Vyhľadávanie
Vyhľadať

Bioluminescencia v službách wellness

Wellness a spa zážitok prežiarený miliónom svetielok živých organizmov sa zo sci-fi predstáv presunul do reality.

Hotely a rezorty sa prispôsobujú novým normám, ktoré si vyžiadala mimoriadna situácia roku 2020. Koronavírus ohrozil ich ekonomiku, stabilitu aj dlho pripravované projekty. Na prekonanie nečakanej prekážky a na nadviazanie na predchádzajúci vývoj pomáhajú pozitívne myslenie, optimizmus a viera v to, že sa vlna epidémie raz prevalí a zasa sa budú starať o svoje hotely a hostí. Zatiaľ čo dnes jeden mikroorganizmus trápi celú spoločnosť, iný ju môže obohatiť.

 

Žiarim, teda som

Existujú skupiny organizmov, ktoré vyžarujú svetlo a s niektorými sa väčšina z nás už stretla – so svätojánskymi muškami, s drevom svietiacim napadnutým hubami (hlivami), alebo s fotobaktériami v mori. Väčšina morských mikroorganizmov vytvára svetlo a teplo, keďže pre hlbinné živočíchy je svetielkovanie jediným možným spôsobom komunikácie. Hoci sme ich nevideli, vieme, že aj iné živočíchy, ako chrobáky či medúzy, komunikujú svetlom. Svetlo u živočíchov slúži nielen k vizuálnej komunikácii, ale aj k priťahovaniu sexuálneho partnera alebo obetí, k odrádzaniu nepriateľa a ku kamufláži. Napriek tomu, že takto svetielkujúce organizmy vyzerajú magicky a vracajú nás do detského sveta plného rozprávok, kúziel a snov, v skutočnosti nejde o kúzelnícky klam, ale o chemický jav. Jav sa nazýva bioluminiscencia a je výsledkom procesu oxidácie luciferínu (substrát proteínu) za prítomnosti enzýmu luciferázy. Pri tejto reakcii organizmus vyžaruje 96 % svetla a iba 4 % tepla, čím je veľmi efektívny napríklad v porovnaní s výbojkami (10 %). Svetlo vnímame väčšinou v spektre modrej a zelenej farby.

 

Svetlo bez zdroja energie

Zatiaľ čo pre organizmy ide o základné životné reflexy, pre človeka je tento biologický zdroj svetla jeho ekologickým a ekonomickým prameňom. Uchovávať takéto svetlo v akváriu bez akéhokoľvek zdroja energie bolo snom vedcov, architektov a odborníkov všetkých ekologicky zmýšľajúcich odborov. Namiesto neónov rozsvietiť nočné mesto modro-zeleným živým svetlom. Preniesť atmosféru nočného z diaľky svetielkujúceho mora do vody okolo vás, ktorú pomalými pohybmi v očarení rozhŕňate. Uvoľniť sa na ležadle v relaxačnej zóne wellness centra a v nemom úžase pozorovať tisícky svätojánskych mušiek, ktoré sa víria v tme pred vami. Tieto sny a výzvy dnes už nie sú science-fiction, ale realitou nášho storočia. 

Prvým európskym mestom, ktoré sa rozhodlo dať nočnému mestu živé svetlo, je Rambouillet neďaleko Paríža.

 

Wellness a spa so živým svetlom

Vo Francúzsku prenikla bioluminescencia do spa konceptov luxusných hotelov a chystá sa aj do kúpeľov a wellness centier. Le SPA du Château (Spa hotel Le Château de Chapeau cornu v Lyonskej oblasti) bolo prvé na svete, ktoré zriadilo tzv. Glowzen Room – relaxačný a regeneračný priestor vyhradený na „nabíjanie sa“ živým svetlom.

Možno poznáte priesvitné stĺpy naplnené farebnou tekutinou, v ktorých vás hypnotizujú bubliny meniace tvary a farbu. Podobne vyzerá aj relaxačná miestnosť s bioluminescenciou.

Pozorujete „XXL akváriá“ elegantných dizajnových tvarov, kde si žijú svoj život, tancujú, prelievajú sa a rozmnožujú mikroorganizmy, ktoré sú tu pre naše dobro a pohodu. Ich prirodzené svetlo vás uspáva, víriaci mikrokozmos v nádobách inšpiruje k meditácii o pohybe života, a vy v polospánku prijímate skutočnosť, že svet je zložený z veľkých aj malých, a že sa dá spolu žiť.

 

Text: Hana Cathala

Foto: archív zariadení a autorky

Autorka pôsobí ako wellness a spa konzultant, www.spaconsulting.eu .

Partneri