Searching
Search

Gastrotrendy

„Rok 2020 bude jednak v znamení nových trendov, ale zároveň aj v zdokonaľovaní tých starších, ktoré sa dlhodobo opakujú,“ hovorí Vojto Artz, prezident Zväzu kuchárov a cukrárov a šéfkuchár METRO, a približuje jednotlivé trendy v gastrobiznise. Gastrotrendy prinášajú alternatívy múky, sladidiel, rastlinné nátierky, kórejské ryžové víno aj kuchyňu západnej Afriky.

Dôraz na lokálne potraviny

Tento trend síce nie je nový, ale zvýši sa dôraz na jeho presadzovanie. Bude sa zameriavať na zákazníka, ktorý konzumuje jedlá z lokálne pestovaných surovín. Naďalej sú „in“ označenia, ako ekologické, chované na farme či regeneratívne a udržateľné poľnohospodárstvo.

Alternatíva múky

Bezlepkový trend pokračuje a má formu alternatívnych náhrad, čiže múky vyrobenej z ovocia alebo zeleniny – mandľová a kokosová, či dokonca múka vyrobená z použitého obilia alebo banánov, ale aj už tie známe, ako maková, konopná, ľanová, ryžová, makadamová, amarantová.

Maslá a nátierky „po novom“

Popularitu si získavajú nátierky a maslá s obsahom orechov (tahini, kešu, mandle, arašidy či cícer), novinkou budú napríklad aj semienka melóna alebo tekvicové maslo (pre svoju výživovú hodnotu). Pokračuje eliminácia palmového oleja a používať sa budú skôr orechy pestované spôsobom, ktorý má v najmenšej možnej miere negatívny vplyv na životné prostredie.

Náhrady sladenia 

Namiesto známych alternatívnych sladidiel, ako med, stévia či javorový sirup, trend odporúča vyskúšať sirupy z granátového jablka, kokosu, sladkých zemiakov či ciroku.

Náhrady mäsa

V kurze budú rastlinné alternatívy mäsových lahôdok. Prichádza zvýšený dopyt po hamburgeroch zložených zo zmesi hovädzieho mäsa a rastlinných surovín, napríklad z hrachovej zmesi či párkov, alebo aj mäsových gulí, v ktorých sa kombinuje kuracie mäso s rastlinami, ako cícer, čierna fazuľa a quinoa.

Organické jedlá pre najmenších

Značky potravín rozšíria svoje ponuky o zdravšie ekologické verzie už notoricky známych potravín, trendom sú organické kuracie nugetky či cestoviny z alternatívnej múky. Ešte viac sa zapracuje na modernizácii ponuky jedál určenej pre deti. Detská kuchyňa sa bude globalizovať, bude zahŕňať chute od stredmorských až po západoafrické jedlá.

Kuchyňa Afriky

Západoafrický región (16 krajín) svojou gastronómiou upútal natoľko, že sa dostal medzi top trendy budúceho roka. Nastáva znovuobjavenie „starodávnych“ zŕn, ako fonio, milička (habešská) či cirok, vraciame sa k známemu prosu či k superpotravinám, akými sú moringa (olejodárna) a tamarind (indický), arašidy, zázvor, citrónová tráva a čili. Západoafrické chute a vône sa objavia nielen v potravinách, ale aj v nápojoch, hovorí sa o nich dokonca ako o superpotravinách, ktoré nám zabezpečia zdravie a dlhovekosť.

 Makoli, kórejský likér

V roku 2020 bude módnym hitom gastronómie kórejský likér z ryže známy ako makoli. Kórejské ryžové víno z vidieka sa stalo hitom mestskej mládeže v celej východnej Ázii. Priaznivo ovplyvňuje zažívanie, obsahuje bielkoviny a esenciálne aminokyseliny. Výrazný obsah vitamínov B pomáha tiež k celkovej regenerácii organizmu, najmä pokožky a zraku.

 Nealkoholická „happy hour“

Aj v našich pomeroch vzrastie popularita rôznych alternatív nealkoholických nápojov. Tie sa podobne ako alkoholické destilujú, pritom si však zachovávajú chuť klasických kokteilov a nápojov.

Reštaurácie s otvoreným konceptom kuchýň

Gastropodniky budú aj naďalej presadzovať otvorené koncepty kuchýň, kde majú zákazníci možnosť vidieť proces prípravy ich jedla na vlastné oči. Hostia chcú byť súčasťou zážitku z jedla od jeho začiatku, počas celého procesu až po výsledok.

 

Foto: Unsplash a Dušan Křístek

 

Partners