Sú témy, ktoré je neradno otvárať. Sú ako osie hniezda. Nuž pichnime si do jedného z nich. Hotel, reštaurácia a… deti. Lepšie povedané – BEZ DETÍ. Cítite vo vzduchu to pohoršenie?!
Letná dovolenková sezóna sa spája s hlavnými školskými prázdninami a teda s rodinnou klientelou. Na rodiny s deťmi je zameraná väčšina pobytových hotelov aj inú časť roka. Počas vedľajších prázdnin, ktoré sú v rôznych regiónoch v odlišnom čase, rovnako cez predĺžené víkendy.
Rozšafná rodinná klientela.
Kto by o ňu chcel prísť? O hostí, ktorí svojim deťom doprajú?
Sú aj také hotely.
Lebo sú aj hostia, pre ktorých sa dovolenkový relax nespája, či dokonca vylučuje so šmykľavkami, preliezkami, detským džavotom a behaním. Kým väčšina pobytových hotelov je zameraných na rodiny, hotelov na pokojný relax nájdete na Slovensku len zopár. Hotely pre dospelých, elegantne nazývané Adult friendly pritom – prekvapivo – najčastejšie navštevujú rodičia, ktorí si prišli oddýchnuť od vlastných detí. Ale aj tí s odrastenými deťmi, bezdetné páry, partie. Klientov, ktorí ich vyhľadávajú, je dosť a záujem o takéto hotely stále narastá. V zahraničí hotelieri prirodzene siahli po tomto segmente a individualizovali ponuku na hotelovom trhu. Ako je to na Slovensku?
Ešte pred pár rokmi bolo nepredstaviteľné, že by niekto na slovenský trh prišiel s pohoršujúcim konceptom „bez detí“. Hoci toto diskriminujúce označenie nenájdete doteraz nikde, hotely pre dospelých sa predsa len vyprofilovali.
Prvým bol v roku 2018 tatranský Hotel Lesná****, ktorý je na svoje prvenstvo hrdý. Charakteristiku Adult friendly si dal dokonca do loga jeden z hotelov TMR – Tri Studničky****. Pre dospelých je aj podnik známeho remeselného pivovaru v Banskej Štiavnici – butikový Hotel Erb. Nový hotel pre dospelých pripravuje majiteľ ďalšieho úspešného tatranského hotela hneď v susedstve. „Hotely budú prepojené. Rodičia si tak budú môcť oddýchnuť od detí do nového adult friendly hotela, kým deti sa budú zabávať s animátorom. Klientela bude diferencovaná presne podľa svojho záujmu pre maximálne pohodlie každého z nich,“ popisuje blízku budúcnosť typu „blízko a predsa ďaleko“ hotelier.
Kým nabral prvý hotel odvahu na adult friendly označenie, hotely si trh regulovali inak. Ak chceli eliminovať detskú klientelu, správali sa podlinkovo „antidetsky“. Deti nezakázali, ale ani nezvýhodnili detskými cenami, jedlami a vybavením. Mnohé takto regulujú trh doteraz. Zámerne nevytvoria pre deti ideálne podmienky a presmerujú tak dopyt ku svojim kolegom. Alebo si dajú limit na detskú klientelu aj za cenu neobsadených izieb, aby bolo prostredie pre aktuálnych hostí nielen znesiteľné, ale aj príjemné. Chcú dopriať svojim hosťom pokojné prostredie, ale zároveň nebudú riskovať obvinenie z diskriminácie. Lebo povedať, že ku nám môžete prísť len bez detí – to chce stále odvahu.
V susednom Česku pred rokmi istý hotelier túto odvahu nabral. Pokúsil sa o segmentáciu klientely svojho mladoboleslavského hotela. Obvinenie spolu s pokutou za diskrimináciu nápisom na reštaurácii Deťom vstup zakázaný riešili súdy sedem rokov za búrlivej diskusie zástancov oboch strán. Podľa posledných informácií, ktoré som vtedy zachytila, majiteľ prepustil podnik svojmu synovi a reštaurácia slúži len pre ubytovaných hostí. Šalamúnske riešenie.
Poznám luxusný český hotel s vysokou obsadenosťou, ktorý už roky neubytuje deti, ani im nepovolí vstup do wellness. Na jeho stránke to nikde nenájdete. Je to stále tabu, ktoré neradno vyhlasovať do sveta.
Slovensko malo vždy problém s uniformnosťou. So schopnosťou prijať to, že niekto to má inak a je to v poriadku. Akokoľvek moderná a trendová je dnešná doba, tento fenomén je vďaka sociálnym sieťam aj internetu oveľa vypuklejší a viditeľnejší. Stačí sa pozrieť na nepriateľské gangy biomatky verzus „tie ostatné“ a delostreľbu, ktorá sa spustí pri prezentovaní iného názoru.
Alebo pri rozhodnutí, že môj podnik nie je určený pre deti… „Niekomu vadia NAŠE DETI ?!“ Neslýchané!
Povedzme si to na rovinu – rozbláznené deti sú milé a zlaté… len keď sú naše. Aj to len chvíľu. Rozbláznené deti a rodičia bez nastavenia hraníc sú nočnou morou každého, kto pracuje v hoteli a reštaurácii.
Zamerať sa na dospelú klientelu sa chce len niekoľko hotelov. Ale prežiť letné prázdniny v zdraví a bezpečnosti seba aj detí chcú všetci. Najmä personál rodinných hotelov.
S rukami plnými tanierov s horúcim jedlom budú žonglovať medzi deťmi pobehujúcimi po reštaurácii.
Otvárať lietačky vždy opatrne, lebo sa o ne môže práve opierať malý človiečik.
Zbierať spod stola zvyšky poprevracaných detských tanierov.
Čistiť závesy od kečupu,
…a snažiť sa pri tom usmievať.
Prajem vám do aktuálnej letnej sezóny veľa trpezlivosti a síl.