Vyhľadávanie
Vyhľadať

Do Plovdivu nielen za kultúrou

Historická perla Bulharska Plovdiv patrí medzi desiatku najstarších miest na svete. Stopy po mixe rôznych období jeho histórie a dávnych kultúr tu nájdete na každom kroku. Starovekými, stredovekými aj novodobými pamiatkami je atraktívne mesto doslova nabité. Je centrom Hornothráckej nížiny, vzdialeným asi 150 km od Sofie, má 350 000 obyvateľov. Rozprestiera sa na oboch brehoch rieky Marica. Pôvodné mesto bolo osídlené Thrákmi, po ktorých tu zostalo mestské opevnenie. Neskôr nad mestom prevzali nadvládu Peržania, Gréci, Kelti, Rimania, Huni a Turci. Aj vďaka nim patrí dnes Plovdiv svojím jedinečným mixom historického dedičstva k najstarším a najkrajším historickým mestám na svete.

Európske hlavné mesto kultúry

Atraktívnym bonusom pre cestovateľov je jeho tohtoročné prestížne označenie za Európske hlavné mesto kultúry. O titul sa mesto delí spolu s talianskou Materou. Ako nedávno slovenské Košice, tak aj Plovdiv sa na túto významnú udalosť roky pripravoval. Vďaka tomu si od januárového otvorenia celoročného festivalu umenia prichádzajú na svoje vyznávači klasiky, tradícií, alternatívy aj najnovších trendov v každom druhu umenia – v hudbe, divadle či výtvarnom stvárnení.

Keď história kráča so súčasnosťou

Ako väčšina historických miest, aj Plovdiv má svoju novú a starú tvár. Unikátnosťou druhého najväčšieho bulharského mesta je prelínanie minulosti so súčasnosťou. Dávna história sa tu tak neskryte mieša s dneškom, až vás pochytí bázeň.

Pri potulkách peším centrom za módnymi vychytávkami kráčate ponad 240 metrov dlhý a 50 metrov široký Rímsky štadión. Leží na námestí Dzhumaya. Pôvodne postavený na úpätí pahorkov Taksim Tepe a Sahat Tepe, ktoré dobre slúžili na vybudovanie diváckych miest. Z pôvodných 30 000 mramorových sedadiel je dnes odhalený len zlomok v severnej časti štadióna, je však súčasťou bežného života Plovdivčanov a návštevníkov mesta. Žiadne oplotenie, ohradenie národnej kultúrnej pamiatky, ale ľudia, posedávajúci na schodoch z 2. storočia... Kamennými schodmi a zvyškami štadióna sú popretkávané obchodné pasáže okolo celej ulice, môžete k nim zísť pohyblivými schodmi, alebo ich uvidieť pod sklenenou podlahou módneho obchodného domu. Šálka kávy medzi stáročia starým zázrakom, osmanskou mešitou a presklenými budovami pešej zóny, je zážitkom, ktorý nečakáte.

Hlavnú pozornosť návštevníkov mesta však priťahuje veľkolepý rímsky amfiteáter z 1. storočia. Jedna z najzachovalejších pamiatok svojho druhu má kapacitu 3 500 miest. Amfiteáter je plne funkčný a je takisto súčasťou dnešného kultúrneho života mesta, organizujú sa tu hudobné dramatické vystúpenia všetkých žánrov.

Plovdiv mnohí cestovatelia označujú aj ako mesto plné krivolakých uličiek, romantických zákutí, vikierov a balkónov. Upravené fasády vyzdobených sýto farebných domov so zaujímavou architektúrou a rozšírenými poschodiami sú doslova pastvou pre oči, jednoducho neviete, kam sa máte skôr pozerať.

Jedným z najfotografovanejších objektov v meste je modro-zlatá vlnitá budova etnografického múzea, tzv. Kujumdžioglov dom. Ďalšími zaujímavými zastávkami sú historické mozaiky, múzeum umenia Philippopolis, regionálne archeologické múzeum, brána mestského opevnenia Chisar kapie, mešita Džumaja či pomník ruského cára Alexandra II. na Pahorku osloboditeľov, odkiaľ je pekný výhľad na celé mesto.

Od minulosti k dnešku

Ak vás už unaví história, môžete sa presunúť k výdobytkom a pôžitkom dnešnej doby. Cestovatelia športového ducha určite nevynechajú najväčší bulharský športový komplex – multifunkčný štadión Plovdiv. Skladá sa z dva kilometre dlhého veslárskeho kanála, štadióna, niekoľkých futbalových ihrísk, tenisových kurtov, ako aj detského ihriska, bazénov a reštaurácií v priestrannom okolitom parku. Komplex využívajú obyvatelia aj návštevníci mesta nielen na šport, ale aj na prechádzky a oddych. Sladkou „modernou“ zástavkou môže byť návšteva miestnej čokoládovne Gailott.

S relaxom môžete vhodne skombinovať výlet za kultúrou, ak sa tak ako my ubytujete v hoteli Markovo v blízkosti Plovdivu. Po celodennom chodení za pamiatkami uvítate širokú ponuku wellness a spa centra, priaznivci aktívneho oddychu využijú vonkajšie a vnútorné športové vybavenie hotela. Hotel má dve reštaurácie s veľkolepým výhľadom a dobrou kuchyňou. Do centra za pamiatkami sa rýchlo dostanete taxíkom za príjemných pár eur.

 

Text: Zlatica Kramárová

Foto: autorka, Visit Plovdiv a wikipedia

Partneri