Vyhľadávanie
Vyhľadať

Sezóna hotelov je stále s otáznikmi

Vylepšia si trochu slovenské hotely počas prázdnin svoju ekonomiku, ktorá utrpela ťažkú ranu počas niekoľkých týždňov nútenej prestávky spôsobenej korona krízou? Odpoveď na túto otázku nie je zďaleka jednoznačná. Najstručnejšia by znela, ako ktoré. Letná sezóna vyzerá dobre v prázdninových strediskách, mestá sú však prázdne.

Prázdninové hotely sú podľa miniprieskumu časopisu Hotelier s obsadenosťou v nasledujúcich dvoch mesiacoch spokojné, väčšinou sa pohybuje približne  na úrovni minulého roka, kedy jej výrazne pomáhali napríklad aj rekreačné poukážky. Najväčší záujem je o hotely s kvalitnými wellness centrami a bazénmi. Keď sme v júni skúšali objednať na prvý augustový týždeň ubytovanie na štyri noci asi v ôsmych 4-hviezdičkových zariadeniach tohto typu, uspeli sme len v dvoch, zvyšné mali obsadené. Veľký záujem hostí potvrdzuje aj Katarína Malová, riaditeľka hotela Kaskády Resort & Spa v Sliači -Slielnici. „Celé leto máme obsadené, aj keď sme išli mierne hore s cenami. Pohybujú sa na úrovni cien, ktoré dávame na Silvestra. Kvôli „protikoronovým“ opatreniam a bezpečnosti hostí nevyužívame celú kapacitu hotela, dali sme k dispozícii len 80 percent lôžok,“ vysvetľuje. Záujem o kvalitné ubytovanie je ale tento rok aj v oblastiach, ktoré nepatria práve k turisticky najatraktívnejším. Napríklad v päťhviezdičkovom hoteli Amade Château vo Vrakúni na Žitnom ostrove, očakávali menej hostí ako po minulé roky, keďže dosť veľká časť návštevníkov pochádzala zo zahraničia. „Záujem domácich hostí nás príjemne prekvapil, obsadenosť máme približne na minuloročnej úrovni. Väčšinu návštevníkov tvoria Slováci a dopĺňajú ich hostia z Maďarska,“ vysvetľuje Alexandra Gubelová z Amade Château. Hotel je v lete atraktívny aj pre denných návštevníkov, keďže má veľký areál aj s vonkajším bazénom. „Čo chceme zlepšiť, je povedomie o veľkom vnútornom wellness u hostí, ktorí sem chodia v lete. Že je takisto atraktívne prísť sem aj vtedy, keď už vonkajší bazén nefunguje,“ zamýšľa sa.

V úplne inej situácii sú mestské hotely. V bratislavských sa podľa zistení Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska pohybovala obsadenosť v júni okolo 15 percent a leto nevyzerá oveľa lepšie, v iných častiach Slovenska je to ešte horšie.

S neistotou sa ale všetky hotely – mestské aj prázdninové pozerajú do jesene. Tá bola doteraz vždy v znamení firemných akcií, stretnutí a kongresového turizmu. Tento rok, vyzerá, že bude iný. „Už koncom júna sme vždy vedeli, aká bude jeseň, pretože všetky akcie sa kontrahovali ešte do prázdnin. Teraz všade vládne neistota, firmy nevedia čo bude, takže od septembra, máme rezervácií veľmi málo,“ hodnotí K. Malová.

Navyše akcie, ktoré boli už rezervované, niektorí organizátori ešte stále rušia. Tak napríklad v jednom z nízkotatranských hotelov zrušila spoločnosť s centrálou v Rakúsku podujatie, v rámci ktorého mali na dve noci zarezervovaných 70 izieb a presunula ho z Demänovskej doliny do Rakúska...

Branža tak žije v neistote. Očakáva reálnu, nielen avizovanú, pomoc štátu, či už vo forme zníženej DPH za ubytovacie služby, nastavením rekreačných poukazov, alebo vytvorením nových kompenzačné programov zameraných na cestovný ruch.

 

Text: Jarmila Horváthová

Foto: Amade Château, Hotel Kaskády a archív autorky

 

Partneri