Prevencia a likvidácia
Čo si má teda chyžná všímať?
Inštruujeme chyžné, že najmarkantnejším a prvotným ukazovateľom sú práve spomínané krvavé fliačiky na posteľnej bielizni. Vpichy sú dva až tri za sebou – my hovoríme, že ploštica posteľná raňajkuje, obeduje aj večeria a po každom vzniká fliačik. Vpichy sú dva až tri za sebou, vzdialené od seba 2 – 3 cm, to je pre ňu charakteristické.
Je reálne, aby ich tam deratizér alebo chyžná objavili v počiatku?
Sú typické miesta, kde ich majú hľadať. Ľudia, ktorí robia túto prácu, musia mať veľké skúsenosti práve s PP a stovky až tisícky zásahov za sebou, aby vedeli povedať, že sa tam už nič nenachádza. Treba si vybrať dodávateľa, ktorý s plošticami reálne pracuje. Takí ľudia vedia, aké stopy si všímať a kde sa nachádzajú vhodné miesta na ich zahniezdenie. Sú to najmä rošty, okolie nožičiek alebo stolíky. Väčšinou je to tam, kde sa spája materiál, ako drevo-drevo, drevo-látka, drevo-stena…
Dá sa predchádzať jej výskytu?
Zatiaľ celosvetovo neexistujú žiadne preventívne postreky, čo je to spôsobené vysokým stupňom rezistencie. Existujú jednoduché monitorovacie zariadenia, ktoré sa aplikujú do postele, ale aj tam je podľa najnovších výskumov šanca 50 : 50. Musí to byť práve ten vyškolený pracovník, ktorý pozrie všetky kritické miesta, a tým vieme vylúčiť prítomnosť PP v izbe. Môže však nastať situácia, že pracovník odíde z izby a na druhý deň príde hosť, ktorý ju tam v kufri prinesie. Pravidelnou kontrolou vieme ubytovacie zariadenie udržiavať v relatívne nulovej infestácii.
Ako sa ploštica likviduje?
Záleží na tom, odkiaľ ploštica posteľná príde. Lebo podľa najnovších výskumov existujú rôzne kmene s rezistenciou na rôzne účinné látky. Takže odporúčame vykonávať aj rotáciu prípravkov. Na druhýkrát meniť účinnú látku, aby odstraňovanie bolo efektívne.
Nikdy neodporúčam likvidovať ploštice len na jeden raz, vždy treba aspoň 2 – 5 zásahov. Pretože ak zostanú v izbe vajíčka, začína sa nový proces infestácie. S plošticou je mravčia činnosť. Je veľmi ťažké izbu ochrániť a monitorovať. Ploštica posteľná predstavuje v súčasnosti asi najťažšie odstrániteľný hmyz.
Ako sú na tom slovenské hotely?
Aká je situácia v slovenských hoteloch?
Situácia v hosteloch je trošku horšia ako v hoteloch, lebo je tam väčšia fluktuácia ľudí ako v hotelových zariadeniach. Takže hostely by mali byť zazmluvnené s deratizérom a extrémne pod dohľadom osoby vykonávajúcej DDD. Kontroly by mali prebiehať na mesačnej báze.
Čo sa týka hotelov, tak odporúčam dvojmesačný interval na jednu izbu. Najdôležitejšie je, aby každú izbu prezrel skúsený deratizér. Osobne si myslím, že každý jeden hotel má skúsenosti s plošticou posteľnou, lebo ich výskyt vo svete geometricky rastie. Ešte nie sme na číslach pred koronou, ale po lete budeme možno na 110 – 120 %. Prispeje k tomu aj olympiáda vo Francúzsku, ktoré je na tom s plošticami mimoriadne zle. Nie je to spôsobené nejakou neschopnosťou ich zlikvidovať, ale ich rezistenciou, ktorá stále narastá.
Takže ploštica je cestovateľka?
Áno, ľudia veľa cestujú a ploštica s nimi. Keď sa počas pandémie cestovanie zastavilo, bol veľmi výrazný pokles ploštice v hoteloch. Netýka sa to však bytových domov, tam ich množstvo stále narastá.