Searching
Search

V Tatranskej Lomnici rozkvitol Horec

Apartmánový dom Horec vznikol citlivou rekonštrukciou staršieho objektu v Tatranskej Lomnici, ktorá mu dala nový život a zaujímavý štýl modernej horskej architektúry.

Stavebné práce na rekonštrukcii objektu niekdajšieho penziónu Horec sa začali v roku 2019. Novú podobu objektu navrhol architektonický ateliér Archima „Verím, že architektúra budovy Horca, hoci táto je rozsahom drobná, bude verejnosťou prijatá, naznačí legitímnosť súdobého prístupu v architektonickom riešení v Tatranskej Lomnici a splní aj túžbu po jedinečnosti. Naším prianím je, aby sa stala prirodzenou súčasťou prostredia a svojou inakosťou dotvárala zážitky z nej a hlavne z tejto nádhernej krajiny, ktorú nesmieme pretvárať, smieme ju iba dotvárať,“ uviedol pri predstavení štúdie architekt Peter Marcinko. Podľa jeho slov kvalitne, dizajnovo prepracovaná, súdobá architektúra je budúcnosťou moderného cestovného ruchu na Slovensku. „Táto stavba je taký náš malý manifest k téme, ako postupovať v architektúre pre cestovný ruch a určiť správne princípy. Zrubová architektúra nemôže byť jediným ani hlavným nosným prúdom, je sympatickou spomienkou na časy minulé, ale jej pseudo reminiscencie sú skôr na škodu. Nachádzame sa v čase, keď nám chýba sebavedomá moderná línia so zodpovedajúcou dávkou výtvarných hodnôt, porovnateľnou s historickou architektúrou. Osobne ma veľmi láka hľadanie nových konceptov, téma jedinečnosti a originality v koexistencii s ‚géniom loci‘. Na legitímnu potrebu investorov ‚zabojovať o klienta‘ ponúkame jednoduchý recept: kvalita – pokora – originalita. A radšej moderne a pravdivo. Pokoru zdôrazňujem ako jednu z podstatných zásad tvorby, pokora však neznamená bezduchosť a podriadenosť, skôr úctu a rešpekt,“ doplnil ku kontextu Marcinko. Pri rekonštrukcii objektu Horec sa to prejavilo napríklad aj ohľaduplnosťou voči pôvodnému konceptu stavby, okolitému prostrediu, modeláciou reliéfu a terénnych úprav doplnenou výsadbou o ďalšie stromy a parkové úpravy. Tatranský balvan, typicky zatrávnená plocha alebo potôčik budú pre malého návštevníka atraktívnejšie ako plastové ihrisko, ktoré tu nemá miesto.

 

Investor mal pri prestavbe Horca voľnejšie ruky ako napríklad pri rekonštrukcii historického objektu Encián na Skalnatom Plese. „Kým napríklad pri rekonštrukcii fasády na Enciáne sme museli do poslednej kvapky farby rešpektovať fakt, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, pri Horci to bolo podstatne jednoduchšie, keďže pôvodná stavba bola zo 70-tych rokov 20. storočia. Prioritou bolo dať klasickej panelovej stavbe nový život a podobu adekvátnu modernej architektúre 21. storočia. Architekti náš zámer pochopili a myslím, že sa podarila dobrá vec. Aj keď nejde o veľkú stavbu, ukázali sme cestu, ako sa dá pristupovať k rekonštrukcii jestvujúcich objektov a zveľaďovať to, čo už v Tatrách je,“ uviedol investor predseda predstavenstva TMR, a. s., Igor Rattaj. Architekti pri návrhu prestavby rešpektovali viaceré charakteristické znaky originálnej budovy, vrátane siluety objektu a členenia fasády. Novým prvkom je tvar zastrešenia, pri ktorom bola inšpiráciou dynamika horských svahov, lavíny so svojím vrstvením, nepravidelnosťou, kryhami ľadu a snehu, čo dodalo vzhľadu objektu výnimočnosť a dramatický nádych. Z hľadiska funkčného to zároveň umožnilo využitie hlbokých traktov a priehľady do krajiny z ďalších dvoch strán objektu.

Apartmánový dom Horec ponúka ubytovanie v 22 jednopodlažných apartmánoch a v 4 dvojpodlažných penthousoch. Apartmány sú moderne a nadčasovo zariadené, pričom dizajn je v súlade s okolitou krajinou. Drevo, keramika, bezšpárové podlahy, všetko v premyslenej hre kontrastov – jemnosti a drsnosti, mäkkosti a tvrdosti, plných a otvorených plôch, dynamických aj striedmych tvarov. Cieľom je vyvolať pocit pohody a jedinečnosti. Rovnako, ako je to prítomné aj v okolitej prírode. Samozrejmosťou je lodžia alebo terasa, takmer každý apartmán disponuje infrasaunou, ktorá je zárukou nerušeného odpočinku po lyžovačke alebo turistike.

Tatranská Lomnica je prirodzeným centrom cestovného ruchu vo východnej časti Vysokých Tatier už od konca 19. storočia. Táto tatranská osada na úpätí Lomnického štítu je obľúbeným východiskovým bodom na vysokohorské túry, ako aj výlety lanovkami. Tie spájajú Tatranskú Lomnicu so Skalnatým Plesom, ako aj s Lomnickým štítom.

 

Foto: © Marek Hajkovský

Partners