Vyhľadávanie
Vyhľadať

Hometel

Zaujímavý koncept pomenovaný výstižnou slovnou hračkou „hometel“ vypĺňa medzeru medzi hotelom a Airbnb. Kombinuje pohodlie domova s najlepšími „vychytávkami“ z hotelového servisu. Jeho druhým pilierom je maximálna udržateľnosť a nulová uhlíková stopa do roku 2030.

 

 

Koncept vymysleli bratia Rob a Stu z Hammersmithu, ktorí ako športovci 10 rokov cestovali po svete po zápasoch a tréningoch. Boli unavení z bezduchých hotelov s predpísanými normami správania sa a túžili po pohodovom a inšpiratívnom prostredí, bez zošnurovania hotelovými normami. V oceáne rovnakosti a štandardizovanej ponuky vytvorili odlišné prostredie so zmyslom pre slobodu a flexibilitu, pretože domov znamená pre každého niečo iné. Projekt stojí na dvoch základných pilieroch – na originálnom koncepte a udržateľnom fungovaní. Prvý hometes Room2 vznikol v Southhamptone, posledný sa bude otvárať v meste Chiswick.  

Win-win riešenie

Nový hotelový koncept hometel vznikol koncom roku 2021 prienikom troch kľúčových trhov – hotela, Airbnb a apartmánového ubytovania, s ktorým mala rodina dlhoročné skúsenosti. Hometely sú kombináciou toho najlepšieho z hotelového servisu (štandardy, bezpečnosť a služby) s flexibilitou, súkromím a komfortom vlastného domova, a charakterom a skúsenosťami Airbnb. Hravá alternatíva budget hotela bola navrhnutá pre ekonomický trh. Je win-win riešením, lebo hosťom prináša lepšie ubytovanie a príjemnú skúsenosť, a investorom vyššie výnosy.

 

Udržateľnosť

Druhým, no rovnako dôležitým pilierom hotela, je udržateľnosť. Hotel šetrí vodou aj energiami, využíva solárne panely a tepelné čerpadlá. Zvyšok energie nakupuje z obnoviteľných zdrojov – zo solárnych, veterných a vodných elektrární. Prevádzka hotela je prispôsobená maximálnemu šetreniu zdrojov. Hotel tvrdí, že všetky emisie uhlíka boli znížené na minimum a svojou činnosťou zanecháva takmer nulovú uhlíkovú stopu. Tzv. modrá strecha pokrytá zeleňou zachytáva a zadržiava až 50 000 l dažďovej vody, a pomaly ju vypúšťa do kanalizácie, aby sa znížila pravdepodobnosť lokálnych záplav.

Podporuje lokálnu ekonomiku a charitu, všetok tovar a suroviny nakupuje u najbližších možných dodávateľov. Zamestnancov aj hostí motivuje k recyklácii a znižovaniu odpadu. Bylinky a vlastný med sú jedným z produktov jeho zelenej strechy. Room2 Chiswick je o 89 % energeticky efektívnejší ako priemerný hotel v Británii, a na prevádzku využíva najmodernejšie úsporné technológie.

Britský udržateľný hotelový koncept je v súlade rastúcim záujmom spotrebiteľov a investorov o environmentalistiku a láskavejší prístup k planéte, na ktorej žijeme. Zameriava sa najmä na zníženie emisií uhlíka a skleníkových plynov, ktoré najviac prispievajú k zmene klímy.

 

Text: Lea Lisá

Foto: archív hotela

Partneri