Ak kuchyňa je orchestrom chutí, potom zemiaky sú jeho skrytým talentom. Hrajú zväčša druhé husle v prílohe, no majú na viac. Len ťažko totiž nájdete v kuchyni variabilnejšiu, prispôsobivejšiu a všestrannejšiu surovinu ako sú obyčajné zemiaky. Dáte im počas jesenných mesiacov možnosť vyniknúť? Prinášame vám niekoľko tipov na jednoduché, a predsa sofistikované sólo pre zemiaky.
Jednoduché gratinované zemiaky
(4 porcie)
800 g zemiakov
400 ml smotany na šľahanie 33 %
250 ml mlieka
60 g masla
1 strúčik cesnaku
muškátový oriešok
soľ, korenie
hrsť orechov (vlašské, píniové)
Do hrnca nalejeme mlieko a ochutíme drveným cesnakom, korením, soľou a muškátovým orieškom. Necháme zovrieť a odstavíme. Polovicou masla vymažeme zapekaciu misu. Očistené zemiaky opláchneme, osušíme a nakrájame na tenké plátky (najlepšie na strúhadle, aby boli rovnaké). Plátky zemiakov rozložíme v jednej vrstve tak, aby sa prekrývali asi z jednej tretiny. Mlieko opäť necháme zovrieť a zemiaky prelejeme. Zakryjeme alobalom a necháme piecť asi 15 minút, pokiaľ mlieko vsiakne.
Smotanu necháme zovrieť a odstavíme. Keď všetko mlieko vsiakne do zemiakov, zalejeme gratinovanú zmes horúcou smotanou, poukladáme aj kúsky masla. Pečieme tentoraz neprikryté asi 25 minút. Zemiaky musia byť krásne zlatohnedé. Necháme 10 minút odstáť a ihneď podávame. Môžeme posypať opraženými nasekanými orechmi.
Teplý zemiakový šalát
(10 porcií)
2 000 g zemiakov
200 g oravskej slaniny
200 g cibule
120 ml olivového oleja
150 g citrónov
20 g soli
10 g čerstvého rozmarínu
čierne mleté korenie
Zemiaky v šupe uvaríme, necháme vychladnúť, očistíme a nakrájame na väčšie kusy. Citróny odšťavíme. Na troške olivového oleja orestujeme na rezančeky nakrájanú slaninku dochrumkava. Pridáme očistenú, na väčšie lupene nakrájanú cibuľu a zemiaky. Osolíme, okoreníme a opekáme dozlata. Pridáme nasekaný čerstvý rozmarín a ešte krátko opekáme. Šalát podávame ešte teplý, poliaty olivovým olejom a pokvapkaný citrónovou šťavou.
Rada: Na prípravu šalátu môžete použiť aj iný druh slaninky, ale veľmi chutné sú aj odrezky z parmskej alebo inej sušenej šunky. Opečené sú veľmi chutné a chrumkavé.
Viete, že: Listy rozmarínu čerstvé aj sušené celé, podrvené alebo posekané sa používajú pri príprave jedál z jahňacieho, hydinového, bravčového a rybieho mäsa, pri príprave zveriny, na pizzu, do omáčok, polievok, šalátov, na cestoviny, k uvareným zemiakom, k nakladanej zelenine, do bylinkového masla, na ochutenie chlebového cesta a niektorých druhov slaného pečiva. Dáva sa aj do cestíčka na obaľovanie karbonátok, do rôznych druhov mletého mäsa. Pridáva sa k rebierkam, holubom, do klobás, paštét a plniek. Pri pečení chleba sa odporúča vložiť do rúry celú vetvičku rozmarínu – bude pekne voňať. Celý rozmarín dávame vylúhovať aj do oleja alebo do octu. Rozmarín sa odporúča pridávať do jedla až ku koncu tepelnej úpravy, lebo dlhým varením sa jeho typická vôňa stráca.