Vyhlasovanie turistických oscarov, ako sa nazýva cena World Travel Award, má v kategórii najlepšia ostrovná destinácia už niekoľko rokov po sebe toho istého víťaza. Je to portugalský ostrovček Madeira v Atlantickom oceáne vzdialený štyri hodiny letu z Viedne.
Vyhráva v konkurencii Havaja, Maldív, Seychel, a to aj napriek tomu, že nemá oslňujúce pláže s bielym pieskom ani krištáľové more s 30-stupňovou vodou. Má však veľa iných vecí.
Ponúkame vám 5 dôvodov, prečo navštíviť Madeiru:
Príjemná klíma počas celého roka
Madeira sa nazýva aj ostrovom večnej jari, a to oprávnene. V lete sa sem môžete ukryť pred horúčavami, na jeseň a v zime pred pľušťami a mrazmi. V lete sa zvyčajne neoteplí na viac ako 26 až 28 stupňov a v zime teploty sotva klesnú pod 18 – 20 stupňov. Nie sú tu nijaké obdobia dažďov ani monzúny, aj keď v zime prší častejšie. Do mora môžete skočiť tiež kedykoľvek počas roka, teplota vody sa pohybuje od 17 do 23 stupňov. Ak plávanie v oceáne nie je nič pre vás, môžete si zaplávať v prírodných bazénoch s morskou vodou v Porto Moniz.
Destinácia pre milovníkov výhľadov a turistiky
Celoročné mierne podnebie robí z Madeiry ideálnu outdoorovú destináciu. Absolútnou špecialitou, ktorú nikde inde na svete nenájdete, je turistika po tzv. levádach. Sú to zavlažovacie kanály, pozdĺž ktorých vedú najpozoruhodnejšie turistické trasy ostrova. Pretínajú ostrov ako pavučina. Celkom je na ostrove 2 000 km turistických trás. Každý si tak môže vybrať podľa náročnosti a svojich schopností. Madeira má aj nádherné „miradouros“ – vyhliadky s najlepšími výhľadmi na drsné útesy, more a jedinečné údolia v strede ostrova.
Jedinečná príroda a kvetinový raj
Madeira sa preslávila aj mimoriadne bujnou flórou. Na ostrove nájdete napríklad vavrínový les „Laurissilva“, ktorý pokrýva celkovo 20 % ostrova a má vyše 15 miliónov rokov. Od roku 1999 je zapísaný na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Všade tu môžete obdivovať aj eukalyptové stromy a druhy kvetov, ktoré my poznáme len z kvetinárstiev – strelície, ľalie, kaly, hortenzie a mnohé ďalšie. Na terasách rastú všade banánovníky, mangovníky či stromy marakuje.
Ak počítame k prírode aj botanické záhrady, tak v tom je Madeira tiež výnimočná. Na nijakom inom ostrove ich nie je toľko. Najznámejšou z nich je botanická záhrada vo Funchale, ktorá bola otvorená v roku 1960. Na ploche približne 35 000 m² tu rastie viac ako 2 000 druhov rastlín, okrem toho je odtiaľ nádherný výhľad na Funchal. Krásne sú aj ďalšie záhrady, napríklad Monte Palace, terasovitá záhrada v ázijskom štýle s množstvom fontán a vodných tokov, ktorá je hneď v susedstve.
S kvetinami je spojený aj veľký festival, ktorý sa koná každoročne vo Funchale. Volá sa Festa de Flor a trvá takmer mesiac, od konca apríla do konca mája. Funchal sa stáva vtedy hlavným svetovým mestom kvetov, je tu množstvo podujatí a hlavnou atrakciou je kvetinový sprievod s alegorickými vozmi.
Vynikajúce a lacné jedlo a víno
Na Madeire si prídu na svoje aj milovníci kulinárskych zážitkov. Kto má rád mäso, určite si pochutí na klasike madeirskej kuchyne – espetade. Ide o hovädzí špíz, pri ktorom sa mäso napichuje na vavrínovú vetvičku a griluje na drevenom uhlí. Na svoje si však prídu aj milovníci rýb. Špecialitou je espada – hlbokomorská ryba s pevným bielym mäsom, ktorá sa tradične podáva s pečenými banánmi a marakujou. Táto ryba sa vyskytuje len vo vodách okolo tohto ostrova a v malej oblasti v blízkosti Japonska. Exotické ovocie tu dostanete aj také, o ktorom ste nikdy nepočuli, ani ho nevideli, napríklad zelené šúľky, ktoré chutia ako niečo medzi ananásom a banánom, ale aj citrónovú či paradajkovú marakuju. Ak si chcete urobiť predstavu, čo všetko na Madeire rastie a kvitne, vyberte sa na trh Mercado dos Lavradores v hlavnom meste Funchal.
Jedným z najdôležitejších produktov, ktoré sa tu pestujú, je cukrová trstina. Jej šťava sa používa na výrobu pálenky, ktorá je súčasťou národného nápoja poncha.
A, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na slávne víno madeira, ktoré sa pije ako aperitív alebo dezertné víno. Hrozno sa zvyčajne zbiera od konca augusta do septembra. Vtedy sa koná aj tradičný festival vína, ktorý oslavuje vína vyrobené na Madeire. Bývať v bývalých aj súčasných vinárskych usadlostiach je okrem toho momentálne veľmi trendové.
Ostrov tradícií aj kultúry
Centrom ostrova je hlavné mesto Funchal s pekným starým mestom a s kľukatými uličkami. Okrem historických budov tu nájdete aj zaujímavé veci, napríklad umelecký projekt Portas Pintadas (Maľované dvere). V rámci tejto iniciatívy miestni umelci pomaľovali dvere a fasády domov a premenili ulice na galériu umenia pod holým nebom.
Vo Funchale môžete zažiť aj trochu adrenalínu, doslova jazdu „v lete na saniach“. Lanovka vás vyvezie do štvrte Monte, kde vás v blízkosti botanickej záhrady čakajú takzvaní Carreiros do Monte.
Stačí nastúpiť do prúteného koša na lyžinách a dvaja muži v tradičnom oblečení vás po kľukatých uličkách zvezú až dolu do centra Funchalu. Voľakedy to bol rýchly spôsob prepravy osôb a tovaru, teraz je to turistická atrakcia, ktorú nikde inde vo svete nenájdete.
Foto: Freepik, Telefericos Madeira a archív redakcie