Nedávno sme vám na priniesli rozhovor so Slovákom, ktorý predal dva hotely na Slovensku a od základov si postavil hotel v Grécku. Boris Gula a jeho príbeh vás zaujal natoľko, že sa stal historicky najčítanejším článkom na našom webe vôbec. Dnes vám prinášame z jeho kamenného butikového hotela White Donkey**** exkluzívnu reportáž.
Do mesta na juhu Grécka, presláveného unikátnymi Kalamata olivami, sme leteli prvým letom tohtoročnej letnej sezóny z Viedne. Spolu s majiteľom, ktorý išiel skontrolovať, ako zamestnanci pripravili hotel na sezónu… (Žeby sen slovenského hoteliera?) A pripravili ho perfektne – nič vo nenasvedčovalo tomu, že sa nejaké veci ešte potrebujú „rozbehnúť“. Možno len lán levandúľ vinúcich sa popri chodníku čakal s kvetmi na svoj čas.
Prečo biely somár?
Netradične – kvetmi začneme príbeh hotela v názve s bielym somárom. Prečo White Donkey? „Somár je neoficiálny symbol Grécka. Toto zviera ja tu veľmi obľúbené, vidíte ho všade. Chcel som zdôrazniť autenticitu hotela, tak som ho vybral do názvu a dvoch som kúpil.“ Ak čakáte, že budú biele, sklameme vás. Biely je však ich neživý kamarát, ktorý trpezlivo čaká pred hotelovými dverami White Donkey na pohladenie prichádzajúcich. Väčšinou sa dočká.
„Biela je moja obľúbená farba, tiahne sa celým hotelom, dokonca kvety nasadené okolo hotela kvitnú na bielo. Je symbolom čistoty, elegancie.“ Biela dopĺňa zemité tóny Stredomoria a vyníma sa pri dominantnom bazéne vizuálne prepojenom s hladinou mora. Pri bielej skvele vynikne minimalistický dubový nábytok aj doplnky z olivovníka. Biele sú priehľadné závesy vejúce okolo terasy ako v romantickom filme, veľkoformátová dlažba na terase aj pri bazéne. Snehobiely a komfortný je aj luxusný outdoorový nábytok prémiovej značky 10DEKA z odľahčeného hliníka, ktorý v jednom duchu prepája terasové sedenie s ležadlami pri bazéne.
Olivy nielen na tanieri
Originálne interiérové doplnky pochádzajú zo zvyškového dreva z olivového hája okolo hotela. Miestny umelec ho premenil na vybavenie pre každú izbu – stojacu aj nástennú lampu s bielymi tienidlami, vešiak na terasu, odkladacie misky. Všetko tu so všetkým súvisí, olivovozelené je aj kreslo v izbe, olivový a kvalitný je aj vlastný olej na každom stole v reštaurácii. Olivy sú totiž druhým (alebo prvým) zdrojom obživy pre hoteliera a najmä jeho zamestnancov.
Ich rok sa delí na tri obdobia po štyroch mesiacoch. Štyri mesiace pracujú v hoteli, štyri pri zbere olív a štyri oddychujú. Hlavnou prácou pre pomocný personál je zber olív, ktorý je namáhavý, ale veľmi dobre platený. Čašníci, barmani a kuchári pracujú mimo sezóny v podnikoch v Kalamate. Na sezónu sa však vždy vrátia, lebo je pre nich otázkou prestíže pracovať v luxusnom hoteli.
Najväčší luxus je čas pre seba
White Donkey sa vďaka svojmu inovatívnemu konceptu a veľkorysým priestorom teší obľube väčšinou stálej klientely. Už prvý týždeň sezóny bolo z 25 izieb hotela obsadených až 23. Každá má výhľad na more a rozlohu od 45 m2.
„Veľa ľudí dnes vyhľadáva pokojnú dovolenku mimo hlučných dovolenkových centier, animačných programov a preplnených pláží. Doprajú si čas pre seba, vlastné myšlienky, relax v tichu, v privátnych luxusných izbách a vilách, v hoteli sa o nich po každej stránke postarajú. Na tomto princípe stoja dnes dokonca koncepty rôznych hotelových sietí a týmto smerom sme sa rozhodli ísť aj my,“ hovorí majiteľ hotela Boris Gula. Butikový koncept spojil s osobným a individuálnym prístupom. Počas sezóny žije svoj život vedno s hosťami, komunikuje s nimi počas celého dňa a o väčšine už od raňajok vie, ako sa chystajú stráviť deň. Možností je naozaj dosť.
Čo s načatým dňom
Najatraktívnejší program je, samozrejme, more. Hotel je vzdialený 900 m od mora, a tak na pláž (a z pláže) s plážovým barom vozí hostí hotelový shuttle servis. Príjemnými detailmi navyše sú plážové osušky, z ktorých si hosť kedykoľvek vyberie, koľko potrebuje, a veľká plážová taška.
V deň, keď sa hosťovi nechce opustiť luxusný rezort obkolesený bielymi oleandrami, si užíva bazén s panoramatickým výhľadom spolu so chutnou à la carte obedovou ponukou. K dispozícii je cvičenie jogy, cross fit, knižnica v štyroch jazykoch, hracie karty.
Ak sa, naopak, chce hosť vybrať na prieskumy južného cípu Peloponézu, môže si vybrať, či pôjde e-bikom, na skútri, alebo autom. Na hotelovej recepcii dostane tipy a odporúčania na výlety, dobré reštaurácie, zaujímavé atrakcie a tiež mapu s vyznačenými trasami.
Grécka kuchyňa na moderný spôsob
V hoteli si môžete objednať len izbu bez stravy. Bola by to však večná škoda prísť o fantastické raňajky a skvelé večere. Strava sa mierne líši od bežnej ponuky iných dovolenkových rezortov – je vynikajúca, ale ľahšia, modernejšia, trendová, no napriek tomu tradičná. V každom prípade poteší, že z dovolenky si tentoraz nemusíte priniesť nevítaných päť kíl navyše…
Raňajková ponuka tohto 4-hviezdičkového hotela prevyšuje 5 hviezd množstvom zaujímavých druhov jedál, iných, ako ste možno zažili v luxusných dovolenkových rezortoch. Bonusom je čerstvá pomarančová šťava bez obmedzenia, nespresso v cene raňajok a fľaša chladenej vody pri každom jedle grátis.
Na večeru je servírovaný hlavný chod, na výber sú vždy štyri možnosti. Mäso, ryba, morské plody, vegetariánske jedlo, vždy aj tradičné grécke jedlo na moderný spôsob. Všetky sú atraktívne, a tak máte problém si vybrať… Šalátový bufet je veľmi originálny. Každý večer ponúka rôzne druhy zaujímavých ľahkých šalátov s rôznymi druhmi dresingov a obľúbenými tzatzikmi a olivami. Na horúce grécke pomery je jeho nezvyčajnou zložkou aj polievka, ktorá ide (nielen) u slovenskej klientely na odbyt. Fantastické šaláty z rôznych druhov zelených lístkov s krevetami, lososom, gréckym jogurtom či zálievkami by vám ako večera úplne stačili, aj keby ste sa rozhodli vynechať hlavný chod. Nechajte si ešte miesto na dezert (rovnako lokálny) alebo zmrzlinu.
Zaujímavé a ekologické riešenie predstavuje aj voda v sklenených fľašiach v izbách. Hostia si ju napĺňajú pri štýlovom vonkajšom umývadle s nápisom Pitná voda. Na pomery južanských krajín, kde stále kupujete (alebo vám dopĺňajú) pitnú vodu v plastových fľašiach, nám pripadá toto riešenie doslova prevratné.
Hotelier Boris Gula sa vybral cestou, ktorá vyplynula z masového turizmu – z lacných leteniek, preplnených letísk, hotelov a radov pred bufetovými stolmi v all inclusive rezortoch. Ak vás tento nový trend zaujal, príďte sa inšpirovať. Doprajte si čas pre seba, príďte si oddýchnuť, sezóna v hoteli White Donkey končí 8. októbra, dovtedy premáva aj letná linka z Viedne do Kalamaty.
Foto: archív hotela a autorka