Vybrali sme sa navštíviť jednu z najväčších atrakcií rakúskeho úseku Dunaja – údolie Wachau, zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Za svoju základňu pre výlety do okolia, sme zvolili hotel Rafelsberger Hof, inšpirovaní portálom Amazing Places, šíriacim dobrú zvesť o skvelých ubytovaniach. A túto dobrú zvesť radi posúvame ďalej.
Budova luxusného historického hotela bola pôvodne domom bývalého lodného majstra z roku 1574. Nachádza sa v obci Weissenkirchen, ležiacej približne v strede malebného údolia Wachau. Zruinovaný objekt kúpila v roku 1964 rodina Antonovcov, zrekonštruovala ho a do prevádzky uviedla v roku 1974 pôvodne iba ako hobby popri svojej práci.
Hotelový koncept, ktorý nečakáte
Claudia, súčasná majiteľka, prevzala hotel po svojich rodičoch. Snaží sa ho zveľaďovať a zachovať jeho špecifický charakter, ktorý po sebe zanechali jej rodičia. Ak sem zavítate budúci rok, možno už bude mať hotel novú strechu, ktorá momentálne predstavuje najväčšiu aktuálne plánovanú investíciu. Hotel je totiž otvorený iba od polovice apríla do novembra, čas medzi tým využívajú majitelia na jeho zveľaďovanie, údržbu a oddych.
S prevádzkou majiteľke pomáha skromný tím iba piatich zamestnancov. Butikový hotel je totiž na naše pomery nezvyčajného B & B konceptu a nikdy nemal kuchyňu. Je to nielen manažérsky veľmi praktické, ale aj v súlade s filozofiou celého regiónu – navzájom sa podporovať. „Hostia chodia do Wachau za krásou regiónu, ale aj za kvalitným jedlom a vínom, a počas pobytu chcú vyskúšať viacero reštaurácií v okolí a neviazať sa len na hotelovú reštauráciu,“ hovorí Claudia Anton Kruppová. Hoci hosťom nevaria, bohatá raňajková ponuka je jedným z bonusov, ktoré si hostia v recenziách pochvaľujú.
Hotel má 19 izieb rôznych kategórií. Interiér obsahuje početné starožitnosti a detaily s precíznym remeselným vypracovaním, prvky neskorej renesancie kombinuje s modernými výdobytkami súčasného pohostinstva. Umelecké artefakty a štýlové doplnky vás sprevádzajú na každom kroku, stále máte čo obdivovať – či ste na nádvorí, alebo na hociktorom z poschodí.
Historickú atmosféru umocňujú hlboké tmavofialové tóny doplnkov a textílií, ktoré sa tiahnu celým interiérom. Veľkorysým darčekom pre hostí bolo pred šiestimi rokmi vybudovanie prírodného bazénu – jazierka s wellness centrom, privátnej súkromnej oázy ukrytej v hotelovej záhrade.
Čo vidieť vo Wachau?
Samotné údolie Wachau leží v regióne Dolné Rakúsko a je ohraničené mestami Krems na východe a Melk na západe. Približne 30 km dlhú vzdialenosť medzi mestami spája aj lodná doprava, ktorá je jednou z hlavných miestnych atrakcií. Romantickým údolím Wachau môžete prejsť loďou, autom, alebo obľúbenou a pomerne frekventovanou cyklistickou trasou. Bicykle požičiavajú všade, napríklad aj v hoteli Rafelsberger Hof.
Medzi ďalšie lákadlá patrí najmä kláštor v Melku z roku 1083, ktorý spravuje rád benediktínov. Jeho súčasťou je kostol s bohatou výzdobou, ktorý je považovaný za najkrajší barokový kostol severne od Álp. Mestečko Melk so svojimi romantickými uličkami, kaviarňami a obchodíkmi si určite získa priazeň milovníkov histórie.
Fanúšikom zašlých časov určite odporúčame návštevu 900-ročného zámku Schallaburg južne od Melku, zámku Artstetten v minulosti patriaceho napríklad aj arcivojvodovi Františkovi Ferdinandovi, atentát na ktorého bol spúšťačom prvej svetovej vojny, či zrúcaninu hradu Dürenstein, kde bol Leopoldom V. väznený anglický kráľ Richard Levie srdce.
Najväčšími atrakciami, pre ktoré bolo údolie Wachau zapísané aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sú však marhule a víno. Svetoznáme wachauské marhule majú svoj vlastný festival, ktorý sa organizuje v celom regióne v čase dozrievania marhúľ – v júli. Marhule sa tu pestujú odnepamäti, ale od 19. storočia s nimi začali miestni farmári aj obchodovať. V celom údolí rastie okolo 100 000 marhuľových stromov. Okrem samotných marhúľ sú tu populárne aj destiláty a ďalšie produkty z tohto ovocia, ako džemy, nápoje a najmä marhuľové knedle.
V súčasnosti je wachauská marhuľa chránenou značkou. Pečať „Original Wachauer Marille“ môžu niesť iba produkty od výrobcov, ktorí pestujú a vyrábajú odrody bežné vo Wachau aspoň 60 rokov. Skúsili sme miestny samozber v (na miestne pomery) malom sade so 14 odrodami marhúľ. Boli vynikajúce. Aj my sme sa (tak ako všetci návštevníci regiónu) vracali domov s marhuľovými likérmi, destilátmi, nektármi či dokonca kozmetickými výrobkami. Nech žijú marhule!
Druhý brand údolia predstavujú známe wachauské vína. Hrozno sa tu pestuje na 1 350 hektároch viníc. Najlepšie sa darí odrodám Veltlínske zelené a Rizling rýnsky. Celý región obhospodaruje asi 210 vinárstiev. Najvýznamnejšími vinárskymi lokalitami sú Spitz, Arnsdorf, Wösendorf, Joching, Weißenkirchen, Dürnstein, Loiben, Rossatz a Mautern. Ručný zber vína je podmienkou pre udelenie chráneného označenia pôvodu „Wachau DAC“.
Kvalitnou vinotékou disponuje aj hotel, v ktorom sme boli ubytovaní. Okrem domáckej atmosféry je jeho „zvláštnosťou“ samoobslužný charakter. Jednoducho si otvoríte fľašu, na ktorú máte chuť, vychutnáte si pohár v príjemnom prostredí lounge baru a konzumáciu zapíšete na lístok, ktorý pri odchode z hotela odovzdáte na recepcii. A úplne najlepšie je dopriať si pohár kvalitného vína na ležadle pri belasej hladine bazéna, mimochodom, jediného vo Weissenkirchene.
Náš tip na výlet:
Pár kilometrov od údolia Wachau nás na ploche viac ako 60 000 m² nadchol projekt 50 tematických záhrad nezabudnuteľnými prírodnými zákutiami, atmosférou a kreatívnymi nápadmi na záhradný dizajn. Autorom záhrad je Reinhard Kittenberger, ktorý každoročne prekvapí návštevníkov novinkami. Zelený komplex Kittenberských záhrad je doplnený záhradným centrom a reštauráciou, ponúka inšpiráciu na radosť zo záhrady v každom ročnom období – od prebúdzania sa jari až po čaro adventu.
Text a foto: Zlatica Kramárová, Unsplash