Searching
Search

Európske kolo svetoznámej kuchárskej súťaže Bocuse d'Or sa blíži

Minulý rok sme boli účastníkmi národného kola najprestížnejšej kuchárskej súťaže Bocuse d'Or. Jej víťazom sa stal Peter Duranský s asistentom Márkom Janákom a trénerom Petrom Vajgelom. Už za pár dní ich čaká európska premiéra na kontinentálnom kole v Budapešti. Náš tím bude súťažiť 23. marca.

Víťazstvom národného kola sa to len začalo. Po súťaži nám Peter Duranský povedal, že trénoval so svojim asistentom päťkrát do týždňa. Nič iné ako tvrdá práca a tréning ich nečakal ani pred európskym kolom, ktoré sa bude konať 23. a 24. marca v Budapešti. Na kontinentálnom kole platia rovnaké pravidlá ako počas národného kola. Varí sa na čas a sú presne stanovené suroviny, ktoré súťažiaci používajú. „Prvou témou, ktorá bola známa už od decembra, je srnčie mäso (chrbát s kosťou a stehno), kačacia foie gras, kyslá smotana a cottage cheese. Druhá téma bola odhalená až začiatkom februára a stali sa ňou zemiaky. Očakávali sme sladkovodnú rybu, ale nakoniec sú to tri odrody maďarských zemiakov – Coronoda, Anuscha a Madison“, predstavuje nám hlavné suroviny Vojto Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, ktorý stál za organizáciou národného kola. „Zemiaky majú fantastickú chuť a po ochutnaní máte pocit, že ste na prázdninách u babky na Liptove a na večeru ste dostali varený zemiak s maslom. Príprava je však podstatne náročnejšia. K zemiaku musíme použiť živočíšny proteín vajce a mliečne výrobky. V tomto vidím tak trochu výhodu, že našim susedom je Maďarsko a našim hlavným partnerom je spoločnosť METRO Cash & Carry . Veľmi významne Vojtovi pomohla pri zabezpečení súťažných odrôd zemiakov,“ pridáva sa Jaroslav Žídek, člen poroty Bocuse d'Or a slovenský prezident súťaže.

Téma „mäso“ sa aj v Budapešti bude servírovať najprv na mise a potom na tanieri. Kuchári vydávajú jedlo v presne stanovený čas, dokonca ho musia naservírovať v časovom limite porotcom. „Práve misa je veľmi náročná. Suroviny sú pre každého rovnaké, je len ňom, ako sa s tým pobije a čo pripraví. Preto kuchári dávajú do jedla príbeh svojej krajiny. Je to silná zbraň. Naša misa so srnčím mäsom bude rozprávať príbeh o slovenských drotároch. Ťažké životné podmienky ich prinútili hľadať prácu inde. Museli odísť, aby uspeli a neskôr dokázali doma žiť dôstojný život. Je to tak trochu paralela aj so súčasnou situáciou so slovenskou gastronómiou. Musíme ísť do sveta, zúčastniť sa svetových súťaží, aby sa o nás dozvedeli a my sme tak mohli zažiť svoj úspech aj doma,“ dodáva Vojto Artz. „Oslovili sme troch drotárov z Oravy a Kysúc – pánov Juraja Šeríka, Róberta Hozáka a Štefana Smržíka, ktorí nám vytvorili podstavce na jedlo. Žiadna iná krajina nebola charakteristická drotárstvom ako Slovensko. Myslím, že to porotcov zaujme,“ s povestnou iskrou v očiach dopĺňa Jaroslav Žídek.

Vymyslieť jedlo je vec, ktorú profesionálny kuchár zvládne pomerne jednoducho. Pri dnešnej dostupnosti zdrojov a surovín od výmyslu sveta to nie je komplikované. Zvlášť ak varíte hosťom, ktorých už poznáte. Viete, na čo sú zvyknutí a čo od vás očakávajú. Čo však pripraviť, ak sú ingrediencie vopred stanovené a vy varíte tým najvycibrenejším jazykom Európy? „Príprava jedla bola z veľkej miery práve na pleciach tímu Petra Duranského. Chalani prišli s hlavnou ideou a ja s Jardom sme boli ako poradný tím. Dali sme dokopy hlavy, skúsenosti a nápady,“ vysvetľuje nám kreatívny proces tvorby jedla Vojto Artz. „Variť na Slovensku vieme, témy, ktoré sú na európskom kole sú nám blízke. Bolo však nutné doladiť „finesy“, ktoré platia na porotu. Preto sme oslovili mentorov z Nórska, aby nám s tým pomohli. Škandinávske krajiny kraľujú svetovej gastronómii, na súťaži Bocuse d'Or stoja na stupňoch víťazov. Pokiaľ nemáte odžitú skúsenosť, ako to tam funguje a čo vás môže zaskočiť, je málo pravdepodobné, že uspejete. Dovoliť si tento luxus nie je zadarmo, veľká vďaka patrí aj spoločnosti METRO Cash & Carry , ktorá má rovnako ako my ambície najvyššie a nebojí sa ich podporiť aj finančne a aj svojim tímom, ktorý je maximálne nápomocný,“ dokresľuje nám obraz prípravy Jaroslav Žídek.

Pred národným kolom súťaže trénovali kuchári vo svojich domovských kuchyniach. Na prípravu na európske kolo, je však potrebné, aby tréningové miesto čo najvernejšie kopírovalo súťažnú kuchyňu. Peter Duranský a jeho tím majú svoju základňu v Senator Banquets.

Z kuloárov súťaže sú známe príbehy, aké sú škandinávske tímy obrovské, kuchári sa venujú celý čas len príprave, nevaria vo svojej reštaurácii a dokonca si prenajímajú kuchyne v blízkosti konania súťaže, aby si zvykli skutočne na všetko. „Bocuse d'Or je najprestížnejšia a najlepšie vnímaná kuchárska súťaž na svete. Každá krajina chce uspieť, pretože vie, čo to pre jej gastrosegment bude znamenať. To, že sme  v pozícii Dávida a nie Goliáša, má pre nás určité výhody. Náš tím je malý, ale oduševnený. Je to naša príležitosť, ako upozorniť na seba nielen zahraničie ale aj štát, ktorého podporu potrebujeme. Môžeme prekvapiť,“ pokračuje Jaroslav Žídek.

Nám neostáva nič iné, len držať Petrovi Duranskému, Márkovi Janákovi a Petrovi Vajglovi päste, aby vykročili tou správnou nohou do kuchárskeho sveta v Budapešti a dosiahli čo najlepší výsledok.

 

PR

Partners