Vyhľadávanie
Vyhľadať

Prvý kapsulový hotel na Slovensku

Názov hostel nás prenesie v duchu do študentských čias, predstavíte si základné ubytovanie so spoločnými sprchami à la škola v prírode. Označenie butikový v nás naopak evokuje luxus, nadštandard. Priekopníkom atraktívneho „cheap and chic“ ubytovania na Slovensku je bratislavský butikový art hostel Chors, kde nájdete zo všetkého trošku. Užijete si spoločné ubytovanie a sprchy, ale aj luxus, industriálny dizajn a umeleckú kolekciu maliara Mareka Ormandíka, inšpirovanú slovanským bohom slnka a mesiaca – Chorsom. Soft opening prvého slovenského kapsulového hotela prebehol v januári tohto roka, slávnostné otvorenie si majitelia nechali na letnú slávnosť.

Prienik hotela a hostela

Prvotnou inšpiráciou bol úsporný japonský kapsulový hotel. Sofistikovaný dizajn a trendový nadštandard bol už ich vlastným vkladom do projektu. Vymyslieť a naprojektovať si museli celý koncept už sami, keďže na Slovensku, ani v strednej Európe sa žiadne zariadenie tohto typu nenachádza. Cieľom bol nový, zaujímavý a funkčný projekt v centre mesta, niečo, čo tu ešte nebolo, prienik medzi hotelom a hostelom, kde je možné ubytovať na izbe viac ako dve osoby.

Od vzniku myšlienky po jej realizáciu a prestavbu pôvodných kancelárskych priestorov na Obchodnej ulici v Bratislave uplynul celý rok. „Museli sme sa popasovať s rôznymi prekážkami a výzvami, momentálne môžem povedať, že sme jedným z najpredávanejším hotelov alebo hostelov v Bratislave. Lebo náš koncept nemôžeme nazvať hostelom, ani hotelom,“ hovorí managing director hotela Andrej Kútik. Chors má totiž viac druhov ubytovania – okrem hostelových izieb aj tri priestranné biznis izby a súčasťou konceptu je aj päť dependance apartmánov v blízkom, či širšom centre Bratislavy. „Najviac kapacity zatiaľ predávame cez externých predajcov ako je booking, ale máme aj vlastný rezervačný systém. Zatiaľ priamo predávame okolo 10 – 15 % s tým, že v budúcnosti chystáme kroky, ktoré zvýšia tento podiel,“ dopĺňa A. Kútik.

Vitajte v kapsuli

V hostelovej časti si návštevníci Bratislavy môžu vybrať zo štyroch izieb. V dvoch izbách je po 10 samostatných kapsulí, v jednej 8, v ďalšej 6 a tri majú po 4 postele. Komfortné kapsule sú rôznej veľkosti. V ponuke sú šírky 90 cm, 120 cm, či dokonca 250 cm široké kapsule, ktoré vzniknú spojením dvoch 120 cm širokých kapsulí a stredového matracu. Okrem kapsulí uzatvárateľných na roletky sú izby vybavené celoplošným kobercom s moderným vzorom a dizajnovými kreslami.

Kým disponibilný osobný priestor je hostelový, vybavenie kapsuly sa nezahanbí pred luxusným hotelom. Každá kapsula má uzamykateľnú skrinku, v čelnej časti hosť nájde osvetlenie aj elektrickú zásuvku, samozrejmosťou je pripojenie na internet. V online svete hosť dostane dokonca viac – pripojenie na Netflix, takže si môže pozrieť akýkoľvek film, na ktorý má práve náladu.

Cena za ubytovanie v kapsuli sa pohybuje 25 – 35 eur v závislosti od obsadenosti, v biznis izbe s vlastným sociálnym zariadením sa môžete ubytovať za 80 – 100 eur na noc. Izba má manželskú posteľ, ktorá sa dá v prípade potreby použiť ako twin, alebo ako double plus prísteľka. Spolu sa môže v Chorse ubytovať okolo 70 ľudí a ďalších 20 v externých apartmánoch.

Spolu v obývačke

Ubytovanie v hosteli si vyberú zväčša extrovertní cestovatelia a tomu je prispôsobený aj koncept zariadenia. Všetky spoločné priestory vytvárajú ideálne podmienky na socializovanie a čas strávený v komunite, k ponuke hostela je cenovo výhodný skupinový program „more you spend, more you save“. Pohodlné sedenie rôzneho druhu, jedálenská časť s otvorenou kuchyňou, veľkoplošné obrazovky a bar spojený s recepciou predstavujú spoločnú veľkú „obývačku“, kde si každý nájde svoje obľúbené miesto.

Zariadenie ponúka aj stravovacie možnosti, ale rovnako ako ubytovanie, aj jedlá sú tu netradičné, skôr na spôsob bistra – v ponuke sú hot dogy alebo pizza, priamo pečená v spoločnej kuchyni. Od 7. do 10. hodiny sa podávajú kontinentálne bufetové raňajky. „Máme aj cateringové služby pre našu biznis klientelu, lebo súčasťou Chorsu je aj nikým nerušená uzamykateľná klimatizovaná zasadacia miestnosť pre 15 až 17 osôb s denným svetlom.“ Samostatná zasadačka vznikne za elegantnými sklenými dverami s logom, celkovo sa dá „obývačka“ rozdeliť na tri samostatné priestory. A tak máte v (alebo pri) obývačke aj malé fitness centrum, spoločenskú miestnosť na hry ako sú šípky, či pinpongový stôl...

Kombinovaná klientela

Čo je pri prevádzkovaní netradičného konceptu najväčšou výzvou? „Pri jeho vzniku určite to, že nikto na Slovensku nemá skúsenosti s budovaním ani s prevádzkou podobného konceptu. A počas prevádzky je kvôli obmedzenému priestoru asi najväčšou výzvou stíhanie upratovania kapsúl, za bežných prevádzkových hodín je to náročné,“ myslí si riaditeľ zariadenia, ktorý spolu so svojim tímom obhospodaruje aj bratislavské apartmány.

„Kategória hostel je síce legislatívne určená, ale podľa mňa sa táto kategória ubytovania na Slovensku tak trochu dehonestuje, aspoň v našom prípade to určite platí,“ dodáva. Andrej Kútik nie je v hotelovom svete nováčikom, rovnako ako majitelia hostela, ktorým patrí známy Grandhotel Bellevue v Starom Smokovci. Manažér hostela v minulosti pracoval pre Radisson Blu Carlton Hotel, Bratislava, neskôr obchodne zastupoval v Bratislave práve známy tatranský hotel. „Keď ma majitelia oslovili s pripravovaným konceptom Chors, neváhal som, lebo projekt ma zaujal. I keď sa zdá, že je v hosteli celkom iná klientela, nie je to celkom tak. Práve našim kombinovaným konceptom a moderným nadštandardným vybavením využíva naše zariadenie aj biznis klientela,“ uzatvára riaditeľ prvého art hostela na Slovensku.

 

Text: Zlatica Kramárová

Foto: archív zariadenia a autorka

Partneri