Searching
Search

Súťaž pre hostí ubytovaných v Prešovskom kraji

Kto navštívi najviac hradov za najkratší čas a napíše o tom najpútavejší cestopis, vyhrá prvý ročník Hradného maratónu so zaujímavými cenami. Súčasťou Hradného maratónu je aj súťaž o unikátnu kráľovskú korunu vykladanú kameňmi z desiatich hradov. Do žrebovania o korunu sa môže zapojiť každý, kto získa aspoň tri hradné pečiatky a ubytuje sa v Prešovskom kraji. 

Pečiatky je možné získať za návštevu vybraných ôsmich hradov a počas hradných podujatí.

Súťažné letáky na zber pečiatok nájdu turisti na hradných podujatiach, v areáloch hradov (kde je možné získať pečiatku) aj v informačných centrách v Prešove, Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici, Poprade a ďalších miestach. „Hradný maratón je kampaň na podporu cestovného ruchu na východnom Slovensku. Každý návštevník, ktorý príde na hrad, zakúpi si tam suvenír, občerstvenie, venuje dobrovoľný príspevok alebo zaplatí vstupné, pomôže v pokračovaní obnovy hradných zrúcanín, uviedol autor projektu a iniciátor obnovy hradov Martin Sárossy.

Najviac úsilia v záchrane hradných zrúcanín sa vynakladá v Prešovskom kraji. V spolupráci s úradmi práce a so zapojením nezamestnaných a tiež formou dobrovoľníckych aktivít sa tu obnovuje až 13 hradov. Tieto hrady navzájom spolupracujú a pripravili spoločný kalendár podujatí. Na ôsmich hradoch Šariš, Brekov, Jasenov, Šebeš, Čičva, Kamenica, Kapušany a Plaveč sa široká verejnosť môže tešiť na podujatia od júla do októbra. Počas týchto podujatí budú vždy dostupné aj hradné pečiatky do súťaže. V rámci podujatí sa k hradom pripojil aj hrad Stropkov, ktorý je zatiaľ spomedzi týchto hradov najmenej zachovaný.

SÚŤAŽ O KRÁĽOVSKÚ KORUNU 

Získaj aspoň tri pečiatky z ôsmich hradov znázornených na zadnej strane letáku a potvrď si prenocovanie v ubytovacom zariadení na území Prešovského kraja od júna do októbra 2018 formou pečiatky na letáku. Pošli foto letáku s pečiatkami a vyplneným registračným lístkom na hradnymaraton@gmail.com. Do osudia bude vložených toľko hlasovacích lístkov, z koľkých hradov získaš pečiatky (spolu najviac 8).

Žrebovanie sa uskutoční na jesennej konferencii o záchrane hradov. Miesto a termín nájdeš na www.zachranmehrady.sk

SÚŤAŽ O NAJCESTOPIS - Napíš cestopis zo svojho maratónu po hradoch a zverejni ho na internete (napr. hiking.sk, podmevon.sk, vlastný blog a pod.) a do 31.10.2018 pošli link svojho cestopisu na hradnymaraton@gmail.com Výhercom sa stane ten, kto opíše, ako navštíviť a najlepšie spoznať najviac hradov na Slovensku:

- za 1 deň - víťaz získa publikácie o hradoch,

- za 2 dni - víťaz získa tablet od KOCR Severovýchod Slovenska,

- za 3 dni - víťaz získa pobyt pre 2 osoby na 1 noc s raňajkami v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka v DOME ZDRAVIA.

Cestopisy prihlásené do súťaže a termín vyhlásenia výsledkov budú zverejnené na www.hrad.wbl.sk 

 Projekt Prešovský hradný maratón organizuje OZ Rákociho cesta vďaka podpore Komunitnej nadácie Veľký Šariš v programe Šariš ľuďom.

Bližšie informácie k súťaži: Martin Sárossy 0911-663377

Hradné podujatia:

  1. – 22. 07. 2018 – Hrad Šariš - Filmová noc na hrade - FNNH 2018

29.07. - Hrad Brekov – Drugethovské hradné slávnosti  (od 14.00 hod.)

12.08. - Hrad Jasenov – Noc hradných zrúcanín na hrade Jasenov (od 14.00 hod.)

12.08. - Hrad Šebeš – Hradné hody v Podhradíku (od 14.00 hod.)

19.08. - Hrad Čičva – Čičvianske hradné slávnosti (od 14.00 hod.)

19.08. - Hrad Kamenica - Hradné slávnosti na hrade Kamenica (od 13.00 hod.)

25.08. - Hrad Kapušany – Návrat rytierov na hrad Kapušany (od 12.00 hod.)

25.08. - Hrad Stropkov – Stropkovské hradné slávnosti (od 14.00 hod.)

26.08. - Hrad Plaveč – Deň hradu Plaveč  (od 13.00 hod.)

09.09. - Hrad Šariš – Šarišské hradné hry (od 13.00 hod.)

06.10. - Hrady v okolí Prešova – MTB kráľ Šariša (cyklistické preteky, od 10.00 hod.)

 

Zdroj: https://www.severovychod.sk

 

 

 

Partners