Searching
Search

Život v mantineloch

Zocelené šokujúcim jarným lockdownom, hotely a reštaurácie vstupujú na pôdu nových výziev pripravené v plnej zbroji so snahou zachrániť, čo sa dá – podnikanie, ale aj pracovné miesta. Väčšina si to zrátala a rozhodla, čo sa im viac oplatí, či uzatvoriť celkom, alebo nastúpiť – v rôznej kombinácii – na model donáška – terasa – masáže (lebo tie jediné nezakázali, ktovie, či pre nízke riziko šírenia nákazy, alebo na ne zabudli...). No viaceré  známe veľké hotely navonok zaspali – na ich webových stránkach a na sociálnych sieťach nájdete staré statusy o skvelom wellness centre, či výbornej večeri pri svetle sviečok. Ich hostia sa o nich v prvý deň fungovania v novom režime nedozvedia nič, pokiaľ hotel osobne nekontaktujú.

„My nikam neodchádzame“

Niektoré hotely zatvorili prevádzku úplne, a niektoré mestské ju ešte od jari ani neotvorili. Napríklad Hotel Zochova chata bude spolu so všetkými prevádzkami do odvolania zatvorená. „Vaše zdravie a zdravie nášho personálu je pre nás prioritou, práve preto veríme, že týmto rozhodnutím pomôžeme zamedziť šíreniu vírusu a tak zodpovedne zaistiť naše, aj vaše zdravie,“ prihovára sa hosťom na sociálnych sieťach executive manažér Nenad Smilajkov. Prevádzku pozastavili aj Grand Hotel Kempinski High Tatras, The Grand Hotel Vígľaš, Hotel Marlene Oščadnica, Hotel Turiec, Hotel Bankov Košice, Palace Art Hotel Pezinok (okrem prevádzky Zámocké Vinárstvo), Hotel Barbora vo Vyšnej Boci, Hotel Repiská, Resort Gothal Liptovská Osada,  Hotel Amalia v Novej Lesnej... Napriek zatvoreniu mnohé z hotelov povzbudzujú klientov k rezervácii zimných pobytov.

Služby v rámci možností neprestáva poskytovať zasa W Hotel Bratislava, Hotel Hradná Stráž Topoľčianky, Hotel Yasmin Košice, Penzión Hoffer, Hotel Avance, Holiday Inn Žilina, Hotel Dubná Skala, Grand Hotel Bachledka Strachan, Hotel Jánošík Liptovský Mikuláš, Hotel Elizabeth Trenčín, Hotel Artin v Bardejove, Wellness Hotel Kontakt, Boutique Hotel Hviezdoslav, Salamandra Resort, Hotel Tenis vo Zvolene, Villa Betula a mnohé ďalšie.

Viaceré zariadenia sa hosťom prihovorili populárnym vyhlásením „my nikam neodchádzame“ a patrí medzi ne aj najväčší poskytovateľ služieb v cestovnom ruchu skupina Tatry mountain resorts, a. s. (TMR): „Časy nie sú ideálne ani pre nás hotelierov, no napriek tomu sa nevzdávame a čelíme výzvam so zdvihnutými hlavami a otvorenou náručou pre vás – našich skvelých hostí.“ Aj po reštrikciách vlády od 15. októba poskytujú ubytovanie v hoteloch TMR, súkromných chatkách či chaletoch so stravovaním na terase alebo v izbe. Bezpečnosť hostí zaisťujú na každej izbe balíčkom CORONA KILLER s rúškom a rukavicami a pre týždňové pobyty aj s dezinfekciou. Obmedzenie komunikujú ako výhodu: „U nás raňajkujete ako králi – raňajky vám prinesieme priamo do postele“.

 

Sme tu pre vás

Aj iní kreatívni podnikatelia v službách obalili nepríjemnú správu do „pekného papiera“, alebo aj vtipu: „Opatrenia sú síce prísne, no my ostávame veselí, aby sme vám spríjemnili dni nielen dobrou kávou,“ (Triple Five Coffee Roasters). „Napriek tomu, že je dnešok na istú dobu posledným dňom, kedy si môžete vychutnať atmosféru Kaviarne Mozart pri šálke kávy a lahodnom dezerte, nemusíte hneď od zajtra začínať s diétou. Naše dobroty aj s pečiatkou lomnickej originality vám zabalíme so sebou“ (Hotel Lomnica). „Naše Tatry, horský vzduch a turistiku nám nezoberú,“ uisťuje svojich hostí hotelová spoločnosť SOREA a ostáva fungovať v rámci štátom vymedzených mantinelov. Uvoľniť sa, oddýchnuť si a každodenné starosti nechať za hlavou radí aj mestský NH Gate One Hotel Bratislava a ponúka thajské masáže. „Ak potrebujete relaxačný deň, alebo chcete vymeniť svoj home office, sme tu pre vás“,  prihovára sa hosťom na sociálnych sieťach Hotel &Spa Resort Kaskády. Home office uprostred čarovného Liptova aktuálne núka aj Liptovský Dvor, hostí láka na útulné dreveničky a horiaci kozub.

 

Konkurenčné výhody

Podnikateľská dravosť a vynaliezavosť sa prejaví za každých podmienok a ani teraz to nie je inak. Inovácie a konkurenčné výhody aj počas vládnych reštrikcií na seba nenechali dlho čakať. A tak v Hoteli Lev Levice hosťovi neúčtujú menu box či krabicu, v Hoteli Termal Šírava Spa Resort mu pripravia na výlet piknikový kôš, v Penzióne Drak okrem jedla ponúkajú hosťovi celé wellness centrum bez prítomností ďalších hostí. V Rezidence Hoteli  na Donovaloch nedajú dopustiť na špeciálnu indickú masáž abhyangam s indickým terapeutom. V Bussiness Hoteli Aston Bratislava vymysleli predĺžené raňajky a upravené take-away menu. V Hoteli Lesná sa hostia môžu tešiť na procedúry a masáže v jedinom Spa by L´Occitan na Slovensku, keďže to (na rozdiel od wellness centra) zatvorené nie je. Širokú škálu terapií, aj balené denné menu nájde hosť aj v rezorte AquaCity Poprad. V Björnsonke maximálne dbajú na bezpečnosť – personál je dvakrát do týždňa testovaný antigénnymi testami. Wellness Hotel Chopok ponúka zľavu 30 % z ubytovania na aktuálny pobyt a zľavu 30 % z ubytovania na ďalší pobyt, room service a masáž, či požičanie bicykla gratis. Hotel Pod Lipou láka hostí na turistiku, lanový park, tenis, petangue, bicykle a dobré jedlo v izbe a na atraktívnej vyhrievanej terase. „Japonský“ penzión Relish v Rajeckých Tepliciach prichádza s podporou presne vymenovaných slovenských dodávateľov, zvýhodneného ubytovania a vyhrievanej terasy s punčom a dobrým jedlom. Na vyhrievanú terasu rezortu uprostred lesa a výhody plynúce z vernostnej karty láka Rekreačné stredisko Púšť v Prievidzi. Vyhrievaná terasa sa celkovo stala hitom druhej vlny. Nečudo, veď teplá deka už koncom roka naozaj nestačí.

Celkom vtipne sa so zavretým wellness centrom vysporiadali v Hoteli Zelená Laguna na Domaši aktuálnou ponukou – otužovaním vo vodách Domaše pod vedením profesionálnych otužilcov. V cene sú zahrnuté raňajky, ktoré vám doručia priamo do apartmánového domčeka.

Vynachádzaví, aj keď trochu z iného súdka, sú v Hoteli Pod Lipou, kde sa popri už zabehnutom fungovaní cez okienko snažia nájsť na prechodné obdobie prácu svojim zamestnancom: „Požičiame vám šikovných, pracovitých zamestnancov, ktorí sú tímoví hráči a nechceme o nich prísť. Prvú vlnu sme zvládli bez prepúšťania, chceme aj druhú... Lebo sa máme radi a sme tím.“ Iný hotel zasa ponúka svoje chyžné priamo na upratovanie podnikov a domácností.  

Podporné iniciatívy

Kým prvý lockdown zastihol všetkých nepripravených, dnes sa podnikatelia správajú inak. Okrem záložných plánov a aktivít vznikajú podporné iniciatívy, ale aj protesty a petície ako napríklad Nerušte cestovný ruch.

„Stále sme tu, nielen keď je slnečné počasie a ty si vychutnávaš drink na terase, nielen keď máte rodinnú oslavu a navaríme my, lebo aj ty si chceš oddýchnuť od kuchyne, nielen keď môžeš ísť kamarátke na svadbu s krásnou tortou, ktorú si jej nechala upiecť. My sme tu aj teraz, v ťažkej situácii, keď ti zakázali posedieť si s kamarátmi pri dobrej večeri. Sme tu a chceme tu byť aj s našimi zamestnancami, naďalej variť a piecť pre vás. Tak nás v tom teraz nenechávaj, príď si zobrať tvoje obľúbené jedlo či koláč so sebou. Podpor aj našu kampaň, označ prevádzku a daj si k fotke náš #stalesmetu, lebo nielen my sme stále tu, ale veríme, že aj ty si stále tu s nami,“ hlása podporná komunita Stále sme tu.

„Vytvorte aj vy video #kedzhasnusvetla dnes vo vašej prevádzke a ukážme koľko gastroloverov, gastrozamestnancov chce pokračovať vo svojej práci, no potrebuje okamžitú podporu zo strany štátu. Aj my chceme COVID19 poraziť a nebáť sa stretávať, preto všetky opatrenia rešpektujeme! Len chceme svoje prevádzky otvoriť bez dlhov a s tímom, ktorý sme dlhodobo budovali,“ tvrdí rodinný hotel Menhard pri Thermal Parku Vrbov. Cieľom je podpora cestovného ruchu, ale aj vymáhanie reálnych kompenzácií od štátu, ktorých sa všetkým okolitým štátom dostalo. Ostáva len dúfať, že 14. októbra schválená schéma pomoci pre cestovný ruch bude reálnou kompenzáciou, na ktorú podnikatelia od jari čakajú.

 

Text: Zlatica Kramárová

Foto: archív zariadení

Partners