Voľakedy patril takmer do každej záhrady, kde boli na jeho pestovanie vhodné podmienky. Mak sa pravidelne objavoval aj na tanieroch. Makové šúľance, lokše, slivkové gule, štrúdle a záviny, na Vianoce zase štedrák, ale aj bratislavské makové rožky.
Naši predkovia mak jedli pravidelne a asi sotva vedeli, že jedia takmer zázračnú potravinu.
Modré zrnká (lebo modrý mak je najrozšírenejší, aj keď existujú aj ďalšie tri odrody) patria medzi najzdravšie potraviny, aké sa u nás pestujú. Makové zrnko obsahuje asi 42 % tukov, 20 % bielkovín, 6% minerálnych látok 24 % sacharidov. Najmä je však jedným z najbohatších zdrojov vápnika, má ho až dvanásťkrát viac ako má mlieko a tri krát toľko ako syry. Dokonca je lepšie vstrebávateľný než vápnik z mlieka. Hovorí sa, že jedna polievková lyžica maku denne slúži ako prevencia proti osteoporóze. Okrem toho obsahuje mak aj ďalšie prospešné zložky, ako sú zdravé tuky, bielkoviny, vláknina a vitamíny.
Maková renesancia
V Európe tradícia pestovania maku pochádza najmä z bývalého Rakúsko-Uhorska, prípadne Nemecka, kde sa zachovala doteraz. Napríklad susedné Česko je najväčším svetovým pestovateľom maku, pestujú asi tretinu svetovej produkcie. O prvenstvo súťažia s Tureckom, ktoré vypestuje ďalšiu tretinu.
Mak bol posledné roky u nás zaznávanou potravinou. Nevedno prečo, ale túto superpotravinu sme sme vytlačili na perifériu jedálneho lístka. Svoje zlaté časy tak zažíva iba okolo vianočných sviatkov… V poslednom čase však zažíva predsa len renesanciu. Predáva sa aj vo forme oleja, likéru, múky, kúpiť si môžete kúpiť aj makovú čokoládu, zmrzlinu, destilát, alebo aj kozmetiku. Obohatiť tak môžete nielen svoj jedálny lístok, ale aj ponuku darčekových predmetov o originálne produkty.
Mak je tradičnou slovenskou surovinou. Preto ak chcete ponúkať makové jedlá a výrobky vo najvyššej kvalite, siahnite po tradične ručne zberanom maku. „Ručný zber je pre kvalitu maku a udržania čerstvosti kľúčový,“ hovorí tradičná pestovateľka známeho Maku z Jarnej Gabriela Čechovičová. Mak môže zhorknúť a stratiť svoju príťažlivú farbu a chuť neraz ako dôsledok strojového spracovania, ale aj nesprávnej manipulácie.
Používať mak v kuchyni sa teda určite oplatí a to nielen v tradičných kombináciách ako používali naše babky, staré mamy a starenky. Výborný je aj v kombinácii so škoricou, jablkami, slivkami a slivkovým lekvárom, višňami, vanilkou alebo medom. Často sa dáva do bezlepkových koláčov, kde nahrádza múku. Ak radi experimentuje, môžete ho vyskúšať skombinovať aj s kokosom alebo slaným karamelom. Už spomínanú odporúčanú lyžicu denne si môžete dať do tvarohu, jogurtu alebo pudingu či smoothie.
Aby nezhorkol
Ak ste sa rozhodli, že mak zaradíme do svojho jedálnička, samozrejme, namieste je otázka, ako ho zachovať čo najdlhšie čerstvý a zabezpečiť, aby nezhorkol. Mak totiž obsahuje veľa olejových zložiek, ktoré pri dlhom a nesprávnom skladovaní horknú. Preto sa tiež odporúča kupovať si celý a nie mletý mak, ten zhorkne rýchlejšie. Ak ho chceme použiť napríklad do koláčov, odporúča sa mlieť ho na makovom mlynčeku nie rozdrviť napríklad v mlynčeku na kávu.
Aby mak nezhorkol, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad:
1. Správne ho skladovať – to znamená na tmavom, chladnom a suchom mieste. Ideálne v hermeticky uzavretej nádobe bez prístupu vzduchu a svetla.
2. Mlieť ho až tesne pred použitím a len také množstvo, ktoré potrebujeme.
3. Nadbytočný mletý mak zmraziť. Ak ho zomelieme viac, možno ho tiež zmraziť. Po rozmrazení chutí takmer ako čerstvo zomletý.