Searching
Search

Majster kuchár SR 2016/2017

Do absolútneho finále súťaže sa prebojovala pätica kuchárov. V silnej konkurencii sa počas štvorhodinového zápolenia podarilo zvíťaziť 25-ročnému kuchárovi z Liptova. Jeho trojchodové menu mu zabezpečilo prvenstvo a prekonanie aj oveľa známejších kolegov. Na druhom mieste sa umiestnil Róbert Tatai z Hotela Villa Rosa v Dunajskej Strede, tretí bol Ondrej Kunc, ktorý pôsobí v írskom hoteli Ashford Castle Mayo.

Menu muselo vychádzať z tradičnej slovenskej kuchyne a sezóny a spĺňať nároky na zdravú výživu. Súčasťou zadania bolo predložiť aj reálnu finančnú kalkuláciu. Súťaž hodnotili dve hodnotiteľské komisie. Technická komisia sledovala súťažiacich pri práci v štúdiu a zameriavala sa prevažne na zručnosti súťažiacich, prípravu a čistotu pracoviska, vykonávanie a používanie moderných pracovných postupov, spôsob podávania, dodržanie časového limitu a mala právo degustácie už v priebehu prípravy a pred podávaním pokrmov. Predsedom komisie bol Václav Forman, predseda moravsko-sliezskej pobočky AKC ČR, certifikovaný hodnotiaci komisár WACS pre celosvetové súťaže WACS, členmi Branislav Križan, prezident SZKC a Ivan Vozár, manažér Slovenského národného tímu kuchárov a cukrárov, obaja certifikovaní hodnotiaci komisári WACS pre súťaže v SR.

Degustačná komisia bola úplne vizuálne odlúčená od súťažiacich a nemala prístup na pracovisko. Súťažné jedlá boli predkladané pod pseudonymami súťažiacich. Úlohou komisie bolo chuťovo hodnotiť anonymné výrobky, prezentáciu, novátorstvo, skladbu, farebnosť výrobkov a celkový dojem. Predsedom komisie bol Maroš Hruška, certifikovaný hodnotiaci komisár WACS pre celosvetové súťaže WACS, člen Írskej asociácie kuchárov. Členmi komisie boli Vojto Artz, METRO Slovensko, Jozef Hromjak, ZORE v Košiciach a Lukáš Dὅrnhofer, certifikovaní hodnotiaci komisári WACS pre súťaže konané v SR.

„Inšpirácia je krásna vec a pocit, keď sa mi podarí obyčajnú surovinu premeniť na krásne a výnimočné jedlo s rôznymi kombináciami chutí, je neopakovateľný. Aby jedlo nielen chutilo, ale aby sa naň aj dobre pozeralo, je potrebné neustále sa zdokonaľovať a sledovať nové trendy,“ povedal ocenený Majster kuchár.

Kuchárske zručnosti Petra Bracha priniesli minulý rok jeho domovskej hotelovej reštaurácii významné regionálne ocenenie najvyššieho stupňa kvality – tri Liptovské hviezdy. „Náš hotel stavia na špičkovej kvalite, aj preto sme nesmierne hrdí na úspech nášho nového šéfkuchára. Liptovský dvor je rodinný podnik, hotel má svoju osobitnú atmosféru a jedinečný štýl. Peter priniesol do našej kuchyne mladícky „drive“ a skvelé je, že sa vie vyhrať aj s naoko bežnými surovinami ako bryndza, slanina či kapusta, ktoré sú pre náš región typické a bez nich to u nás akosi nejde,“ povedal Richard Holec, riaditeľ hotela Liptovský dvor.

Víťazné trojchodové menu Majstra kuchára SR:

Predjedlo: zaúdený konfitovaný filet zubáča, tekvicové pyré, suflé z prepeličieho vajíčka, zemiaková pralinka, vínová omáčka, čipsy z kyslej kapusty
Hlavné jedlo: pečený roštenec v kruste z ihličia, roláda plnená tukovým okom, cesnakovo-cibuľové pyré, espuma z údenej bravčovej masti a bryndze, pečená mrkva, hovädzí demi glace
Dezert: makovo-jablková štrúdľa, krupicová pena s badiánom, slivkový sorbet so slivovicou, čokoládové bubliny, orechová posýpka

Partners