Pravé, domáce, čerstvé. Cestoviny sú favoritom u všetkých vekových kategórií. Patria k najobľúbenejším položkám menu, hostia si ich žiadajú bez ohľadu na sezónu či kategóriu reštaurácie. Ak ich pripravíte vlastnoručne, získavate oproti konkurencii body navyše.
Na domáce cestoviny potrebujete len tri suroviny: múku, olivový olej a vajce (pre najjemnejšie druhy dokonca iba žĺtky). V niektorých prípadoch nám bohato postačí len múka a vajce alebo múka a voda, ako to poznáme od našich mám a starých mám.
Najskôr preosejeme múku na pracovnú plochu (najlepšie na takú, ktorá dobre udrží teplotu, čiže ideálne je drevo alebo hladký kameň), vytvoríme jamku a vyklepneme do nej vajce… a tu začneme rýchlo spracovávať. Miesenie rukami nič nenahradí. Len čo máme všetku múku zapracovanú, prilejeme kvalitný olivový olej. Čas miesenia závisí od kvality múky a množstva lepku – práve ten ingrediencie spája. Hotové cesto necháme nejaký čas odležať v utierke. Na rad prichádza valček alebo strojček na cestoviny… a ďalej to už poznáte. Hotový výsledok, či už sú to rezance, alebo iný z toho nespočetného množstva tvarov cestovín, ktoré poznáme často viac v taliančine ako v našom rodnom jazyku, len necháme krátko preschnúť na utierke.
Cestoviny sú favoritom u všetkých vekových kategórií. Je úplne jedno, či sú bezvaječné, jednovaječné, dvojvaječné alebo viacvaječné či dokonca bezlepkové. Tie posledné sú navyše vhodné nielen pre celiatikov, ale prakticky pre každého. Vďaka neprítomnosti gluténu sú lepšie stráviteľné ako bežné cestoviny.
Množstvo tvarov a druhov
Ak napriek nepochybne delikátnejšej chuti neplánujete vyrábať svoje vlastné cestoviny, môžete si vybrať zo širokej ponuky na trhu. Môžete si vybrať z nespočetných tvarov, kombinácií, ba dokonca farieb. Často je to len o regióne odkiaľ pochádzajú. Vezmite si len také Taliansko – rodná hruda cestovín, koľko regiónov, toľko rozdielov a toľko druhov.
Vedeli ste, že aj tvar je veľmi dôležitý pri spájaní s vhodnými omáčkami?
- Napríklad dlhé a tenké ako špagety, vermicelli či linguine sa spájajú s ľahkými omáčkami a plodmi mora a s omáčkami na báze oleja či ľahkými paradajkovými omáčkami.
- Naproti tomu sa dlhé a široké cestoviny ako papardelle, tagliatelle či fetuccine podávajú s hustými omáčkami bohatými na mäso.
- Rúrky (macaroni, penne či rigatoni) sa zase kombinujú s výraznými zeleninovými omáčkami či ragú, alebo sa aj zapekajú.
- Také vrtuľky ako fusilli, gemelli či trofie sa majú rady s omáčkami, ktoré ľahko držia v záhyboch, ako napríklad pesto.
- Plnené cestoviny, u nás známe najmä ravioli, cappeletti a tortellini, kde náplň býva zväčša výrazná, sa podávajú často len s rozpusteným maslom alebo ochuteným napríklad šalviou či sardelami.
- A čo drobné druhy cestovín ako fregola, stelline, gnocchetti sadi a orzo? Tie dávajte ako súčasť náplní či do šalátov a polievok.