Searching
Search

Najlepší hotel na svete má Slovák

Henryho Kallana slovenskej odbornej verejnosti predstavovať netreba. Príbeh amerického Slováka, alebo dnes už skôr slovenského Američana, sme vám priniesli na stránkach Hoteliera ešte v roku 2009. Odvtedy sa v biznise aj v jeho živote mnohé zmenilo. Čo sa však nezmenilo, je jeho vášeň pre život, prácu aj pre oddych. Pribudli a pribúdajú nové gigantické projekty takých rozmerov, že sa až čudujete, odkiaľ na to berie energiu. „Treba mať rád život. Ako sa hovorí, najväčšia pomsta pre neprajníkov je pekne žiť. Keď človek ťažko pracuje, tak si treba vedieť aj život vychutnať,“ hovorí úspešný hotelier.

Hudba ako inšpirácia

Stretli sme sa začiatkom roku v Budapešti. Bol jedným z rečníkov na významnom odbornom fóre o hotelových investíciách v strednej a východnej Európe. Jeho záujem o región nie je len nostalgický. Dva z jeho hotelov stoja práve v metropolách bývalého východného bloku – v Prahe a v Budapešti. Oba nesú rovnaký koncept aj názov, odrážajúci majiteľovu veľkú záľubu – hudbu.

Spojenie hotela s rôznymi žánrami hudby prepožičiava hotelu originálnu atmosféru, zaujímavú nielen pre hudobných nadšencov. Genius loci podčiarkujú hudobné symboly tiahnuce sa ako niť celým konceptom – od vstupného priestoru s mäkkými líniami kláves na podlahe, cez pôsobivé lobby – srdce celého hotela, reštauráciu, bary, wellness až po súkromie hotelových izieb.

Hosť si môže vybrať zo 49 izieb a apartmánov rozdelených do štyroch hotelových krídel podľa hudobných štýlov. V krídle s odľahčeným neobarokovým štýlom sa radi zabývajú milovníci klasiky, hollywoodsky glamour 20-tych rokov a legendy jazzu sú prichystané pre návštevníkov jazzového krídla. Pod pravým benátskym lustrom z Murana načerpajú energiu priaznivci opery. A napokon je tu svieže a moderné krídlo súčasného popu pre hostí, ktorí žijú tu a teraz. Každá izba je originálna, s individuálnym dizajnom, všetky spája najvyššia kvalita materiálov a istá ruka skúseného dizajnéra Zoltána Varró. O tom, že slovo „kompromis“ hotel nepozná, svedčia aj stavebné náklady, ktoré v prepočte na jednu izbu prekročili milión US dolárov.

Najlepším marketingom je nadšený hosť

Všetky hotely Kallanovej siete The Library Hotel Collection sa dlhodobo umiestňujú na prvých priečkach obľúbenosti rôznych rebríčkov vo svojich regiónoch. Aktuálne ocenenie pre budapeštiansku Ariu je však výnimočné v tom, že recenzie hostí vyniesli hotel na samý vrchol rebríčka v celosvetovom meradle. „Ocenenie prijímame s vďakou a pokorou. Už pred rokmi sa našou hlavnou marketingovou stratégiou stali investície do personálu, nekompromisne vysokého štandardu služieb a osobného prístupu k hosťom. Výsledkom boli nadšení hostia, ktorí sa o svoje zážitky radi podelili s ostatnými. Tento druh marketingu sme začali praktizovať dávno pred tým, ako nastal boom sociálnych sietí, zdieľaní a reputačného manažmentu,“ uviedol Henry.

Aké ďalšie plány má hotel, ktorý sa 20 mesiacov po svojom otvorení stal najobľúbenejším na svete? „Podarilo sa nám kúpiť vedľajší dom, ktorý ideme prestavať na 24 nádherných luxusných bytov, čím sa hotelová kapacita takmer zdvojnásobí. Dopyt po väčších priestoroch evidujeme najmä od ruskej a arabskej klientely, ktorá cestuje so širšou rodinou. Súčasťou novej časti bude aj rozšírenie, lobby, ktorá sa bude skladať nielen z terajšej zimnej záhrady, ale aj z novej letnej (bez zakrytia),“ poodhaľuje Henry budúce plány.

Henry Kallan a jeho NAJ

Najobľúbenejšia izba: Všetky izby sú tu nádherné. Napríklad Maria Callas je krásny apartmán, Mozart, Frank Liszt...

Najobľúbenejšie miesto: Mokrá para. Pri nej relaxujem po práci.

Najobľúbenejšia časť: Najlepšie sa mi sedí a debatuje v Satchmo's Bare, inšpirovanom Louisom Armstrongom. Satchmo bola jeho prezývka, tak ho volali kamaráti.

Najobľúbenejšie jedlo: Mám rád veľa jedál, napríklad dobrú kačku. O gastronómiu sa kompletne stará firma Gerbeaud, čo je záruka najvyššej kvality.

Najobľúbenejší nápoj: Alkohol nepijem, takže nie som fanúšikom rôznych drinkov, nikdy som nepil ani nefajčil. Ale niekedy si k jedlu dám dobré studené pivo.

Najobľúbenejší hotel: Nemám žiaden obľúbený, ale najkrajšie dielo, ktoré som vytvoril, je Aria Budapest.

Najbližšie plány: Dokončujeme veľkolepý 300-miliónový projekt Hotel X Toronto, ktorého otvorenie je naplánované na tento rok. Myslím si, že to bude najznámejší a možno aj najlepší hotel v Severnej Amerike. Je v nádhernom prostredí, na 4-hektárovom pozemku na brehu jazera Lake Ontario, ktorý máme od mesta prenajatý na sto rokov. V blízkosti je veľtržné centrum, takže hotel je tam potrebný. Náš projekt sa rozrástol na veľkolepý rezort, vhodný aj na dovolenku. Má komplet športové aj rekreačné vybavenie, 406 izieb, bazény, reštaurácie, kino pre 300 osôb, športový klub s rozlohou 9 000 m², štyri vnútorné tenisové kurty... V Kanade sa rysuje aj ďalší projekt, v Montreali máme pozemok, na ktorom sme aktuálne dostali povolenie stavať hotel, možno sa niečo rysuje v Rumunsku. Takže sa nenudím.

Najviac unavený: Kým mám vášeň, nie som..., ale keď to nebude ziskové, vášeň rýchlo odíde a únava príde... (úsmev).

Čo sa hosťom najviac páči?  

Okrem prepracovaného dizajnu a kvalitných služieb hostia oceňujú predovšetkým prívetivý, výnimočne ochotný a fundovaný personál. Plusom je tiež vynikajúca lokalita, výhľad a celoročne otvorený multifunkčný Sky Bar s výhľadom na baziliku a celé mesto.

Tu je zopár hodnotení z portálu TripAdvisor:

„Úžasná skúsenosť v každej oblasti.“

„Toto miesto je také unikátne, špeciálne, že je ťažké ho porovnávať s inými 5* hotelmi.“

„Najlepšie miesto, kde sme kedy boli ubytovaní.“

„Všetko, čo sme čítali v recenziách, je naozaj pravda.“

„Plánovali sme sa ubytovať v hoteli veľkých hotelových sietí, ale náš agent nás nahovoril na Ariu. A bolo to skvelé rozhodnutie. Všetko v tomto hoteli je úžasné – lokalita, vybavenie, jedlo, poobedňajší pohár vína so syrom, sprevádzaný živou hudbou, izby, spa a personál. Bývali sme v mnohých 5* hoteloch, ale tento ich necháva ďaleko za sebou, to je úplne iná kategória. Vďaka Arii a jej personálu sa pre nás stáva vaše mesto nezabudnuteľným.“

Text: Zlatica Kramárová

Foto: Library Hotels

Partners