Vyhľadávanie
Vyhľadať

Chrámy severovýchodu – ponuka na voľný čas

Kým domovský prístav nájde dovolenkár v hoteli či penzióne, o program na voľné dni sa postará okolie. Napríklad severovýchod Slovenska ponúka okrem zjazdoviek a bežeckých tratí vzácne drevené aj kamenné kostolíky.

Pamiatky historického jadra Bardejova, zapísané do Zoznamu Svetového dedičtva UNESCO  sú natoľko významné, že kvôli nim ročne mesto navštívia tisíce turistov. Ďalšie tisíce vyhľadávajú drevené kostolíky okolí Bardejova a Svidníka, niektoré tiež zapísané v UNESCO. K tomu prirátajme historické Bardejovské Kúpele, wellness zariadenia, skanzeny, cyklotrasy a vojenskú históriu z oboch svetových vojen vo Svidníku.

Pravoslávny chrám vo Svidníku

Nepriaznivé počasie neumožňujúce iné aktivity môže tak hosť využiť na návštevu niektorého z chrámov a vychutnať si mystickosť regiónu. Nájde tiež mnoho spomienok na historicky početnú a dôležitú židovskú komunitu, na čele so synagógou. V samotných Bardejovských Kúpeľoch sa pravidelne konajú bohoslužby v rímskokatolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža (denne) a v sezóne aj v skanzene  od mája do októbra v gréckokatolíckom drevenom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky, pravoslávnom drevenom chráme prenesenia ostatkov sv. Mikuláša divotvorcu a pravoslávnom chráme sv. veľkomučeníka a liečiteľa Panteleimona v Bardejove.

 Gréckokatolícky kostol v Bardejove

 

Čo navštíviť?

Návštevník regiónu má na výber kostoly a synagógy, tu je ich zoznam:

Bazilika sv. Egídia

Gréckokatolícky chrám sv. Petra a Pavla

Evanjelický kostol

Kostol sv. Jána Krstiteľa a kláštor františkánov

Kostol sv. Anny

Kostol Povýšenia sv. Kríža

Kostol sv. Rodiny na Vinbargu

Kaplnka sv. Jakuba 

Pravoslávny kostol

Synagóga v Bardejove

Stará synagóga v Bardejove

Bodružal

 

Drevené kostolíky sú najvzácnejším skvostom slovenskej ľudovej architektúry. Nachádzajú sa takmer výlučne na severovýchode Slovenska, pričom najviac – až 26 – ich je práve v regióne horného Šariša. Najstarším je rímskokatolícky gotický kostol z XV. storočia v obci Hervatov, ktorý je na zozname UNESCO. Z drevených kostolíkov v okolí Bardejova a Svidníka patria medzi UNESCO pamiatky aj rusínske gréckokatolícke chrámy Bodružali a Ladomirovej. Ďalšie lokality drevených chrámov sú Tročany, Krivé, Lukov, Kožany, Bardejovské Kúpele, Frička, Jedlinka, Varadka, Bodružal, Lamoirová, Nová Polianka.

Trocany

 

Karpatská drevená cesta

Nevšedná turistická atrakcia, ktorou sa Svidník a jeho okolie pýši, je tzv. Karpatská drevená cesta. Táto atrakcia ponúka návštevníkom putovanie po drevených sakrálnych stavbách ľudovej architektúry, ktoré sa vyznačujú svojou unikátnosťou. Každý chrám je výnimočný a niečím iný. Na putovaní si určite obzrite chrámy v obciach ako Dobroslova, Havranec, Krajné Čierno, Hunkovce, Šemetkovce, Medvedie, Korejovce, Miroľa, Nižný a Vyšný Komárnik a neobíďte ani chrám v najmenšej obci na Slovensku, v Príkrej.

Skanzen 

 

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.  

 

Zdroj: OOCR „Šariš“ – Bardejov

Partneri