlastní aj Hotel Elizabeth pod Trenčianskym hradom. „Tento úspech nás samozrejme veľmi teší. Zelená žaba je naša srdcová záležitosť. Ľudia na Slovensku si rekonštrukciu tohoto areálu sami vybojovali petíciou, ktorú spísali kvôli záchrane areálu. Objekt chátral pätnásť rokov a dohody s pamiatkarmi neboli jednoduché. Dnes je z neho opäť veľmi vyhľadávané miesto, kam chodia všetky generácie – teda od pamätníkov „pôvodnej žaby“ až po tých najmenších,“ uviedol Jan Svoboda, konateľ spoločnosti.

Legendárne kúpalisko Zelená žaba je skvostom medzivojnovej architektúry z diela Bohumila Fuchsa, jeho rekonštrukcia si vyžiadala okolo 10 miliónov eur. Pre kúpalisko nejde o prvé ocenenie. Už pred časom získalo prestížnu európsku cenu Zlatý Oskar za špeciálny saunový svet, ktorý je jedinečný v rámci celej strednej a východnej Európy a nachádza sa v príjemnom lesnom prostredí.

 

 

Generálny partner
Partneri