Svetové pamiatky, dve moria, krásna púšť, výborná kuchyňa a pohostinní ľudia. Slováci objavili čaro neďalekej exotiky, ktorá je prudko návyková.
Keď si pozriete program akejkoľvek slovenskej cestovnej kancelárie, ktorá robí letecké poznávacie zájazdy, určite tam nájdete Jordánsko. Kráľovstvo, ktoré je známe ako oáza pokoja a bezpečnosti na Blízkom východe, krajina, kde je jedna z najznámejších svetových pamiatok a ešte oveľa viac.
Lietadlo plné Slovákov
Ponuka cestoviek evidentne našincov oslovila, pretože keď sme leteli na jeseň z Viedne do Ammánu, mali sme pocit, že neletíme pravidelnou linkou z Viedne, ale charterom z Bratislavy – všade sme počuli slovenčinu a občas češtinu. Slovenské skupinky sme stretli na všetkých pamiatkach, kde sme boli…
Svetové pamiatky, dve moria, krásnu púšť, výbornú kuchyňu a pohostinných ľudí malo Jordánsko vždy, navyše je to blízka exotika – z Viedne sa sem dostanete za niečo vyše tri hodiny. Napriek tomu ho Slováci objavili vo veľkom až minulý rok.
Čaro nízkonákladoviek
Dôvod, prečo sa tak stalo až teraz, po korone, je jednoduchý – do Ammánu začali lietať z Viedne po niekoľkoročnej pauze opäť nízkonákladové letecké spoločnosti. To cesty sem značne zjednodušilo a najmä zlacnelo. Letenka do Ammánu predtým stála aj 400 – 500 eur a teraz, ak letíte len s malým batôžkom, vás vyjde spiatočná do 100 eur, s batožinou o niečo viac.
Veľa ľudí chodí do Jordánska na poznávacie zájazdy s cestovnými kanceláriami, čo je samozrejme pohodlné, ale po kráľovstve sa dá cestovať bez problémov aj individuálne a vyjde o dosť lacnejšie.
Prvá možnosť ako to robiť, je objednať si a požičať hneď na letisku auto. Druhá možnosť je používať na presuny taxíky, čo dokonca vyjde lacnejšie, ako požičanie auta.
Najlacnejší je Uber, ale naň potrebujete mobilné dáta. Takže o niečo drahšia, ale použiteľnejšia možnosť je, využívať bežné taxíky. Na rozdiel od ľudí, ktorí jazdia cez Uber, licencovaní taxikári, s ktorými sme išli, vedeli po anglicky, ukázali sa byť aj podnikaví a zároveň veľmi milí a ochotní. Jeden pracoval ako úradník a druhý vyzeral, že už by mohol byť aj dôchodca a taxikárčením si privyrábali. Obidvaja nám hovorili, že ich okrem privyrobenia baví voziť turistov, pretože sa učia sa od nich anglicky a všeličo sa dozvedia.
Boli veľmi zhovorčiví, vypytovali sa kam máme namierené, čo nás zaujíma a hneď sa ponúkli, že nás budú voziť – prídu po nás do hotela, odvezú nás tam kam chceme aj naspäť. Tak sme chodili raz s jedným a raz s druhým. Čo sme sa dohodli, to platilo, vždy nás čakali na mieste včas. Ešte aj fľaše vody sme vždy dostali a samozrejme kontakt, aby sme ich služby využili aj nabudúce, resp. odporučili známym.
Jordánske Pompeje
Ak idete do Jordánska individuálne a pristanete v Ammáne, určite sa okrem hlavného mesta oplatí navštíviť antický komplex v Džaraši (Jerashi). Nachádza sa asi 50 km od Ammánu a hovoria mu Pompeje Blízkeho východu. Ide o jedno z najzachovalejších antických miest na svete s veľkou rozlohou – od vstupu po koniec areálu sú to asi dva kilometre lemované fascinujúcimi antickými stavbami. Má to len jednu chybičku krásy: nikde tu nie je tieň. Takže najlepší čas na návštevu je jar alebo jeseň keď ešte teploty nepresiahnu 23 – 25 stupňov.
V Ammáne sú síce tiež pekné antické pamiatky, ale po Džaraši nás viac zaujímal miestny trh. Ten je naozaj pastvou pre oči, čuchové aj chuťové bunky. Ovocie a zelenina na aké si spomeniete, korenia, bylinky, oriešky, všetko možné pečivo a sladkosti. Ale aj oblečenie, drogéria, jednoducho všetko, taký miestny supermarket… a miestni tam niekedy primerane tomu chodia s nákupnými vozíkmi.