Searching
Search

Čo chýba slovenským wellnessom? Dotiahnuté detaily a tematická celistvosť s hotelom, tvrdia Denisa Holičová a Martin Mažár z blogu Milujemewellness.sk

Ako ste to dosiahli?

Wellness sa pre nás stalo riešením na únavu a pracovné stresy, našou malou „závislosťou“. Každý víkend sme vyrazili niekam za oddychom a uvoľnením, a napokon sme získali celkom slušný prehľad o slovenských wellnessoch. Napadlo nám, že naše skúsenosti by mohli pomôcť aj iným ľuďom a tak sme si asi pred štyrmi rokmi povedali, že budeme písať aj o tom, čo sme videli a zažili vo wellness. Dnes spolupracujeme s hotelmi a wellness centrami a pomáhame im vytvoriť také prostredie, do ktorého sa hostia chcú vracať. Blog Milujemewellness.sk nám dnes slúži aj ako malá kronika toho, čo všetko sme za štyri roky zažili. Keď sa pozrieme na zoznam článkov a recenzií mnohých wellness, tak si vravíme, že ich nebolo málo... Začať blogovať aj v tejto oblasti bolo skvelé rozhodnutie.

Na vašom blogu sú aj recenzie zahraničných wellnessov. Cítite rozdiel medzi našimi a zahraničnými centrami?

Ešte pred nedávnom bol rozdiel viac znateľný. Tie zahraničné boli akoby vždy o dva kroky vpred v každej oblasti. V poslednom čase sa však náskok zmenšuje. Vznikajú nové, pekné wellnessy a dokonca do mnohých dorazili aj momentálne veľmi populárne saunové ceremoniály (rituály), ktoré v zahraniční fungujú už dlhé roky. Vôbec však nechcem povedať, že wellnessy na Slovensku sú zlé a tie zahraničné geniálne. Aj na Slovensku máme mnohé kvalitné wellness centrá a hotely.

Ktoré wellness trendy vás zaujali?

Určite sú to spomínané saunové ceremoniály (rituály), ktoré si už našli cestu aj do našich wellnessov. Počas saunového ceremoniálu sauna master (človek, ktorý robí ceremoniál) polieva kamene v peci fínskej sauny vodou, zvyčajne obohatenou o nejaký vonný olej. Uterákom potom rozháňa vzniknutú paru od kachieľ smerom na účastníkov ceremoniálu. Parnými nárazmi, ktoré vytvára mávaním uteráka, sfukuje chladnejšiu vrstvu vzduchu (asi 20 cm), ktorú si telo v saune udržuje. Odfúknutím chladnejšieho vzduchu okolo tela pocítite teplý a vlhký vzduch oveľa intenzívnejšie, póry sa viac otvárajú. Ceremoniály bývajú doplnené o rôzne pílingy, ktoré si v saune počas ceremónie účastníci natierajú na telo. Pokožka sa viac prekrví, očistí a vyživí, pretože póry sú vplyvom tepla a vlhka viac otvorené. Rituály prebiehajú ako v suchých saunách, tak aj v parných. Práve tie v parných bývajú väčšinou v kombinácii s rôznymi druhmi pílingov, či pílingových zmesí.

Nie je takýto saunový „program“ pre mnohých hostí skôr rušivý?

Iste, niekto uprednostňuje v saune pokoj a ticho, a tomu vyhovuje skôr relaxačný rituál. V saunách totiž môžete zažiť dva druhy ceremoniálu –  jeden druh je relaxačný, s príjemnou hudbou, kedy sauna master skôr navodzuje pocit pohody a relaxu. Druhý typ je tzv. divadelný. Ak do sauny vojde človek prezlečený do kostýmu napríklad rímskeho bojovníka alebo orientálnej tanečnice, tak namiesto relaxu pôjde v saune skôr o zábavu. Počas divadelného (označovaného aj ako zážitkového) ceremoniálu vás bude ovievať všemožnými ťahmi uterákom, „čarovať” nad kachľami a pripraví vám doslova malú saunovú show.

Nazrime teraz do slovenských wellnessov. Aké sú podľa vašich skúseností ich plusy a mínusy?

Mnohé slovenské wellnessy majú snahu veci zlepšovať a posúvať k lepšiemu, čo je skvelé.

Priestor na zlepšenie v slovenských wellnessoch vidím v dotiahnutí detailov. Často totiž wellness centrum navrhne dizajnér, ktorý ho síce po dizajnovej stránke spraví veľmi pekné, no nefunkčné. Máloktorý dizajnér je totiž aj pravidelným návštevníkom wellness a preto z funkčného hľadiska sú často dizajnové wellness nepraktické. Napríklad sprchy sú ďaleko od sauny a ochladzovacieho bazénika, hlučná vírivka nie je oddelená od relaxačnej zóny, na oddych sú k dispozícii efektne vyzerajúce ale nepohodlné kreslá alebo je kresiel a ležadiel málo, chýbajú účelne umiestnené vešiaky a odkladacie miesta napríklad na okuliare pred saunou, v bezplávkových zónach je málo intimity pre hanblivejších návštevníkov, chodníky vo vonkajších wellness sú v zime zľadovatené a nebezpečné… Detaily robia celok a ak wellness navrhuje človek, ktorý „wellnessovanie” miluje, tak je to poznať na prvý pohľad.

Za mínus Slovenských wellness považujem to, že ceny za wellness sú v porovnaní so zahraničím niekedy aj dvojnásobne vyššie. Za tie isté investované peniaze do relaxu si v zahraničí môže človek užiť oveľa viac. To je aj dôvod, prečo mnohí slovenskí klienti cestujú za oddychom radšej do Maďarska, Poľska alebo Čiech.

Stretávate sa s nejakým rozšíreným nedostatkom, ktorému by sa mali wellnessy vyhnúť?

Dalo by sa povedať, že v slovenských wellness sa dookola stretávame s tými istými približne desiatimi „priestupkami”. Ak by som však mala vybrať jeden, tak by som povedala, že slovenským wellness centrám chýba jednotnosť, celistvosť a využitie potenciálu lokálneho charakteru. Mnohí majitelia wellness centier majú pocit, že wellness bez dekorácie v podobe obrazov kamienkov, kvetov orchideí a sošky Buddhu by nebolo wellness a považujú takúto výzdobu za základnú výbavu. V Ázijských krajinách sú sošky Buddhu posvätné, na Slovensku však mnoho ľudí ich pravý význam vôbec nepozná a, žiaľ, niekedy táto trojkombinácia pôsobí, najmä v slovenských pomeroch, ako gýč. Ak sa do tohto mixu pridajú antické stĺpy a sochy, tak je z toho pekný miš-maš. Takáto výzdoba nie je výsadou len menších domáckych wellness, ale stretáme sa s ňou aj vo veľkých wellness centrách luxusných zámockých či horských hotelov, ktoré akoby zabudli na to, aké prednosti a danosti majú. Téma wellnessu pôsobí tak rušivo a nejednotne s témou hotela.

Čo ďalej?

Napríklad neekologické správanie. Eco- friendly hotel či wellness je ekologický len na úrovni výmeny a prania bielizne a na množstvo denne spotrebovaných a vyhodených plastových pohárov sa zabudne… Príkladov by sa dalo uviesť veľa. Práve preto by som si na Slovensku priala viac jednotnosti a celistvosti v tom, čo dané wellnes/hotel robí a k čomu sa hlási. Celistvosť by som si priala aj v mnohých wellness hoteloch ako takých.Napríklad ak dostanete vo wellness hlad, tak dať si niečo zdravé, čo i len nápoj – ak nerátame vodu, je niekedy doslova nemožné, pretože v ponuke sú len sladené nápoje a čokoládové tyčinky. Pod pojmom wellness alebo wellness hotel by som teda aj na Slovensku rada objavovala relaxačné centrá a hotely, ktoré napĺňajú slovko wellness v každom smere a pri tom si zachovajú svoju identitu. Podstatné je, mať svoju identitu a tej sa držať v každom detaili. Byť zámockým, horským, či baby-friendly wellness v každom detaile a zakaždým premýšľať, či daná vec je v súlade s celkom alebo nie.

Aké najkrajšie wellness ste navštívili?

Povedať, ktoré wellness je najkrajšie, je veľmi ťažké. Pre nás je však favoritom z pohľadu služieb prepracovaných do detailu a aj z hľadiska dizajnu Infinit wellness Maximus v Brne. Nielenže je toto wellness krásne, ale je aj funkčné. Svoj obľúbený typ sauny si tu nájde každý. V ponuke sú bufety s ponukou zdravého občerstvenia, vonkajšie chodníky medzi saunami sú vyhrievané, pred každou saunou je v prípade dažďa dáždnik, v ponuke je tichá sauna aj tichá relaxačná miestnosť bez hudby, v strede vonkajšieho areálu je čisté jazierko, v ktorom sa môžu návštevníci po saune schladiť, jednoducho veľa detailov tu je premyslených do bodky. Toto wellness je ukážkovým príkladom, kedy wellness navrhuje a prevádzkuje skutočný milovník „wellnessovania”.

A čo Slovensko? Ktoré naše wellness centrá považujete za výnimočné a prečo?

My patríme k veľkým milovníkom prírody a krásnych výhľadov. Máme radšej komornejšie wellnessy s pokojnou atmosférou, nepotrebujeme mať na výber desiatky sáun a atrakcií. Práve preto za ozaj výnimočné považujeme wellness Zion Spa v Grand Hoteli Kempinski High Tatras. Sáun tu nie je veľa, no je tu krásne prostredie, kvalitné vybavenie, pohodlné kreslá. Neuveriteľne nádherný výhľad na Štrbské pleso a majestátne Vysoké Tatry nás úplne fascinuje. Najviac toto wellness milujeme v zime, keď je za oknami mráz a kopec snehu, večer na Chate pod Soliskom svieti malé svetielko či ratrak upravuje po západe slnka zjazdovku. My ležíme v teplom župane na mäkkom kresle a kocháme sa tou bielou nádherou... Za výborné považujem taktiež wellness v hoteli Zochova chata alebo wellness v hoteli Partizán na Táloch. Všetky majú niečo spoločné, a to pre nás veľmi obľúbený výhľad do prírody, pokojnú atmosféru a skvelé služby.

Je wellness, ktoré by ste radi navštívili?

Priznávam, takých wellness je veľa. Na zozname „must visit” máme wellnessy a kúpele nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta.

A kde sa chystáte najbližšie?

Chystáme sa navštíviť Bad Blumau v Rakúsku, ktorý vraj patrí ku skutočným skvostom.

 

Text: Lea Lisá

Foto: archív blogu

Partners