„Niet väčšej radosti, ako keď celý deň prednášam a padajú mi pančuchy.“ Toto vtipné vyhlásenie, ktoré však reálne odznelo, ukazuje na to, ako málo stačí, aby náš výkon narušil osobný diskomfort. Ako napríklad nepohodlné oblečenie.
Hotelový svet je o komunikácii. Je osobný, personifikovaný, ovplyvnený vzťahmi na rôznych rovinách – medzi hosťom a personálom, manažérom a tímom, medzi personálom navzájom. Keď niečo hapruje, dôsledky sa ihneď transparentne prejavia vo fungovaní. Slabý výkon môže mať úplne iný dôvod ako ten, že človek nevie alebo nechce poriadne pracovať. Dobrý manažér by ho mal vedieť odhaliť a rozlíšiť.
Dôvera nadovšetko
Ako objaviť bariéry, ktoré zamestnancovi bránia podať skvelý výkon? Na to, aby vás pustil do svojho sveta, vám musí predovšetkým dôverovať. Že to, čo vám povie, zostane NAOZAJ len medzi vami. Že to nikdy proti nemu nezneužijete a prijímate ho takého, aký je, so všetkou jeho odlišnosťou.
Prekážky môžu by rôzneho druhu – od osobných, cez pracovné, vzťahové, organizačné… až po padajúce pančuchy, ktoré človeka znervóznejú. My dnes pohľadáme priestor na to, ako môžete zlepšiť pohodu zamestnancov v ich osobnej zóne.
Hotelová uniforma – „druhá koža“
Zvýšiť osobný komfort môže dobre sediace oblečenie ktoré je moderné, trendy a povzbudzuje sebavedomie. V branži, kde je povinnosť nosiť uniformu, je toto vaša parketa.
Jednou z dôvodov negatívnych emócií na pracovisku totiž môže byť aj zle sediace oblečenie. Viem o viacerých dievčatách, ktoré majú problémy s predpísanými družičkovskými šatami na svadbe kamarátky. Prekáža im strih, farba, dĺžka, šírka, rukávy… a to ide o pár hodín. O čo viac ovplyvňujú pohodu zamestnanca hotelové uniformy, v ktorých pracujú a trávia celé dni! Ak im oblečenie nesedí a nepáči sa im, necítia sa primerane sebaisto a uvoľnene.
Pracovný odev musí byť predovšetkým praktický, z kvalitného pružného materiálu, v ktorom sa zamestnanec cíti celý deň dobre, nepotí sa a nič mu neprekáža. Tiež by to mal byť materiál, ktorý vyzerá dobre celú zmenu, nielen jej prvú polovicu… Často vidno „na pľaci“ personál v ošumelom oblečení prehliadanom profesionálnou slepotou – s fľakmi, trčiacimi nitkami a vyblednutými farbami.
Čo všetko môžete urobiť pre to, aby sa vo svojej „druhej koži“ cítili sebavedome a atraktívne?Viete, čo by zmenili na svojej uniforme, keby mohli? V čom im viete vyjsť v ústrety?