Searching
Search

Menej áut v Jasnej

V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku bude túto zimu menej áut. Nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu pripravujú v Jasnej. Jeho cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut.  

Tlak verejnosti ako aj ochranárskych združení znížiť zaťaženie Demänovskej doliny individuálnou automobilovou dopravou prináša do novej zimnej sezóny nové riešenia.

Lyžiarske stredisko Jasná v súčinnosti s obcou Demänovská Dolina, urbármi a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov prinášajú nový koncept, ktorého cieľom je eliminovať stúpajúce zaťaženie Jasnej automobilovou dopravou v situácii, kedy je počet verejných parkovacích miest v stredisku limitovaný a je verejným záujmom zvýšiť využívanie ekologickejšej hromadnej dopravy. K zníženiu počtu zaparkovaných áut v najvyššie položených častiach strediska prispeje aj zrušenie nelegálnych parkovacích plôch, ku ktorému sa pristúpilo v spolupráci s urbármi. Nový režim parkovania v Jasnej vstúpi do platnosti od otvorenia prevádzky strediska.

Koncept je postavený na týchto základných pilieroch:

  1. Zvýhodňovanie návštevníkov využívajúcich hromadnú dopravu.
  2. Zvýšenie intenzity kyvadlovej dopravy.
  3. Obmedzenie parkovania na nelegálnych parkovacích plochách.
  4. Spoplatnenie parkovísk v stredisku.

Prioritou je motivovať návštevníkov, aby svoje automobily odstavovali na bezplatnom záchytnom parkovisku Pavčina Lehota na začiatku Demänovskej doliny a odtiaľ sa do strediska dopravovali kyvadlovou dopravou. „Práve za týmto účelom sme spolu s obcou ako aj prevádzkovateľom strediska posilnili kapacity kyvadlovej dopravy o tretinu v porovnaní s uplynulými obdobiami. Chceme, aby sa tento druh dopravy stal pre návštevníkov prvou voľbou a preto mu budeme venovať veľkú pozornosť,“ uviedla Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

Ďalším dôležitým pilierom zníženia intenzity automobilovej dopravy by malo byť zdieľanie. „Zámerom je zvýšiť vyťaženie automobilov jazdiacich dolinou tak, aby sa ľudia spájali a nechodili do strediska v poloprázdnych autách, aby viac zdieľali svoje voľné miesta. Môžu odstaviť auto na bezplatnom záchytnom parkovisku a odtiaľ sa vyviezť hore skibusom alebo jedným autom namiesto troch.  Získajú pohodlie auta, ušetria na parkovnom a najmä pomôžu Demänovskej doline,“ informovala starostka obce Demänovská Dolina  Ľubomíra Klepáčová.

Všetky ostatné oficiálne parkovacie miesta prevádzkované lyžiarskym strediskom ako aj ďalšími subjektami budú spoplatnené. Na spoplatnených parkovacích plochách lyžiarskeho strediska dôjde v porovnaní s letným režimom spoplatnenia k niekoľkým úpravám. „Spoplatnenie parkovania sa bude týkať všetkých parkovísk nachádzajúcich sa na nástupných bodoch do strediska. Majitelia sezónnych skipasov Šikovná sezónka PREMIUM budú mať parkovanie počas lyžiarskej sezóny bezplatné, lyžiari s jedno a viacdňovými skipasmi zakúpenými cez Gopass budú parkovať so zľavou 30%. Rovnakú zľavu budú môcť využiť aj klienti s ďalšími produktmi zakúpenými cez GOPASS na daný deň. V praxi tak bude parkovanie priamo v stredisku dostupné za ceny od 5 eur,“ uviedol riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.  

 

 

Samostatnú kategóriu tvorí parkovisko na Bielej púti hneď vedľa lanovky - to bude ponúkať limitovaný počet parkovacích miest, ktoré si môže klient ako jediné vopred rezervovať a zakúpiť cez Gopass. Bude tak mať istotu parkovacieho miesta aj v najvyťaženejších termínoch. Pri COMFORT PARKINGU neplatia žiadne zľavy. Režim na parkoviskách v správe lyžiarskeho strediska JASNÁ nájde verejnosť na webe lyžiarskeho strediska jasna.sk.

 

Zdroj: TMR

Partners