Vyhľadávanie
Vyhľadať

Otvárame!

Tešíme sa, že (nielen) naše hotely, penzióny a terasy reštaurácií opäť ožijú. Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu v krajine Slovenská republika pristupuje k ďalšiemu uvoľňovaniu činnosti prevádzok.

Od stredy (06. 05. 2020) sú verejnosti prístupné vonkajšie terasy, napríklad reštaurácií. Je však potrebné, aby okraje stolov boli od seba vzdialené minimálne dva metre, pri jednom stole majú sedieť maximálne dve osoby, respektíve rodičia s deťmi. Dotykové plochy na terase a na toaletách budú musieť prevádzkovatelia dezinfikovať každú hodinu.

Bude možné i krátkodobé ubytovanie na izbách v penziónoch a hoteloch bez možnosti ostatných služieb (napríklad wellness). Izba má mať vlastnú kúpeľňu. Po odchode hosťa musí byť izba minimálne 24 hodín voľná. Stravovanie je v rámci krátkodobého ubytovania možné na izbe, respektíve na terase príslušnej reštaurácie v danom penzióne či hoteli.

Rovnako má byť umožnená prevádzka kaderníctiev, holičstiev, kozmetík, pedikúr či manikúr. Verejnosti budú sprístupnené aj vonkajšie turistické atrakcie (hrady, zámky, ZOO a podobne).

Zároveň budú otvorené obchody a služby bez ohľadu na ich rozlohu za rešpektovania už doteraz platných hygienických opatrení v otvorených obchodoch – uvedené sa netýka obchodných centier, v ktorých zostávajú v platnosti súčasné obmedzenia.

Aby nám radosť z otvorených prevádzok a oživenia chodu spoločnosti vydržala, je dobré venovať zvýšenú pozornosť možno úplne elementárnej veci, ako je umývanie rúk. V ubytovacích a stravovacích zariadeniach možno o to viac, že chránime zdravie nielen svoje, ale aj svojich hostí. Hoci drvivá väčšina z nás je presvedčená, že si vie umyť ruky, v dnešnej dobe nezaškodí vrátiť sa ku základom.

 

Až 80 % infekcií sa šíri neumytými rukami

Dôkladná hygiena rúk je účinná prevencia voči veľkej časti infekčných ochorení, vrátane COVID-19. V súčasnosti, keď celý svet bojuje s pandémiou koronavírusu, je mimoriadne dôležité, aby hygienu rúk dodržiaval každý, vrátane malých detí.

Hygienu rúk možno vykonať dvoma spôsobmi: umývaním rúk tekutým mydlom a vodou alebo alkoholovým dezinfekčným prostriedkom. Hygienou rúk chránite nielen seba, ale aj ostatných. Na účinnosť takejto prevencie upozorňuje Svetový deň čistých rúk, ktorý každoročne pripadá na 5. mája.

„Dôkladná hygiena rúk môže ochrániť vaše zdravie, myslite na to najmä v súčasnej pandémii ochorenia COVID-19,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas a dodal: „Až 80 % infekcií sa šíri neumytými rukami. Pôvodcovia ochorení sa totiž môžu nachádzať na bežne používaných predmetoch, ako sú napríklad držadlá vo verejnej hromadnej doprave, držadlá na nákupných košíkoch, tlačidlá zvončekov a výťahov, či vodovodné batérie. Mechanickým umývaním rúk pomocou mydla a vody odstraňujeme choroboplodné zárodky a tým obmedzujeme ich šírenie. Preto je hygiena rúk prvým predpokladom zabráneniu infekčných ochorení.“

 

Pravidlá pre umývanie rúk vodou a mydlom:
Na to, aby ste si dôkladne umyli ruky, nestačí len opláchnuť si ich teplou vodou, to je iba začiatok. Po opláchnutí si ruky poriadne namydlite - očiste rúk venujte vždy minimálne štyridsať sekúnd až minútu. Napeneným mydlom si umyte dlane, chrbát rúk, miesta medzi prstami i pod nechtami. Až potom si ruky opláchnite a dôkladne utrite jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom. Ruky si umývajte bez prsteňov, hodiniek a náramkov.

Pravidlá pre dezinfekciu rúk alkoholovým dezinfekčným prostriedkom:
- nadávkujte si plnú dlaň dezinfekčného prostriedku a naneste na celý povrch rúk
- dlaň pravej ruky preložte na chrbát ľavej ruky, umyte vnútorné strany prstov a ruky si vymeňte
- spojené prsty pravej ruky si čistite trením proti ľavej ruke a naopak
- prsty jednej ruky uzavrite do druhej dlane a potierajte nimi druhú dlaň
- krúživým pohybom čistite pravou rukou palec ľavej ruky a naopak
- spojte prsty pravej ruky a krúživým pohybom čistite ľavú dlaň a opačne
- ruky sú vydezinfikované, keď vyschnú
Okrem umývania alebo dezinfekcie rúk dbajte aj na pravidelnú dezinfekciu povrchov pracovných plôch a pomôcok doma i na pracovisku.

Hygienu rúk vykonajte vždy:
- pred nasadením rúška na tvár
- po príchode na pracovisko a po príchode domov
- po cestovaní v prostriedkoch hromadnej dopravy
- pred, počas i po príprave jedla
- pred konzumovaním jedla
- po kontakte so zvieratami
- po vyčistení nosa, kašľaní, kýchaní
- po manipulovaní s odpadkovým košom a odpadom
- pri starostlivosti o bábätko a po výmene znečistenej plienky
- po každom použití toalety
- pred a po návšteve lekára
- kedykoľvek máte pocit znečistených rúk

 

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Foto: Unsplash.com

 

 

Partneri