Searching
Search

Hory bez hraníc

Podkarpatsko leží na juhovýchodnom cípe Poľska. Vďaka originálnemu mixu troch blízkych kultúr – poľskej, ukrajinskej a slovenskej, je krajinou rozmanitosti hodnej navštívenia.

Kedysi sme my Slováci zväčša cestovali len k moru. Neskôr sme si zvykli chodiť na víkendy do európskych metropol, potom spoznávať Bretónsko, Provensálsko či iné atraktívne regióny západnej Európy. Aktuálne trendy, ovplyvnené v neposlednej miere aj otázkou bezpečnosti, ukazujú zvýšený záujem o poznávanie našej domoviny či regiónov susedných krajín. Jedným z blízkych, no málo známych oblastí je Podkarpatie (www.podkarpackie.travel) –  juhovýchodná časť susedného Poľska s jeho 200-tisícovým mestom Rzešov.

Takmer polovica atraktívneho regiónu je chráneným územím Bješčadského národného parku. Bješčady a Góry Sanocko-Turczanske sú jedným z najnavštevovanejších regiónov Poľska.  Oblasť navštívi ročne milión Poliakov, no sotvakto z domácich tam stretne hostí zo Slovenska. Pritom dôvodov na návštevu jedného z najzelenších regiónov Poľska je dosť. Stovky kilometrov turistických chodníkov a cyklistických trás, panoramatické výhľady, turistické atrakcie, historické pamätihodnosti, kultúrne dedičstvo sú umocnené skvelými chuťami regiónu. Špeciálnou ponukou regiónu je 130 pôvodných drevených kostolov, z nich najvzácnejšie sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. V podkarpatskom Sanoku, ktorý je bránou do poľských Karpát, sa nachádza aj tretí najväčší skanzen v Európe. Do Sanoku sa cez sezónu dostanete jednokoľajkou z Medzilaboriec, ktorá premáva cez letné prázdniny.

 

Čo zažiť?

Turistiku

Poľské Bieščady sú rajom pre turistických nadšencov. Bieszczadský národný park s najvyšším vrchom Tarnica (1 346 m n. m.) sa nachádza neďaleko slovenského Národného parku Poloniny. Bieszczadský národný park vznikol v roku 1973 a jeho súčasná rozloha je 27 834 ha. Lesný ekosystém predstavuje 93 % územia parku. Národný park chráni najcennejšie časti poľských Bieszczad s nenapodobiteľnými poloninami a veľkým bohatstvom východokarpatskej prírody. Poloniny sú charakteristické hole s pomerne ostro ohraničenou hranicou lesa. Medzi najznámejšie a takisto najkrajšie poloniny patrí Polonina Wetlinska, Polonina Carynska a polonina v okolí Tarnice.

Park hviezdneho neba

Hlboké lesy, divoká príroda a nízka hladina svetelného smogu umožnili vznik Parku hviezdneho neba Bieščady (www.gwiezdnebieszczady.pl). V ňom môžu návštevníci zacítiť nekonečnosť hviezdnej oblohy a preniknúť do jej tajomstiev.

Solinské jazero

Umelo vytvorené jazero ohraničené priehradou Solina je najväčšie umelé jazero v Poľsku, vďaka svojej rozlohe označované aj ako Beskydské more. Jazero tvorené riekami San a Solinka je rajom pre jachtárov a milovníkov všetkých vodných športov, no jeho návštevu nevynechá žiaden návštevník Podkarpatského regiónu.

Dreziny

Zopár cyklodrezín nájdete na Slovensku asi len na Horehroní, inak je táto atrakcia nevyužitých koľají pre nás pomerne neznáma. Tu ich je na nevyužívanej jednokoľajke stovka. Zázemie k nim tvorí prerobená nefunkčná železničná stanica, kde si môžete okrem lístka kúpiť aj suveníry http://www.drezynyrowerowe.pl/. Projekt Bieščadské cyklistické dreziny v obci Uherce Mineralne dostal od Poľskej národnej turistickej organizácie v roku 2015 ocenenie ako Najlepší turistický produkt roka.

Hrady, zámky a kostolíky

Milovníci histórie majú na výber z množstva hradov a zámkov, ktorých zoznam nájdete na podkarpatskom cestovnom portáli. Špeciálnou ponukou regiónu je 130 pôvodných drevených kostolov, z nich najvzácnejšie sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.


Tip HOTELIERA:

Bieščadská škola remesla

http://www.ginacezawody.pl/pl

Originálny interaktívny projekt na obnovu zabudnutých remesiel na rozlohe 400 m2. Môžete si na hrnčiarskom kruhu vyrobiť keramickú šálku, v pôvodnej peci sa naučíte piecť tradičné prožniaky a od počítačovej klávesnice sa opäť vrátite k ručnému písmu – ku krasopisu. Predvojnovou kaligrafiou vlastnoručne napíšete osobný list. Na poschodí originálne zrekonštruovanej vzdelávacej budovy sa nachádza multifunkčná, technicky vybavená podkrovná miestnosť na organizovanie eventov a vzdelávania. Zážitková škola na zachovanie tradičných remesiel, ocenené Dreziny aj Penzión Magická záhrada s Ruskou baňou a čarovnou vínnou pivničkou sú všetko projekty podnikateľskej dvojice Janusza a Magdy Demkowiczovcov.

 

Kde sa najesť?

Proziakowna Sanok

Desať minút si počkáte na chutnú a sýtu miestnu špecialitu – čerstvo upečený prožiak, lokálnu náhradu medzinárodného burgera či kebabu. Či si ho dáte tak ako my v Sanoku, alebo hocikde inde v regióne, vyskúšať by ste ho rozhodne mali. Čakanie stojí za to, či si už vyberiete ako oblohu vegetariánsky ovčí syr so všadeprítomným medvedím cesnakom, alebo jeleňou klobásou.

 

Pawel Nie Calkiem Swiety

Rušný podnik s bohatou ponukou miestnej kuchyne, kde nás okrem jedla v ponuke zaujala aj ochutnávka troch druhov vlastných remeselných pív.

http://www.pawelniecalkiemswiety.pl/

Myckowianka Solina

Príjemná neveľká koliba na brehu rieky Soliny.

Wilcza Jama 

Čaká vás tu skvelá kuchyňa, pôsobivý „vlčí“ interiér a pekný výhľad.

http://www.wilczajama.pl/

Chata starych znajomych http://www.chatastarychznajomych.pl/

Opäť výborná kuchyňa, štýlová drevenica s viacerými vonkajšími terasami a príjemným interiérom. Z neho nám utkvel v pamäti motív medvedíkov tiahnuci sa celým interiérom. Špeciálne zarámované tematické medvedíkové puzzle skladačky tvoriace dekorácie celej koliby môžu byť inšpiráciou pre menší rodinný podnik, zútulňujú priestory, dávajú im „handmade“ rozmer, a navyše vám puzzle neležia doma v škatuliach.

 

Kde sa ubytovať?

 Príjemný rodinný penzión Magdy a Janusza Demkoviczowcov Zagroda Magija

http://zagrodamagija.pl/ pozostáva z troch ubytovacích chát, samostatnej eventovej drevenice a ruskej sauny, najnovšie doplnenej o prírodné ochladzovacie jazierko. „Wow“ bonusom je súkromná mini vínna pivnička. Uprostred množstva domácich zaváranín môžete spoznávať Beskydy cez „nalewki“ – likéry zo všetkých možných plodov, aké si len viete predstaviť, ako s nadsádzkou povedal domáci – likéry nerobia len z kameňa, inak zo všetkého.

 

Čo kúpiť?

Ak sa práve nechystáte doplniť chatové vybavenie prútenými doplnkami a kožušinami, ideálnou pripomienkou výletu či darčekom sú potraviny a pochutiny. Okrem tradičných poľských oštiepkov a syrov vám špeciálne podkarpatský región pripomenie konzervovaný medvedí cesnak, med od všadeprítomných miestnych včelárov a v neposlednom rade domáce „nalewki“ – likéry.  

 

Ako sa tam dostať?

Centrom a hlavným komunikačným uzlom Podkarpatska je jeho hlavné mesto – Rzešov (Rzeszów), kam vedie od západu nová diaľnica A4. Dostanete sa ňou až na hranicu s Ukrajinou. Do Rzešova je taktiež priame spojenie z Viedne cez Bratislavu, Žilinu a Krakov. Vlakom je rýchle spojenie z Varšavy pendolino, zo Slovenska vyžaduje cesta vlakom viac prestupov.  Cesta do pohraničného Podkarpatského regiónu sa uskutočnila v rámci dvojročného projektu Hory bez hraníc v spolupráci so Slovenským klubom turistov a F. I. J. E. T. Slovakia. Projekt je zameraný na rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia. Jeho cieľom je trvalo udržateľný rozvoj a ochrana oblasti poľsko-slovenského pohraničia, propagácia siete turistických chodníkov, putovanie po spoločných horách a vzájomné poznávanie kultúrneho a prírodného bohatstva oboch krajín.

viac info na www.podkarpacie.travel

 

Text: Lea Lisá

Foto: autorka a Podkarpacie.travel/R. Bogacz, J. Górnicki, Marcin Jagiellicz

Partners