Searching
Search

Na horách sa testuje, no lepšie je prísť už s testom

Od polovice decembra majú lyžiari a hostia zimných stredísk povinnosť navyše. V rámci prevencie voči šíreniu ochorenia COVID-19 sa pri nástupe do hotela alebo na lanovku musia preukázať potvrdením o negatívnom výsledku testu na uvedené ochorenie nie starším ako 72 hodín. Mobilné kontajnery pripravovaných odberových miest inštalovali pred začatím vianočných sviatkov priamo v lyžiarskych strediskách Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, či Jasná. Antigénové testovanie na COVID-19 zabezpečuje pre svojich klientov najväčší poskytovateľ služieb cestovného ruchu na Slovensku spoločnosť Tatry mountain resorts. „Od utorka 22. 12. by sme chceli mať v prevádzke vlastné testovacie body v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese a aj v Jasnej. Kým v prípade Vysokých Tatier pôjdeme cestou mobilných kontajnerov, v prípade Jasnej pripravujeme odberné miesto v jednom z objektov priamo na Bielej púti. Cieľom je urobiť maximum pre bezpečnosť lyžovačky a zimných pobytov našich klientov,“ informoval Juraj Chovaňák, riaditeľ marketingu TMR. „Zriadenie týchto testovacích bodov nebolo jednoduché. Administratíva, kontajnery, odberné tímy, testy, to všetko si vyžiadalo extrémne nasadenie síl a aj preto sme radi, že sa nám to podarilo zvládnuť v relatívne krátkom čase a už čoskoro budú môcť tieto MOM-y pomôcť s testovaním lyžiarov a návštevníkov hôr,“ doplnil Dušan Slavkovský, riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry. Presné prevádzkové časy a podrobnejšie informácie o umiestení mobilných odberových miest nájdu hostia na webových stránkach stredísk www.jasna.sk a www.vt.sk.

Aj napriek zriadeniu testovacích bodov priamo v lyžiarskych strediskách ostáva naďalej v platnosti odporúčanie, aby sa ľudia mieriaci za lyžovačkou alebo pobytmi v horách dali otestovať ešte v mieste trvalého bydliska. „Má to niekoľko výhod – dostanú sa bez zdržiavania na svah alebo na ubytovanie, vyhnú sa možným čakacím dobám, v prípade pozitívneho testu môžu situáciu riešiť ihneď a doma bez komplikácií s cestovaním,“ vysvetľuje Igor Mráz, riaditeľ stredísk TMR na Liptove.

 Hostia a lyžiari môžu využiť aktuálne 6 testovacích miest v podhorí Vysokých Tatier a 11 na príchode do Jasnej z Liptova alebo Horehronia. Oblastné organizácie cestovného ruchu koordinujú i vznik ďalších odberných miest v turistických lokalitách tak, aby boli pripravené už pred sviatkami.

 Okrem povinnosti preukázať sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín ostávajú v platnosti aj ďalšie preventívne opatrenia - povinnosť dodržiavať rozostupy, preprava lanovkami len s prekrytím dýchacích ciest, v kabínkovej lanovke môže cestovať len 1 osoba alebo osoby žijúce v jednej domácnosti, opakovaná zvýšená dezinfekcia objektov a zariadení, stravovanie v hoteloch je možné len formou donášky na izbu alebo take away. V súčasnosti sú v prevádzke lyžiarske strediská TMR, a. s.: Jasná (11 zjazdoviek), Štrbské Pleso (3 zjazdovky) , Tatranská Lomnica ( 5 zjazdoviek), v prevádzke je aj pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok a visutá lanovka na Lomnický štít.

 

Zdroj: TMR, foto archív TMR a Marek Hajkovský

Partners