Searching
Search

Úspešný reštart turistickej sezóny na severovýchode Slovenska

Reštart turistickej sezóny sa na severovýchode Slovenska celkom vydaril. Návštevnosť ešte nedosahuje predpandemickú úroveň z roku 2019, ale zdá sa, že z najhoršieho sú už subjekty cestovného ruchu von. Sľubne sú navštevované všetky muzeálne expozitúry v Bardejove a v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré patria pod Šarišské múzeum v Bardejove.

Aj návštevnosť v samotných Bardejovských Kúpeľoch rastie, aj keď do úrovne posledného predpandemického roku 2019 ešte trochu chýba, ako informoval riaditeľ OOCR ŠARIŠ – Bardejov Radomír Jančošek. Valentína Koščová, pracovníčka Šarišského múzea v Bardejove hovorí: ,, Návštevnosť v našich expozíciách v Bardejove a v Bardejovských Kúpeľoch sa sľubne rozbehla hlavne teraz v lete. Za prvý polrok 2022 sme mali spolu 13 779 návštevníkov, z toho v júni ich prišlo 7 819, čo bolo 57 %. Pre porovnanie –počas prvého polroka pandémie v roku 2020, kedy sme mali dva mesiace zavreté, prišlo len 4 607 návštevníkov a o rok neskôr (keď sme mali tiež niekoľko mesiacov zatvorené expozície) za prvý polrok 2021 to bolo 4 418 návštevníkov. Pred pandémiou sme za 1.polrok 2019 zaznamenali 18 698 návštevníkov. Veríme, že rastúci trend z posledných týždňov neprekazia ďalšie obmedzenia.“  

 Región začal ožívať až na jar

Až od konca marca 2022 skončili takmer všetky obmedzenia súvisiace s opatreniami proti covidu aj na Severovýchode Slovenska. Turisti tak mohli začať opäť objavovať krásy regiónu. Najatraktívnejšími sa stali tie akcie  a podujatia, ktoré boli počas pandémie najviac zakázané, alebo zatvorené. Patria k nim aquaparky, wellness, múzeá, reštaurácie.

Osobitnú kapitolu podľa riaditeľa tvoria podujatia s hromadnou účasťou ako sú jarmoky, koncerty, kongresy, firemné podujatia, svadby, výstavy. Návštevníci tešia najmä na tradičný Bardejovský jarmok, ktorý mal dva roky pauzu, či na sériu tradičných podujatí organizovaných Bardejovskými Kúpeľmi. Aj v roku 2022 čakajú od štvrtka do nedele 25. až 28. augusta 2022 na Radničnom námestí a v priľahlých uliciach v Bardejove tisícky návštevníkov. Veľký ohlas v Bardejovských Kúpeľoch už mali Požehnanie prameňov a Kúpeľné dni. Návštevníkov ešte poteší 14. augusta Alžbetínsky deň, 26. augusta Bardejovská heligónka, 4. septembra Kúpeľná dychovka spojená s ochutnávkou pív  a 1. októbra Hornošarišský vínny festival.

Podobne je to aj vo Svidníku. Tu sa návštevníci môžu tešiť na 68. ročník Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska 29. – 31. júla a tradičnú hasičskú súťaž plnú adrenalínu O pohár primátorky 31. júla.  V auguste to bude Rodina sa baví 14. augusta s cyklistickou súťažou pre celú rodinu a programom v areáli Vojenského múzea. Výročie bude oslavovať CVČ Svidník 21. augusta a v septembri jeden z najstarších behov na Slovensku 63. ročník Dukelského behu mieru 4. septembra, Deň ľudových tradícií a 11. septembra Pirohy.

 

Čo môžete vidieť na severovýchode?

Pod Šarišské múzeum v Bardejove patria múzeálne expozitúry v Bardejove a v Bardejovských Kúpeľoch so svojimi stálymi expozíciami.  

Samotné mesto Bardejov s pamiatkami UNESCO a atraktívnym okolím, ale aj oboma svetovými vojnami poznačené okolie Svidníka a Dukly, sú častými cieľmi poznávacej turistiky. Región severovýchodného Slovenska má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských Kúpeľoch.

 

Text a foto: OOCR ŠARIŠ

Partners