Vyhľadávanie
Vyhľadať

Absolútne víťazstvo CASSOVIA CUP 2016 patrí Kežmarku - Hotelová akadémia Otta Brucknera

Študentka 2. ročníka Adriana Majerová sa po bronzovom pásme na súťaži EUROCUP 2015 v Prešove stala v X. ročníku juniorskej barmanskej súťaže CASSOVIA CUP 2016 absolútnou víťazkou spomedzi 58 súťažiacich. Súťažilo 27 slovenských družstiev a dve družstvá zo zahraničia (z Česka a Maďarska). Štvrták Lukáš Jurčík obsadil v súťaži 2. miesto.

Súťaž sa uskutočnila koncom marca v Košiciach v športovej hale hotelovej akadémie, ktorá praskala vo švíkoch, a preplnené hľadisko po celý čas piskotom povzbudzovalo súťažiacich barmanov – juniorov pri miešaní drinkov.

Súťažilo sa v dvoch kategóriách: Soft Drink – nealkoholický nápoj a After Dinner Drink – alkoholický nápoj, ktoré hodnotila porota zo Slovenskej barmanskej asociácie (SBA). V oboch kategóriách museli barmani namiešať štyri nápoje v časovom limite 11 minút. Spôsob ich prípravy bol rôznou technikou, buď v mixéri, šejkri, priamo v skle alebo v miešacom pohári.

Technickí komisári hodnotili vystupovanie súťažiaceho, prípravu pracoviska, techniku prípravy nápoja a chuťoví komisári zase chuť, vôňu a vzhľad nápoja spolu s prípravou dekorácie. Mladí barmani museli zapojiť nielen vedomosti a zručnosti, ale aj fantáziu. Súčasťou súťaže bol aj písomný vedomostný test.

Príprava a realizácia súťaže bola náročná, o to viac je škola hrdá na to, že v silnej konkurencii stredných odborných škôl a hotelových akadémií žiačka z HA Kežmarok uspela nielen u technických komisárov, ale aj u chuťových. Žiaci tak šíria dobré meno sebe, odbornej učiteľke, ktorá ich na súťaž pripravuje, ako aj Slovenskej barmanskej asociácii, ktorej je škola členom a aj vďaka tomu asociácia dosahuje výborné výsledky na svetových súťažiach. Poďakovanie patrí aj pánovi Jánovi Šuchtovi, prezidentovi SBA, a Milanovi Šefcovi, generálnemu komisárovi, v spolupráci s ktorými škola organizuje barmanské kurzy už od vzniku SBA. Adriana Majerová získala v barmanskom umení cenné body, ktoré sa v kalendárnom roku 2016 spočítajú na každej súťaži.

Trojdňový barmanský maratón priniesol divákom umelecký zážitok a jednotlivým súťažiacim a pedagógom nové skúsenosti. Vďaka patrí tiež vedeniu Hotelovej akadémie Otta Brucknera za podporu a umožnenie účasti ostatným žiakom na povzbudzovaní. Spolužiaci vytvorili súťažiac v Košiciach úžasnú atmosféru.

 

Spracovala: Bc. Anna Zákutná

Partneri