Jarné mesiace sa vo wellness svete nesú na vlne detoxikácie a prílevu novej energie. Wellness trendy sa zameriavajú na posilnenie imunity, revitalizáciu organizmu, hydratáciu pokožky a jej výživu po zime. V tomto duchu sa nesú aj jarné ošetrovacie procedúry, ktoré obohatia ponuku vášho hotelového SPA.
Chladnejšie dni jarných týždňov sú ako stvorené na relax vo wellness a spa centrách, dopyt po wellness pobytoch má na jar dokonca stúpajúcu tendenciu. Jarné slnko vytiahne na pobyt v prírode spojený s wellness víkendom aj zimomravých hostí, ktorí v chladných mesiacoch cestovanie odkladali. Základným wellness/spa motívom je posilnenie imunity, oddych a relax, ale aj starostlivosť o pokožku. Práve pokožka totiž trpela chladom v minulých mesiacoch najviac.
Výživa pokožky po zime
Procedúry sa vo veľkej miere zameriavajú na pleť a pokožku, ktoré majú za sebou náročné zimné mesiace. Pôsobenie mrazu, vetra, nízka vlhkosť vzduchu, náhle a časté prechody do vykurovaných miestností narušujú prirodzené regulačné mechanizmy pokožky a oberajú ju o vlhkosť. Pleť a pokožka si vyžadujú odlišnú starostlivosť v zime ako v lete. V zime treba dbať najmä na zvýšenú hydratáciu, ochranu a dodanie vitamínov. Preto treba siahať aj po takých produktoch a profesionálnych ošetreniach, ktoré spĺňajú aj výživové kritériá. Vhodnou voľbou sú produkty a ošetrenia s obsahom medu, vysokým percentom čokolády alebo čisté karitové (bambucké) maslo, ktoré sa taktiež odporúča pre chladné obdobie.
Trendy dneška sú komplexné služby
Dnešní klienti sa neuspokoja iba so základným vybavením, ale čoraz častejšie vyhľadávajú komplexné služby. Okrem štandardnej ponuky jarné wellness trendy prinášajú špeciálne telové procedúry, ktoré zahŕňajú okrem masáže aj celotelový píling alebo zábal.
A práve píling je pre pokožku po zimnom období veľmi potrebný a žiadaný. Dokonale ju zbaví odumretých častí, a tak ju pripraví na lepšie vstrebávanie produktov, ktoré sa následne použijú pri masáži. Dnes už je na výber veľké množstvo pílingov. Niekto uprednostňuje pílingy so zrniečkami. Väčšinou takéto pílingy obsahujú soľ (himalájsku, morskú či francúzsku), cukor, sopečnú horninu alebo aj piesok z prímorských krajín. Pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, ponúknite pílingy bez zrniečok. Tie obsahujú napríklad ryžový prášok, alebo sú na báze pílingových sirupov. Určite by ste mali mať v ponuke viac pílingov, aby si klient mohol vybrať produkt vhodný pre jeho typ pokožky. Prípadne mu ho môžete odporučiť sami. Tieto informácie by mal dobrý masér ovládať a „zdieľať“ ich s klientmi.
Stále väčšej popularite sa tešia ošetrenia, ktoré zahŕňajú píling a masáž rúk a nôh, pretože pokožka rúk je veľmi namáhaná a najmenej chránená. Na chodidlách sa zase nachádza veľa bodov, ktoré súvisia s našimi vnútornými orgánmi, takáto masáž chodidiel je veľmi uvoľňujúca.
Trendom sú tvárové ošetrenia
Veľa dnešných návštevníkov wellness centier si už dopraje nielen telové, ale aj tvárové ošetrenie. Ponuka komplexných služieb však v slovenských wellness prevádzkach stále nie je celkom bežná. To ukazuje, že mnohé wellness hotely a penzióny na tento trend ešte nezareagovali. Pre klienta je to škoda, pre vás však plus – môžete mať konkurenčnú výhodu.
Existujú aj časovo a personálne nenáročné tvárové ošetrenia. Obsahujú tvárový píling, masážny produkt, ktorý sa využije pri masáži, a masku, ktorá sa aplikuje na záver takéhoto komplexného nenáročného tvárového ošetrenia. Takéto ošetrenie môže bežne vykonávať masérka alebo masér bez absolvovania kozmetického kurzu. Dokonca veľa masérov takéto spestrenie vo svojej profesii uvíta, pretože je to aj pre nich oživenie a zmena popri telových procedúrach.
Niektoré hotelové prevádzky rozšírili svoju ponuku o kozmetické služby. Zvýšený dopyt je zo strany klientely aj vďaka tomu, že kozmetický salón neraz nenavštevujú len ubytovaní klienti, ale aj verejnosť z blízkeho okolia.
Masáže, zábaly a kúry
Z celotelových masáží propagujú jarné wellness trendy najviac relaxačné alebo strečingové masáže. A keďže jar predstavuje ideálne obdobie na detoxikáciu celého organizmu, klienti vo veľkej miere vyhľadávajú aj detoxikačné zábaly. Obľube sa tešia napríklad so zeleným čajom. Dajú kombinovať so saunovaním, a tým ešte blahodarnejšie pôsobia na detoxikačný proces.
Omladzujúce kúry alebo zoštíhľujúce pílingy skombinované so zoštíhľujúcou masážou tiež nezaostávajú. Priaznivcom klasických masáží môžeme tiež spestriť ošetrenie napríklad použitím masážnych sviečok s vôňou lahodného karamelu, opojnej čokolády, euforickej paprade, exotickej piňa colady či omamnej vanilky. Vosk si stačí zahriať v aromalampe pred masážou, čím prevoniate celú miestnosť a navodíte tak príjemnú atmosféru. Masíruje sa teplým voskom, ktorý má veľmi dobrú kĺzavosť, čo uvíta nejeden masér. Navyše klient po masáži ocení vyživenú pokožku, jemnú a komfortnú aj pár dní po ošetrení. Ak sa niekto nadchne vôňou alebo jedinečným prírodným zložením konkrétnej masážnej sviečky, môže ju následne používať v pohodlí domova na hydratáciu pokožky alebo pri partnerskej masáži.
Základom teda naďalej zostáva sledovať trendy, používať kvalitnú kozmetiku podľa jednotlivých sezón roka a nezabúdať na školenia a motiváciu zamestnancov wellness strediska, keďže veľakrát od nich a ich prístupu závisí, či sa k vám spokojný klient vráti.
Text: Jana Černá, Sothys