Nie je to téma atraktívna, lahodná oku, ani príjemná, no vraj sa týka úplne každého hotela. Ploštica posteľná. Dozviete sa, že raňajkuje, obeduje aj večeria, ako sa dostane do hotelovej izby, kde sa ukrýva, ako sa likviduje, ako si ju nepriniesť z ciest domov a najmä, ako sa jej dá vyhnúť. O praktické rady a zaujímavé informácie sa s nami podelí predseda Cechu profesionálov DDD Marek Holeš.
V hotelovom zákulisí som sa dopočula, že témou sú ploštice. Je to pravda?
Určite áno. Ploštica posteľná je téma a bude ešte pár rokov, pretože je to jedinec, na prevenciu ktorého zatiaľ neboli vyvinuté nástrahy, konkrétny druh chémie.
Kde sa v izbe ukrýva?
Vyberá si štrbinky. Skrýva sa v úkrytoch na posteli alebo pri posteli, do 1 – 1,5 metra od postele, prípadne si vyberá stolík, obraz, zástrčku. Nevie prežiť nijako inak, ako že sa živí ľudskou krvou. Vývoj od nakladenia vajíčka po dospelého jedinca trvá 1 – 2 mesiace, ale veľmi závisí od teploty izby. Čím je vyššia teplota, tým je vývoj rýchlejší, ale aj život ploštice kratší. Vie dlhodobo hladovať, mali sme aj vzorky pol roka v chladničke a po vybratí fungovali. Nie je teda riešením izbu zavrieť a nechať ploštice vyhladovať.
Poznaj svojho nepriateľa
Čo by sme mali vedieť o nevítanej spoločníčke?
Ploštica posteľná útočí najmä v noci. Je svetloplachá, ale čím je viac hladná, tým je menej plachá. Kŕmi sa každé 3 – 4 dni a nie každý človek je alergický na uštipnutie. Ona nehryzie, má sosák ako komár, cez sliny vpraví do tela látky, ktoré zabraňujú krvi, aby sa zrážala – to je to, čo spôsobuje alergické štípance. Pri blškách zostávajú štípance tam, kde sa končí ponožka, bielizeň, pyžamo, u ploštice posteľnej je to vždy odhalená časť tela, kde máme mäkšie tkanivo – vnútorné strany rúk, dekolt, tvár, okolie nôh. Urobí vždy 2 – 3 vpichy, ale nikdy nelezie na človeka – vpich robí z paplóna, pyžama.
Ako vyzerá ploštica?
Má od 4 do 8 mm, závisí to od vývojového štádia. Je hnedá až hnedočierna, tiež v závislosti od vývojového štádia, mladá je až priesvitná. Skôr ako plošticu posteľnú spozorujete pochodujúce kvapky krvi na posteľnej bielizni.
Aký je jej reprodukčný cyklus?
Samička kladie 3 až 5 vajíčok denne, pokiaľ má príjem krvi, čiže ich počet narastá geometrickým radom. Prvý mesiac je v izbe jedincov málo, ale po 2 – 3 mesiacov sú desiatky až stovky ploštíc v jednom objekte. Preto odporúčame nezanedbávať kontrolu. Ja odporúčam pravidelné kontroly. Sú ubytovacie zariadenia, ktoré majú zazmluvnených deratizérov, kde každý mesiac prebehne kontrola izieb. Ďalej by mali mať hotely vyškolené chyžné, ktoré vedia, kde majú hľadať, aby zaregistrovali prítomnosť ploštice posteľnej.