Vyhľadávanie
Vyhľadať

Tatranské atrakcie pre vašich hostí

Leto v Tatrách bude plné pohybu, zážitkov, romantiky, atrakcií a noviniek, o ktorých by ste nemali zabudnúť svojich hostí informovať. Pribudne via ferrata i vývoz na Sliezsky dom, na Štrbskom Plese turistov čakajú zmeny v parkovaní a doprave a pre deti je tento rok pripravených množstvo zaujímavých aktivít.

Jazda legendy Vysokých Tatier dala koncom tretieho júnového týždňa zelenú tohtoročnej letnej sezóne s množstvom noviniek a atrakcií. Návštevníci budú môcť tento rok zdarma spoznávať históriu, pamiatky a zaujímavosti najznámejších tatranských osád počas kultúrno – turistickej prechádzky s profesionálnym sprievodcom v rámci sérií Putovaní za históriou tatranských osád. Víkendové potulky hostí zavedú na také miesta v regióne o ktorých možno ani netušili, približuje aktivitu riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Pre každého niečo

Otvorenie sezóny je zároveň začiatkom Tatranského kultúrneho leta 2021. Organizátori pripravili v tatranských osadách desiatky kvalitných programov – predstavenia, letné kiná, multižánrové koncerty. Späť je aj  Popradské  kultúrne  leto, ktoré ponúkne Popradčanom i návštevníkom  bohatú   programovú   ponuku. Pripravených  je  spolu  70  dní vystúpení  domácich  a zahraničných interpretov. V druhej polovici letnej sezóny si prídu na svoje skúsení turisti. „Vo vysokohorskom teréne pribudne prvá zaistená cesta typu via ferrata, ktorá bude viesť súbežne s existujúcim chodníkom cez Priečne sedlo,“ hovorí Lenka Rusnáková, zo Združenia cestovného ruchu.

Tento rok si svoje letné zážitky vo výškach budú môcť do svojich denníkov zapísať aj menej zdatní turisti. Vysokohorské prostredie sprístupnia pre menej zdatných turistov vďaka novej službe Štátnych lesov TANAPu vo forme vývozu na Sliezsky dom, ktorý funguje v polhodinových intervaloch a platí sa na mieste https://www.lesytanap.sk/sk/ponuka-prepravy/. Pre turistov aj domácich sú každý štvrtok, piatok a sobotu pripravené cvičenia na čerstvom vzduchu s názvom Tatry ako liek. Ukážu návštevníkom benefity aktívneho pohybu vo vysokohorskej klíme – a to vo forme dýchacích cvičení, jogy a nordic walkingu.

Aktivity pre deti

Deti si prídu na svoje v detskom parku Orlíkovo na Štrbskom Plese, Svištej krajinke na Skalnatom Plese alebo v interaktívnej galérii svetla Kvantárium na Hrebienku. Od 1. 7. bude pre veľkých a malých k dispozícii aj obľúbená hra Tatranská divočina spojená s objavovaním výnimočných miest a spoznávaním tatranskej fauny a flóry. V Kráľovstve lesa Bachledka pri Chodníku korunami stromov nájdete od júla nové prírodné zábavno-edukačné detské ihrisko, ktoré bude obklopené lesom na vrchu Spišskej Magury v blízkosti Chodníka korunami stromov www.kralovstvolesa.sk . Pripravené sú aj ďalšie aktivity – Večera pod hviezdami na Skalnatom Plese, pre skupiny atraktívna exkurzia do histórie v podobe sprevádzanej prehliadky objavujúcej 75 tajomstiev lanovky.

AquaCity Poprad  ponúka 13 vonkajších a vnútorných bazénov spolu s tobogánmi. Návštevníkov čaká spolu asi 350 vodných atrakcií, najväčšie wellness a spa centrum na Slovensku, detské kútiky, ihriská, zábavné animačné programy pre deti. Každú nedeľu budú pripravené detské vystúpenia, divadielka, kúzelníci a iné zábavné programy. Soboty zase budú patriť rozprávkovým dňom s maskotom.  Novinkou je aj možnosť zakúpiť si vstup do aquaparku na celé leto – Holiday packet. Cez e-shop si návštevníci môžu zabezpečiť aj vstupenky s garantovaným vstupom do aquaparku v prípade limitovanej kapacity.

Zmena v doprave a parkovaní na Štrbskom plese

Štrbské Pleso je pripravené na letnú sezónu tak ako po predchádzajúce roky. Zmena ale nastáva v oblasti dopravy a parkovania. Nebude sa už parkovať v športovom areáli na bežeckých tratiach a rovnako parkovisko pri hoteli FIS bude určené len pre dopravnú obsluhu (už nie pre verejnosť). „Týmto riešením sa síce dosť podstatne znížia už dnes chýbajúce parkovacie miesta, ale o to väčší dôraz sa bude dávať na ochranu prírodného prostredia na Štrbskom Plese vrátane zvýšenia bezpečnosti pre návštevníkov,“ uviedla Anna Hurajtová, obecný úrad Štrba. Po naplnení parkovacej kapacity Štrbského Plesa na vyznačených parkoviskách bude doprava presmerovaná do Tatranskej Štrby, kde bude pripravená dočasná odstavná plocha pre zaparkovanie osobných áut. Odtiaľ bude možné využiť náhradnú autobusovú dopravu za zatiaľ nefungujúcu zubačku, ktorá sa bude rekonštruovať do septembra tohto roka. Okrem toho bude priamo pri tejto odstavnej ploche možnosť nastúpiť na pravidelnú autobusovú dopravu SAD Poprad, ktorá turistov odvezie na centrálne parkovisko na Štrbskom Plese.

 

Zdroj: Lucia Blašková, Výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry

Foto: OOCR Región Vysoké Tatry

 

Partneri