Searching
Search

Tienenie

Ak vonkajšie tienenie nie je súčasťou finalizácie stavby zariadenia, väčšina investorov pristúpi dodatočne k vnútorným prvkom tienenia. Kým vo vonkajšom tienení vystupuje do popredia aj vzhľadom k vyššej investícii jeho účelnosť, praktickosť a nadčasovosť, pri interiérovom tienení je na jednom z popredných miest dizajn. Nečudo, veď zaberajú pomerne veľkú plochu, takže sú priveľmi „na očiach“ a predstavujú výrazný interiérový prvok. Pred slnkom našich hostí chránia žalúzie, markízy, japonské posuvné steny, rímske a látkové rolety a závesy.

Žalúzie

Pri tienení menších presklených plôch, ako sú okná v hotelových izbách, sú stále najpopulárnejšie vnútorné žalúzie. Obľubu im prináša jednoduchá údržba, široká ponuka materiálov, farieb a dezénov a pomerne nízka obstarávacia cena. Aj tu sa však ubytovaciemu zariadeniu vzhľadom na vysokú záťaž materiálov a možnosť nešetrnej manipulácie oplatí preferovať kvalitnú tieniacu techniku overených výrobcov pred najlacnejšou. Odolné materiály a spoje vám zaručia dlhšiu bezproblémovú prevádzku žalúzií.

Najbežnejšie používaným typom tienenia sú pre svoje nesporné výhody stále horizontálne žalúzie. Líšia sa šírkou a hrúbkou lamiel, materiálom, z ktorého sú vyrobené, spôsobom ovládania a uchytenia a horným profilom. Najviac používané sú lamely z ľahkého odolného hliníka, obľúbené sú aj bambusové žalúzie. Často sa kombinujú aj so závesmi. Modernou verziou horizontálnych žalúzií je ich plissé variant. Vybrať si môžete plisované látky s rôznym stupňom priepustnosti svetla, plne zatemňujúce látky, materiály s naparovanou hliníkovou vrstvou, eliminujúcou tepelné žiarenie, či látky s perleťovými nátermi s vysokým stupňom odrazu slnečných lúčov. Na zatienenie veľkých presklených plôch sa najmä v komerčných priestoroch používajú vertikálne žalúzie rôznych materiálov – z bavlny, PVC, polyesteru či drevenej tkaniny. Sú neprehliadnuteľné a svojím dezénom výrazne ovplyvňujú atmosféru interiéru. Vyrábajú sa v širokej farebnej škále a svojou nápaditosťou môžu byť aj dominantou priestoru. Výhodou je možnosť renovácie len výmenou jednotlivých poškodených či znečistených lamiel. Kým v minulosti štandardne používané materiály dostatočne nezatemnili priestor, v súčasnosti trh ponúka aj blackout žalúzie. Pre hotelový segment je z bezpečnostného hľadiska zaujímavá nehorľavá verzia látkových lamiel.

Rolety

Rolety zažívajú svoj comeback. S uniformnými „okrasami“ panelákových okien éry budovania socializmu však majú spoločný len názov. Dnes sú výrazným estetickým doplnkom odvážnych interiérov, okrem tienenia sa vo veľkej miere podieľajú aj na tvorbe atmosféry priestoru.Rolety sa montujú na okno, stenu alebo strop, v niektorých prípadoch pri menších oknách sa praktickým riešením javia rolety lepené na okno bez nutnosti vŕtania a znehodnotenia rámu. Na úplné zatemnenie slúžia opäť blackout rolety s nepriehľadnou látkou a masívnou vodiacou lištou. Rolety sú vhodné špeciálne na strešné okná, (nielen) tu je dôležité jednoduché ovládanie tyčou alebo retiazkou pre vyššie položené okná.

Na veľké presklené

Ak hotelovú či reštauračnú prevádzku ešte len plánujete, prípadne chystáte rekonštrukciu či prístavbu, neprehliadnite zaujímavú novinku na trhu, ktorou sú vonkajšie screen rolety. Jedinečné vlastnosti trendových screen roliet vám umožnia vidieť a nebyť videný. To znamená, že z interiéru vidíte život v exteriéri, ale dnu cez roletu do interiéru nevidno. Využívajú sa na veľké okná, umožňujú zakryť až 5-metrové presklené plochy. Vďaka moderným materiálom efektívne poskytujú tieň, súkromie a zabraňujú vstupu tepla do interiéru.

 

Foto: Isotra

Partners