Vyhľadávanie
Vyhľadať

Koniec krátkej lyžiarskej sezóny

Na najvyššie položenej zjazdovke Slovenska v Lomnickom sedle skončila tohtoročná expresná lyžiarska sezóna. Skalní lyžiari tak majú poslednú možnosť vyvetrať lyže v dňoch 15. – 16. mája v Jasnej.

Len šesť dní trvala lyžiarska sezóna 2020/21 na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku – v Lomnickom sedle. Po tom, čo sa poslední lyžiari vyviezli lanovkou v stredu 12. mája, tak vznikol ďalší zo série zvláštnych sezónnych rekordov.

Lyžovačku vo Vysokých Tatrách odštartovali 12. decembra 2020 na Štrbskom Plese. Po nútenej prestávke od 1. januára do 21. apríla 2021 ju reštartovali 22. apríla a takmer v polovici mája uzavreli v Lomnickom sedle, ktoré bolo k dispozícii od 7. mája.

Aktuálna sezóna vo Vysokých Tatrách trvala 31 dní. Nebyť Covid-u a nútenej prestávky, lyžiari by mohli na svahoch stráviť viac ako 150 dní. Sezóna bola síce dramaticky kratšia, ale sme radi, že aj napriek okolnostiam sme lyžiarom dokázali sprostredkovať parádne zimné zážitky. A bolo to vidieť aj na ľuďoch, že si túto sezónu snažili užiť oveľa intenzívnejšie ako po iné roky. Emócie z prvých jázd na zjazdovkách v apríli alebo v máji pripomínali radosť lyžiarov ako na úplnom začiatku sezóny,“ uviedol manažér strediska Lukáš Brodanský.

V Lomnickom sedle bol doteraz najneskorším začiatkom sezóny 20. marec. Ak v minulosti vydržali snehové podmienky, lyžovalo sa do konca apríla, raz za dekádu sa podarilo končiť lyžovačku v sedle počas prvého májového týždňa.  Doterajší rekord v dĺžke lyžiarskej sezóny vo Vysokých Tatrách drží sezóna 2006/2007, kedy trvala 174 dní – na Štrbskom Plese začínala 11. novembra 2006 a končila 8. mája 2007.

Posledná možnosť pre skalných lyžiarov vyvetrať lyže v tejto sezóne na Slovensku a využiť na lyžovačku lanovky bude počas najbližšieho víkendu (15. -16. 5.) v Jasnej. Z južnej i severnej strany Chopku budú ale k dispozícii už iba neupravené zjazdovky. Ak to snehové podmienky dovolia, možno sa podarí prekonať rekordný zápis z roku 2016, kedy sa v Jasnej lyžovalo do 15.mája.

Lanovky v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici sú už v letnej prevádzke. Až do konca mája môžu návštevníci Tatier obdivovať Tatranský ľadový dóm na Hrebienku.

 

Foto: TMR a redakcia

Partneri