Päť hodín na ceste
Ak sa chcete dostať z Ammánu k najväčším jordánskym atrakciám – stratenému mestu Petra a farebnej púšti Wadi Rum, pohodlný a lacný spôsob ako sa tam dostať, je ísť diaľkovým autobusom do Aqaby. Trvá to síce asi 5 hodín, ale autobus bol pohodlný, ešte aj čaj a kávu sme dostali.
Iný, pohodlnejší spôsob, ktorý teraz umožnilo nové letecké spojenie Viedeň – Aqaba je priletieť priamo do Aqaby, vynechať sever krajiny a byť len pri mori s výletmi do chrámov v Petre, do púšte Wadi Rum a k Mŕtvemu moru.
Aqaba je bežné, nie príliš vzhľadné prístavné mesto. Napriek tomu sa tu nachádzajú 5-hviezdičkové hotely všetkých najznámejších svetových značiek – je tu totiž špeciálna ekonomická zóna a na skok do Izraela, Egypta aj do Saudskej Arábie.
Koraly pár metrov od brehu
Hoci mesto je pri mori, kúpať a šnorchlovať sa chodí zaň – turistom sa odporúča kúpiť si vstup do plážových klubov, pretože producírovať sa v bikinách na verejnej mestskej pláži, nie je v moslimskom Jordánsku síce zakázané, ale rozhodne sa neodporúča.
Kto je priaznivec šnorchlovania a pestrého podmorského života, lepšou voľbou ako Aqaba, je letovisko Tala Bay, ktoré je asi 18 kilometrov od nej. Je to umelo vybudované mestečko s hotelmi, apartmánmi, obchodmi, reštauráciami, prístavom a krásnou plážou. Šnorchlovať sa tu je naozaj zážitok a ani nemusíte byť dobrý plavec. Koraly a rybičky všetkých farieb sa tu nachádzajú doslova pár metrov od brehu. Dokonca aj také atrakcie ako je krídlovec (perutín), známa pásikavá ryba s plutvami a chvostom pripomínajúcimi vejáre. Počas jedného šnorchlovania sme ich stretli aj šesť. Je však lepšie ich pozorovať z istej vzdialenosti, pretože v ohrození vypúšťajú jed, ktorý je identický s jedom kobry.
Monastery si treba zaslúžiť
Tala Bay je skvelým miestom na dovolenku pri mori, Aqaba zase lepším východiskovým miestom na poznávanie. Do bájnej Petry, čo sú z Aqaby asi dve hodiny cesty, odtiaľto chodí dokonca turistický autobus, v prepočte za pár eur, ktorý nestojí nikde, len v Petre. Na prehliadku obrovského mesta v púšti máte potom asi 5 hodín času, čo je zlomok toho, koľko by ste potrebovali. Viac ho však nie je, ani keď sa vyberiete na organizovaný výlet.
Prvým očarujúcim miestom je roklina Siq, kde kráčate úzkym chodníkom medzi vysokými červenými skalami, aby sa na jeho konci vynorila slávna Pokladnica (Treasury), chrám vytesaný v skale. Neďaleko Pokladnice väčšina ľudí svoju prehliadku končí. Ak však máte čas a kondíciu, treba ísť ďalej – až k chrámu Monastery, ktorý je ešte oveľa majestátnejší, ako Pokladnica. Výnimočné veci si treba zaslúžiť, takže aby ste sa dostali k Monastery, musíte prekonať stovky schodov, vytesaných v skalách. Alebo si prenajať oslíka či koňa, ktorý vás tam dovezie.
K Petre ešte jedna poznámka – do Jordánska sa platí vízum 40 eur, to sa však z nejakého dôvodu platí len keď priletíte do Ammánu, nie keď pristanete v Aqabe. Ak letíte cez Ammán a chystáte sa aj do Petry, je dobré kúpiť si vopred tzv. Jordan Pass, kde je v cene vízum a vstupy do 40 pamiatok vrátane Petry. Jordan Pass stojí v prepočte 90 eur a len samotný vstup do Petry 75 eur.
Ak chcete ísť do Petry organizovaným výletom, vtedy je vstupné v cene výletu. Tieto výlety nie sú lacná záležitosť, minulý rok stáli z Tala Bay 165 eur.
Jordánsko je krajina, do ktorej sa chcete vracať
Keď ste v Jordánsku, nenavštíviť aj Mŕtve more a pamiatky, ktoré sú okolo, by bolo trestuhodné. Napríklad Hora Nebo, čo je miesto, kde zomrel Mojžiš keď priviedol z Egypta židovský národ a je odtiaľ krásny výhľad na okolitú krajinu, ktorý vraj vidiel pred smrťou.
Sú tu skvelé hotely, to najlepšie čo jednotlivé siete v Jordánsku ponúkajú. Pekné pláže tu nečakajte, ale hotelové komplexy vám tento nedostatok vynahradia. A kúpanie sa vo vode Mŕtveho mora je tak jedinečný zážitok, že rozhodne ho treba vyskúšať. Spolu s natieraním sa miestnym bahnom, po ktorom máte pokožku ako bábätko. Po tom všetkom sa sem túžite opäť vrátiť. Lebo tieto atrakcie Jordánska môžu byť prudko návykové.