Searching
Search

V Rakúsku sa otvára len polovica hotelov

Slovenské hotely mohli bez dodatočných služieb ako je wellness, alebo stravovanie vnútri znovu otvoriť už pred troma týždňami. Túto možnosť, ale využila vtedy podľa informácií Asociácie hotelov a reštaurácií SR, len asi tretina zariadení. Zvyšok otvára postupne a mnohí čakali  s prevádzkou dovtedy, kým mohli poskytovať komplexné služby.

Slovensko ale nie je v tomto výnimkou, podobná situácia je v Rakúsku, ktoré otvorilo ubytovacie zariadenia v piatok 29.5. a to s komplexnými službami, teda aj s wellness. Termín otvorenia komunikovala rakúska vláda už mesiac vopred, takže hotely sa mohli na nové pravidlá fungovania včas pripraviť. Ale v tomuto termínu ich otvorilo podľa údajov Hospodárskej komory Rakúska asi len polovica. Ďalších 20 percent má v pláne otvoriť v priebehu júna a ďalšie počas prvých dvoch júlových týždňov.

Hotely, ktoré otvorili ihneď, sú tie, ktoré sa orientujú na celoročný turizmus, napríklad wellness a hotely v pri termálnych prameňoch. Ďalšie otvoria ubytovacie zariadenia, zamerané na letnú prevádzku. Nakoniec to budú mestské hotely.

Vo Viedni len 5 percentná obsadenosť

Čo sa týka predpokladanej obsadenosti, tá je podľa agentúry APA rôzna – napríklad v Korutánsku, ktoré je známe svojimi početnými jazerami, majú v lete už celkom dobrú obsadenosť, porovnateľnú s minulým rokom, ale napríklad vo Viedni je to zatiaľ len 5-10 percent v porovnaní s letom minulého roku. Je to spôsobené tým, že až 85 percent zahraničných návštevníkov do Viedne prichádza v lete. Zatiaľ sa dá do Rakúska cestovať len s obmedzeniami, keďže prakticky nefunguje letecká doprava a návštevníci musia mať platný negatívny test na koronavírus. Tomu zodpovedá aj obsadenosť mestských hotelov.

Hostia sa majú cítiť bezpečne, personál budú testovať

Rakúšania sa však veľmi snažia hostí do hotelov a reštaurácií prilákať a presvedčiť ich, že sú bezpečné. Koncom mája tu odštartoval projekt plošného testovania všetkých zamestnancov, ktorí prichádzajú do kontaktu s hosťami, teda čašníkov, recepčných a ďalších. Keď bude testov dosť, tak budú testovať aj ľudí v „druhej línii“ , teda napríklad kuchárov.

Ako prvé vybrali zariadenia v piatich oblastiach Rakúska - Montafon (Vorarlberg), Wilder Kaiser (Tirolsko), Wachau (Dolné Rakúsko), Spielberg (Štajersko) a Wörthersee (Korutánsko). Vybrané boli podľa geografických a hospodárskych kritérií.

Počet testovaných oblastí by mal postupne narastať a od júla by sa malo testovať plošne, týždenne by mali robiť až 65 000 testov. Otestované podniky majú dostať označenie, aby hostia vedeli, že sú v podniku, ktorého zamestnancov pravidelne na Covid-19 testujú. „Chceme poskytnúť našim hosťom – domácim aj zahraničným, na dovolenke maximum bezpečnosti a potešenia. Len vo veľmi málo krajinách môžete povedať, že pracovníci, s ktorými ste dochádzali počas dovolenky do kontaktu, boli pravidelne testovaní. Sú to výdavky, ktoré ale stojí za to vynaložiť“ citovali rakúske média svojho kancelára Sebastiana Kurza. Všetky náklady na testovanie bude totiž hradiť štát.

Každého asi zaujíma, čo v prípade, ak bude niekto pozitívny. Pôjde do karantény a ostatné opatrenia budú nastavené tak, aby nemusela prevádzka zatvoriť.

 

Text: Jarmila Horváthová

Foto: Flickr

Partners