Vyhľadávanie
Vyhľadať

Testovanie zamestnancov u susedov platí štát. Rakúske skúsenosti môžu byť príkladom, aj poučením

Pozitívne testovaní zamestnanci na koronavírus sú nočnou morou každého majiteľa a manažéra hotela a reštaurácie. V Rakúsku tomu chceli pred letnou sezónou predísť, preto vláda ponúkla všetkým hotelom pravidelné bezplatné testovanie zamestnancov prvého kontaktu a postupne aj ostatných.

Krajina sa tak chcela prezentovať ako najbezpečnejšia dovolenková destinácia v Európe. Kapacity laboratórií boli nastavené na to, že sa mohlo týždenne robiť až 65 000 testov, náklady mal niesť štát. Testovanie bolo a je dobrovoľné a to sa nakoniec ukázalo ako kameň úrazu. Dobrá vôľa štátu nestačila a o testovanie prejavovali podniky minimálny záujem. A paradoxne sa práve Rakúsko sa v júli dostalo do zahraničných médií nie ako najbezpečnejšia dovolenková destinácia, ale ako krajina, kde sa u zamestnancov hotelov a reštaurácií zistili desiatky prípadov nákazy koronavírusom.

Desiatky nakazených zamestnancov

Pri jazere Wolsfgangsee sa vtedy nakazilo 37 praktikantov a 30 kmeňových zamestnancov miestnych hotelov a reštaurácií. Že sa nenakazili od nich vo veľkom aj hostia, sa pripisuje tomu, že obsluhujúci personál mal pri servise rúška, alebo s hosťami neprišiel do kontaktu.

Tento prípad ale záujem o testovanie trochu pozdvihol, v samotnom Wolfgangsee momentálne testujú všetkých zamestnancov raz týždenne. Túto frekvenciu testovania totiž platí rakúska vláda – všetky hotely môžu nechať zamestnancov bezplatne testovať práve raz do týždňa. Do konca roka na testovanie zamestnancov vyčlenil rakúsky štát 150 miliónov eur. K 26. augustu urobili 113 630 testov v 2 842 podnikoch (zaujímavé je, že počet pozitívnych prípadov sa nezverejňuje), čo vzhľadom na pôvodné zámery a počet ubytovacích zariadení u našich susedov nie je tiež nijaká sláva.

Asi aj preto ministerka turizmu Elisabeth Köstinger a prezident hospodárskej komory Rakúska Harald Mahrer opakovane apelujú na podniky, aby bezplatné testovanie využívali. Najusilovnejší sú na západe Rakúska, v Tirolsku, Vorarlbergu a Salzbursku, kde je aj najviac ubytovacích zariadení – aj keď letná sezóna je tu oveľa slabšia ako zimná. Kým doteraz štát platil testovanie v hoteloch, od 1. septembra to bude aj v reštauráciách, kempingoch a mládežníckych ubytovniach.

Pracovať len s negatívnym testom

Na zimnú sezónu sa v čase koronavírusu mnohé strediská pripravujú už teraz. Napríklad v „neslávne slávnom“ tirolskom Ischgli, ktorého natrieskané bary po lyžovačkách sa stali jedným z hlavných centier nákazy koronavírusom v Európe.

Tu sa začína sezóna už posledný novembrový týždeň a koronatesty budú patriť v stravovacích a ubytovacích zariadeniach, ale aj lanovkách zrejme k novému normálu. Už teraz oznámili, že zamestnať sa tu môžu len ľudia, ktorí pricestujú s negatívnym testom, alebo si ho dajú urobiť na mieste. Má tu vzniknúť aj etablované testovacie centrum pre zamestnancov, aby bolo možné ich zdravotný stav permanentne kontrolovať. Drvivá väčšina zamestnancov totiž nepochádza z Ischglu – v dedine s 1 500 obyvateľmi je 12 000 postelí pre hostí.

Reštaurácie, kaviarne a bary musia tiež zabezpečiť dodržiavanie dostatočných odstupov medzi hosťami. Aprés ski, teda zábava v baroch po lyžovačke, čím bol Ischgl dlhé roky známy a kvôli ktorej sem veľká časť návštevníkov chodila, sa tento rok podľa vyjadrení turistického združenia vo forme, v akej sme ju doteraz poznali konať nebude.

Hosťom sa odporúča aby si dali pred príchodom urobiť koronatest, alebo sa nechali otestovať bezplatne priamo na mieste, nebude to však povinné. Čo však povinné pre hostí bude, je meranie teploty pri check-ine v hoteli, či penzióne a vyplnenie špeciálneho dotazníka. Miestne turistické združenie pracuje aj na vývoji mobilnej aplikácie – Contact-Tracing-App, ktorá by mala pomôcť k rýchlejšiemu dohľadaniu kontaktov pozitívne testovaných osôb.

 

Text: Jarmila Horváthová

Foto: Flickr, Wikimedia a Freepik

Partneri