Šikovní Slováci sa tu nestratia
Šéfkuchár Pavol Pitoňák prišiel do Dubaja spolu so svojou ukrajinskou priateľkou, ktorá študovala na Slovensku. Popri stáži v New Yorku pracovala v lepších reštauráciách, dnes je manažérkou podniku.
„Snažíme sa, aby bolo všetko čerstvé a naše domáce, 90 % vecí si robíme sami. Dokonca aj kávu si pražíme vlastnú. Podstatná je pre nás kvalita,“ hovorí šéf kuchyne. „Nehanbíme za to, že sme Slováci – ponúkame tresku, chlieb vo vajci, čo v Dubaji nikto nerobí. Dali sme k tomu trochu medzinárodný grif – salsu a navrch parmezán.“
A ako reagujú hostia? „Z tresky sú väčšinou trošku prekvapení, že treska na raňajky… majonéza je ťažké jedlo, ale táto je spravená na taký ľahší štýl. Podáva sa s domácim naším slovenským bielym rožkom. A takisto sa nehanbíme za slovenčinu, nedali sme anglické názvy, ale priamo píšeme slovensky,“ hovorí šéfkuchár. Pavol Pitoňák je známy z bratislavského podniku AL Faro a z celoslovenského putovného projektu Chef Table. Špičkovú gastronómiu s ním priniesli do rôznych kútov Slovenska, na východ a celé Tatry.
Dubaj a nový projekt je pre neho novou výzvou, z ktorej sa teší, hoci zo začiatku bol v práci takmer nonstop. Rovnako si pochvaľuje spoluprácu s celým 12-členným tímom. Zvlášť hrdý je na majstrovstvo pekára Lukáša Fedorčáka.
Pekárstvo ako vlajková loď
Našinec, žijúci celý život na Slovensku, si ani neuvedomuje kvalitu slovenského chleba. No každý, kto strávil čas v zahraničí prišiel na to, že v cudzine je ťažké nájsť podobný chlieb. Lukáš Fedorčák priniesol túto slovenskú Popolušku do kozmopolitného Dubaja. Rezidenti si pomaly zvykajú, že sa tu môžu zastaviť pre špeciálny chlieb a zaujímavé – pre nás bežné – pekárenské výrobky.
„Lukáš Fedorčák je podľa môjho názoru jeden z najlepších pekárov nielen v rámci Slovenska,“ oceňuje člena tímu majiteľ, ktorého v rušných raňajkových hodinách nerozoznáte od čašníkov – funguje rovnako s nimi. Lukášov príbeh nás zaujal natoľko, že vám ho prinesieme v samostatnom materiáli, sledujte nás na www.hotelier.sk .
Mediteránske dolce vita
V súlade s európskymi chuťami sa kreatívny tím snažil preniesť podobného ducha aj do interiéru. prináša ľahkosť, vzdušnosť, moderný štýl, zaujímavú zemitú farebnosť a odráža dovolenkové dolce vita.
Interiér je vizuálne rozdelený na viac zón s rôznym druhom sedenia. Dominantou je mohutný ladne tvarovaný travertínový bar so zástupom nápadných bambusových svietidiel rôznych tvarov, vyrobených na zákazku v Indonézii. „Keďže sú priestory v blízkosti mora, hoci nie priamo na pláži, chceli sme, aby boli presiaknuté dovolenkovou atmosférou. Aby ľudia, ktorí si sem sadnú, zrelaxovali v upokojujúcom a peknom prostredí, stretli sa s priateľmi. Tých evokuje aj názov Charles & Friends,“ popisuje tvorbu interiérov ich autorka Vera Dieckmann, nemecká dizajnérka žijúca v Dubaji.
Chceli vytvoriť komunitné prostredie pre obyvateľov štvrte JBR, priestor na príjemne strávené chvíle. Môžu si tu dať skvelé raňajky, obed, nemusia sa zaoberať varením, ale využiť čas zaujímavejšie, keďže Dubaj ponúka nespočetne veľa možností. „Išli sme do upokojujúcich farieb. Khaki zelená je moja obľúbená farba, a zhodli sme sa na nej aj s majiteľom podniku.“ Doplnkovú farbu zvolili terakotu. Pripomína atmosféru Stredomoria a jeho typickú keramiku. Terakota na stenách evokuje západ slnka pri mori a navodzuje príjemné pocity.
„Santovi pomocníci“
Celý proces s tímom bol podľa Very veľmi kreatívny. A čo z interiéru by vyzdvihla? „Myslím si, že priestor má veľa malých „highlightov“. Nie je vždy jednoduché mať tím pozostávajúci z troch ľudí, lebo sú tam traja ľudia plus ja a teda máme štyri názory. Ale musím povedať že keď sme to prezentovali, tím bol veľmi nadšený a ochotný ísť týmto smerom. Spolupracovali sme s umelcom z Bejrútu. Máme veľmi šikovného agenta, ktorý dohliadal na množstvo materiálov a výrobkov, ktoré sme objednávali z Indonézie. Na dodávkach spolupracoval veľmi široký tím ľudí, malí pomocníci ktorým sa dá veriť… takmer ako Santovi pomocníci,“ usmieva sa Vera a dodáva: „Je tu množstvo detailov, ktoré nie vždy udrú do očí, ale spolu tvoria jedinečný celok. Napríklad fasáda… Bolo výzvou vytvoriť niečo hravé a zároveň udržať harmóniu s interiérom a pritom sa vyhnúť prílišnej farebnosti či nevkusu… ale myslíme si, že výsledok je naozaj skvelý.“
Hovorí sa, že v lete každý kto má nohy uteká z Dubaja a platí to vo veľkej miere pre rezidentov. Turistický ruch však celkom neutícha ani v tomto horúcom období. Koncom septembra prepukne naplno sezóna, ktorá je spolu s jarnými mesiacmi na návštevu tejto dominanty Blízkeho Východu najvhodnejšia.
Charlie & Friends, najnovší prírastok v dubajskej štvrti JBR