Searching
Search

Väčšina hotelov zostáva ešte stále zatvorená

Slovenské hotely môžu už týždeň v rámci uvoľňovania opatrení proti koronavírusu poskytovať ubytovanie, ale väčšina z nich zostáva v týchto dňoch stále zatvorená. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska. „Podľa našich informácií vyše dve tretiny hotelov ešte neotvorili a aj o tie, ktoré ubytovanie poskytujú, je minimálny záujem. Cez víkend mali tak 5-percentnú obsadenosť,“ hovorí generálny manažér asociácie, Marek Harbuľák.

Väčšina hotelov podľa neho čaká na ďalšie uvoľňovanie opatrení, plánujú otvoriť po 20. máji, alebo od 1. júna. Mestské hotely, ktoré sú zamerané najmä na biznis klientelu často uvažujú, že otvoria až sa uvoľní režim na hraniciach. Napríklad v Bratislave býva v tomto období v ubytovacích zariadeniach až 70 percent hostí zo zahraničia. Napriek tomu niektoré bratislavské hotely otvárajú už v týchto dňoch, napríklad hotel Set, Hotel Premium, ale aj sieťové hotely ako je Mercure Bratislava Centrum alebo Radisson Blu Carlton Hotel.

„Aj my sme rozmýšľali, či otvoriť, alebo nie, nakoniec sme sa rozhodli, že spustíme prevádzku,“ hovorí Jozef Ivanič, majiteľ a riaditeľ hotela Lesná v Starej Lesnej. Ľudí je zatiaľ poskromne, dôvod, prečo sa rozhodli o znovuotvorenie hotela je prevádzkový. Ubytovacie zariadenia musia začať fungovať v novom režime a chceli si ho na ostro vyskúšať.

„Zoberte si napríklad raňajky, ktoré je potrebné servírovať do izieb. Chceli sme napríklad zistiť, koľko to reálne trvá a lepšie sa to robí keď máte obsadených päť izieb, ako keď ich máte obsadených dvadsať. Preto som ich nosil aj ja osobne, aby som získal informácie, ktoré potrebujeme. Keď sa prevádzka rozbehne, budú sa nám podľa toho lepšie nastavovať procesy,“ vysvetľuje. Keďže obedy a večere môžu hotely tiež zatiaľ servírovať len na terasu, alebo do izieb, preverovali aj to, či tak neutrpí kvalita jedla.

Všetky hotely, ktoré už otvorili, zaviedli početné opatrenia, chrániace hostí aj zamestnancov. Od dezinfekcie pri vchode a ochranných plexisklových alebo sklenených stien, ktoré oddeľujú recepčných a hostí až po to, že po každom hosťovi treba v izbe všetko vydezinfikovať a napríklad ovládače od televízora aj zataviť do obalu.

S návštevnosťou, pokiaľ sa neuvoľnia opatrenia a hotely nezačnú poskytovať všetky služby, to momentálne majitelia prázdninových hotelov nevidia veľmi ružovo, pretože hostia, ktorí ich navštevujú, tam chodia práve aj kvôli službám ako je wellness atď.

Potvrdzuje to napríklad Katarína Malová, riaditeľka hotela Hotel & Spa Resort Kaskády. V prvý víkend, keď mali otvorené, mali hostí v niektorých vilkách, izby otvoria na budúci týždeň. „Rezervácií na nasledujúce dni je poskromne, hostia najmä volajú a pýtajú sa, kedy otvoríme bazén. Myslia si, že my máme asi viac informácií, ale vieme tiež len to, čo sa povie na tlačových konferenciách,“ hovorí.

Čo sa týka výhľadu na nasledujúce týždne a letnú sezónu, podľa K. Malovej hostia zatiaľ len začínajú pomaly robiť rezervácie. Jozef Ivanič je v prognózach opatrný, myslí si, že istý čas bude hrať svoju úlohu aj pretrvávajúci strach z ochorenia, ktorý sa počas týždňov v ľuďoch zakorenil a aj neistá ekonomická a tiež zhoršená finančná situácia, ktorú už teraz uvádza podľa prieskumov polovica obyvateľstva.

 

Text: Jarmila Horváthová

Foto: archív zariadení, redakcie a Unsplash

 

 

 

 

Partners