Searching
Search

„Koronovým“ dovolenkovým hitom je Zanzibar

Zanzibar. Už len ten názov vyvoláva predstavy o palmách, mori, koreninách, plážach... Kto si pamätá film, alebo čítal knihu Tisícročná včela, možno si spomenie aj na to ako Martin Pichanda (hral ho Jozef Króner) túžil spoznávať svet. Keďže sa mu to nesplnilo, pomenoval podľa tohto ostrova aspoň svojho psíka, aby mal exotiku doma. Kvôli súčasnej pandémii koronavírusu sme sa v podstate dostali do podobnej situácie, keďže mesiace sa do exotiky cestovať nedalo.

Výhody malého ostrova

Situácia sa postupne mení, v súčasnosti je to práve Tanzánia a jej ostrov Zanzibar, ktorí sa ako jedni z prvých znovu otvorili zahraničným turistom. Dokonca tu netreba na vstup ani negatívny PCR test. Stačí vyplniť zdravotný formulár so všetkými kontaktnými údajmi, nechať si pri vstupe do krajiny zmerať teplotu a zaplatiť 50 dolárov alebo eur za vízum.

Pri súčasných opatreniach v Európe sa to zdá až neuveriteľné, ale fakt je, že napríklad rešpektovaný portál Travel Risk Map, ktorý každoročne vydáva rebríček najnebezpečnejších a najbezpečnejších krajín sveta pre cestovanie, zaradil Tanzániu spolu s Novým Zélandom a Nikaraguou medzi krajiny s najnižšou pravdepodobnosťou, že tam momentálne „chytíte“ koronavírus.

Určite to je dôvod, prečo teraz dovolenky na Zanzibare ponúkajú prakticky všetky cestovné kancelárie. Ázia a Austrália sú stále pre Európanov zatvorené, niektoré krajiny Karibiku sa síce už pre turistov otvárajú, ale v porovnaní s nimi má Zanzibar tri výhody. Dobré a bezproblémové letecké spojenie, kratšiu cesta ako do Karibiku a najmä – časový rozdiel je len dve hodiny, takže jet-lag vám nehrozí. Pričom more a pláže sú tu rovnako pekné, more hrá snáď všetkými farbami tyrkysovej a oprávnene sa tomuto ostrovčeku hovorí tyrkysový raj.

Správne si vybrať

Základom vydarenej dovolenky je správne si vybrať – hotel aj miesto kde sa nachádza, tak aby vyhovovalo našim predstavám a nárokom. Na Zanzibare je to mimoriadne dôležité, pretože letoviská na ostrove sa od seba diametrálne líšia.

Ak chcete dovolenku v rezorte, kde sa nemusíte o nič starať, mať all inclusive, chcete byť izolovaní od vonkajšieho sveta  a na spoznávanie ostrova vám stačí jeden, dva organizované výlety, tak ideálne sú hotely na východom pobreží. Má to len jeden háčik – v mori sa nedá kúpať kedy si zmyslíte. Na tejto strane ostrova je totiž mimoriadne silný príliv a odliv. Keď je spln mesiaca, pri odlive more ustúpi na niekoľko hodín aj o dva kilometre. Nie je to až také tragické, trvá to asi 5 hodín, potom sa more zase „vráti“ k brehom, ale predsa len. V hoteli sme mali pri vstupe na pláž stojan s tabuľkou a údajmi o tom kedy je vrchol odlivu a prílivu.  

Na severe ostrova, v letovisku Nungwi nie je tento prírodný úkaz až taký výrazný. Tiež tu síce more ustupuje, ale vždy sú miesta, kde sa dá kúpať celý deň. Nungwi je úplne iný príbeh ako je východ ostrova. Tu sú väčšinou menšie hotely a penzióny, aj keď aj tu sú aj veľké nóbl zariadenia. Väčšinou poskytujú len raňajky alebo polopenziu. Na pláži, na rozdiel od východu, je množstvo obchodíkov, reštaurácií, barov, kaviarniček s naozaj výborným jedlom a pitím a zabávať sa tu možno hlboko po polnoci.

Nungwi sa nachádza v bezprostrednej blízkosti rovnomennej dediny, takže tu sa dá spojiť komfort 4-hviezdičkového hotela s tým, že vidíte aj autentickú Afriku, so všetkým čo k tomu patrí. S rybármi, deťmi hrajúcimi futbal na pláži, rybím trhom, ženami, ktoré nosia kanistre s vodou stále na hlavách, dobytkom zebu, ktorý odpočíva priamo na dedinskej pláži, aj typickým africkým neporiadkom. Aj keď – zaujímavé je, že na ostrove sa nesmú už používať igelitové tašky, nákupy nám dávali do tašiek z buničiny.

Alkohol – aj vlastný

Kto má rád šnorchlovanie a pestrý podmorský život a chce sa šnorchlovať priamo z brehu, preňho je tiež vhodnejšie Nungwi. Tam sme videli toľko korálov, hviezdic a rybičiek, ako na vyhlásených ostrovoch, na ktoré sa robia výlety za šnorchlovaním a potápaním. Keďže Zanzibar je prevažne moslimský, môže sa stať, že v niektorých hoteloch a reštauráciách nepodávajú alkohol. Na druhej strane sú k jeho konzumácii tolerantní. V hoteli v Nungwi, kde sme bývali, tolerovali, ak sme si k večeri priniesli vlastnú fľašu vína. Alkohol si možno priniesť vlastný z Európy, alebo si ho kupovať na mieste, tam je však pomerne drahý. V rámci all inclusive sa v hoteli na východnom pobreží alkohol podával. Zaujímavosťou je určite aj to, že hotely v Nungwi sú výraznejšie drahšie ako tie (kvalitnejšie) na východnom pobreží. Štvorhviezdičkový hotel s polopenziou tu stojí toľko, ako 5-hviezdičkový s all inclusive na východe v letovisku Kiwengwa. Ceny vraj ovplyvňuje spomínaná hladina mora, teda fakt, že v Kiwengwe sa nedá kúpať počas celého dňa. V tom je Zanzibar určite špeciálny – lebo kde inde na svete sa odporúča vyberať si dovolenku podľa termínu splnu mesiaca?

 

Cestovanie na Zanzibar

Kedy a za koľko

Najteplejšie je na Zanzibare v decembri a januári, teploty presahujú 30 stupňov, naopak v októbri a novembri, keď sme tam boli my, bolo medzi 26-30 stupňov a more malo okolo 30 stupňov. Niekedy bolo teplejšie ako vzduch okolo. Rovnaké teploty sú aj vo februári a v marci. V apríli a máji je obdobie dažďov, najviac upršaný býva apríl, vtedy prší takmer v kuse. Počas nášho leta je aj tu príjemne. Zanzibar nie je extrémne lacný ako napríklad Ázia. Ceny v reštauráciách a kaviarňach sú prispôsobené turistom, takže sú asi také ako u nás... káva vychádza do dvoch eur, kapučíno tri, koktaily od 4, jedlo bolo lacnejšie ako u nás, hlavné jedlo od 5 eur. Fľaša vody (1,5 l) v obchode stála asi 40 centov, v hoteli trikrát toľko, čo je ale stále len niečo vyše eura. Lacné je ovocie, v novembri napríklad dozrievali ananásy a veľký 3-kilový sa dal kúpiť za asi 1,20 eura.

Bezpečnosť

Na Zanzibare sa v exteriéroch, podobne ako to bolo u nás v lete, rúška nenosia. Tu je leto celý rok a žije sa vonku, Aj v hoteloch sú jediným interiérom hotelové izby, všetko ostatné je otvorené. V priestoroch príletovej haly (tiež čiastočne otvorenej) boli rúška povinné, keď sme ale z nej vychádzali, museli sme ich ako kontaminované dať dolu a hodiť do koša. V malých hoteloch a reštauráciách personál tiež rúška nenosí, ale dezinfekcia je všade. Vo veľkých hotelových rezortoch sú opatrenia podobné našim. Hneď pri príchode nám dali dezinfekciu na ruky a uteráčiky na utretie, odmerali teplotu. Pri vchode ho reštaurácie personál dozeral na to, aby si každý hosť dezinfikoval ruky, resp. mu ich dezinfikoval a všetci mali rúška – cez ústa aj nos. Manažér hotela bol pritom doslova všade prítomný a na všetko dozeral.

Lietanie v časoch korony

Je alebo nie je lietanie a pobyt na letiskách v časoch pandémie bezpečné? O tom sa viedli siahodlhé diskusie, najmä o tom ako dodržiavať potrebné odstupy pri kontrolách, či obsadzovať alebo neobsadzovať v lietadlách stredné sedadlo. Naša skúsenosť z viedenského letiska aj letov ale bola taká, že nikde sa ľahšie momentálne nedodržiavajú odstupy ako tam... Letisko bolo pri našom odlete večer aj prílete ráno úplne prázdne, boli sme asi jediný let v tomto čase. Lietadlá síce úplne prázdne neboli, ale miesta v nich bolo habadej. Boli zaplnené ani nie do tretiny, takže každý cestujúci mal k dispozícii pri sedení 3-3-3 tri sedadlá. Pri vchode do lietadla sme dostali vždy malú fľaštičku dezinfekčného gélu, rúška boli povinné. Povinnosť  mať rúško bola aj v tranzitnej hale cez Addis Abebu, na každom druhom sedadle bol nápis neobsadzovať.

Ako je to pri návrate

Slovensko považuje takmer všetky mimoeurópske krajiny za rizikové (aj v prípadoch, keď je tam riziko nakazenia oveľa menšie ako u nás) preto by mal každý, kto z nich príde, ísť do karantény. Je potrebné sa zaregistrovať na stránke korona.gov.sk/ehranica odkiaľ príde potvrdenie registrácie a potom aj termín testovania na 5-ty deň po príchode. Tak sme pred príchodom na Slovensko aj urobili. Na hraniciach bol ale v novembri klasický schengenský režim, teda bez kontrol, takže fakt, či sme, alebo nie sme zaregistrovaní, nikto neskúmal. Pozvanie na PCR testy prišlo všetkým na šiesty deň po príchode (piaty bola nedeľa) a výsledky na druhý deň večer. Všetky testy boli negatívne. Takže keď sa človek správa zodpovedne a zaregistruje sa, tak s minimálne 7 dňami domáceho pobytu po dovolenke treba rátať.

 

Text a foto: Natália Ullerová

Partners