Zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), ktorá je najväčšou a najsilnejšou stavovskou organizáciou v rámci HoReCa sektora, podpísali Memorandum o spolupráci so zástupcami Ministerstva cestovného ruchu a športu SR (MCRaŠ SR). Spoločne sa zaviazali k spolupráci v konkrétnych strategických oblastiach, s cieľom zabezpečiť systémový a udržateľný rozvoj cestovného ruchu na Slovensku.
Systémová podpora branže
Slávnostný podpis Memoranda sa uskutočnil v rámci tohtoročnej HORECA konferencie – najväčšieho odborného podujatia pre profesionálov z oblasti gastra, hotelierstva a cestovného ruchu na Slovensku. Obe zúčastnené strany – zástupcovia hotelov a reštaurácií, ako aj predstavitelia vlády, sa zhodli, že efektívna spolupráca stakeholderov a funkčný sociálny dialóg sú v oblasti systémovej podpory HoReCa segmentu kľúčové, čo sa potvrdilo aj v prípade konsolidačného balíka.
„Nové ministerstvo prešlo krátko po svojom vzniku hneď prvou zaťažkávajúcou skúškou. Muselo sa vysporiadať s plánovanou konsolidáciou verejných financií a zabezpečiť, aby táto nebola pre sektor ťažko skúšaný krízami uplynulých rokov, likvidačnou,“ vysvetľuje viceprezident AHRS, Patrik Bočkay. Asociácia v tejto súvislosti vyvinula enormné úsilie. Opakovane komunikovala rozsiahle negatívne dopady zvyšovania daňovo-odvodového zaťaženia nielen na HoReCa sektor ako taký, ale aj na zamestnanosť a vývoj ekonomiky v našej krajine.
Odborné argumenty a sociálny dialóg so zástupcami ministerstva v tomto prípade padol na úrodnú pôdu. AHRS sa s pomocou nového ministerstva podarilo vybojovať zásadné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na úroveň 5%. „DPH na ubytovacie a stravovacie služby na Slovensku bude od budúceho roka na historicky najnižšej úrovni. Ministerstvo potvrdilo, že jeho vznik bol opodstatnený. Všetci vieme, že nižšia DPH nie je zázračný liekom na všetky naše problémy, avšak pre hotelierov predstavuje obrovskú šancu na udržanie svojej konkurencieschopnosti, zvyšovanie kvality svojich služieb, stabilizovanie personálu, doriešenie dlhov z minulých období, ale aj vývoj nových produktov a skvalitňovanie zážitkov pre svojich hostí,“ doplnil Bočkay.
Konštruktívne riešenia
Efektivitu spolupráce a konštruktívnu diskusiu oceňujú aj zástupcovia ministerstva cestovného ruchu. „Vďaka iniciatíve SNS a nášho ministerstva vláda schválila novelu zákona o podpore cestovného ruchu a vytvorenie Fondu na podporu cestovného ruchu. Ten každoročne prinesie do sektora 20 miliónov eur na rozvoj infraštruktúry v regiónoch. Podarilo sa nám tiež zvýšiť podporu pre krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu z doterajších 10 miliónov eur až na 15 miliónov pre rok 2025. Tieto investície otvoria nové príležitosti a zlepšia kvalitu turistických služieb na Slovensku. Naposledy sme cez poslanecký návrh SNS odstránili podmienky priamej závislosti výkonu pracovnej činnosti v sezónnych prácach pri prevádzkovaní reštaurácií, pohostinstiev a ubytovacích zariadení, čo zjednoduší sezónne zamestnávanie v celom sektore. Sme presvedčení, že systémové opatrenia v cestovnom ruchu prinesú nové zdroje do štátneho rozpočtu, ktoré sú pri konsolidácii veľmi potrebné. Sú to mimoriadne úspechy, ktoré sa nám podarili,“ zdôraznil minister cestovného ruchu a športu, Dušan Keketi.
Vládni predstavitelia aj zástupcovia HoReCa sektoru si uvedomujú, že takýchto „bitiek“ je pred nimi ešte veľa. „Konsolidačný balík a s ním súvisiace opatrenia, vrátane transakčnej dane, spôsobujú značnú neistotu. Nikto z nás dnes preto nevie s istotou predpovedať, čo náš sektor v nadchádzajúcom období čaká… Isté však je, že pokiaľ chceme zo Slovenska vybudovať jedinečnú destináciu cestovného ruchu pre domácich a zahraničných turistov, čaká nás dlhá cesta, ktorá bude vyžadovať veľa úsilia,“ pokračuje generálny manažér AHRS, Martin Novotný.
Komunikáciu medzi štátom a zamestnávateľmi
Aj z tohto dôvodu sa predstavitelia rozhodli pre spoločný podpis Memoranda o spolupráci, ktorým sa zaviazali k úzkej spolupráci pri realizácii opatrení v prospech domáceho gastra, hotelierstva a cestovného ruchu vo vybraných, strategických oblastiach. Cieľom je zintenzívniť komunikáciu medzi štátom a zástupcami zamestnávateľov, ako aj uľahčiť výmenu potrebných informácií. Partneri sa tiež spoločne zaviazali k aplikácii osvedčených „best practice“ opatrení a postupov, a to v záujme komplexného a systémového rozvoja cestovného ruchu na Slovensku.
„Ide najmä o zvyšovanie konkurencieschopnosti domácich podnikov, systémovú podporu celoživotného a odborného vzdelávania, vytváranie nástrojov a podpory na urýchlenie zelenej a digitálnej transformácie podnikov v HoReCa sektore či zvyšovanie kvality ubytovacích a stravovacích služieb na Slovensku. Ide o kľúčové oblasti, ktoré sme v rámci Memoranda vytýčili na základe konkrétnych požiadaviek zástupcov sektora,“ uviedol štátny tajomník MCRaŠ SR, Marek Harbuľák.
Aktívna spolupráca pri zavádzaní novej kategorizácie
„Z nášho pohľadu bude tiež kľúčová aktívna spolupráca asociácie s ministerstvom pri tvorbe a zavádzaní nového systému kategorizácie ubytovacích zariadení, vychádzajúc z princípov a jednotnej klasifikácie Hotelstars Union, či spolupráca pri zbere informácií, realizácii a vyhodnocovaní prieskumov v oblasti kvality ubytovacích a stravovacích služieb,“ dopĺňa generálny manažér AHRS, Martin Novotný.
S tým súhlasí aj generálna riaditeľka Slovakia Travel, Ivana Vala Magátová: „Cestovný ruch je prierezový sektor, kde je spolupráca medzi všetkými zainteresovanými subjektami kľúčová. Cestovný ruch funguje vtedy, ak je návštevník napríklad ubytovacích zariadení či gastro sektora a ďalších zložiek produktu cestovného ruchu spokojný a adekvátne podmienky dostane práve vtedy, keď sektor funguje. Oceňujem podpis Memoranda a verím, že spoločnou konštruktívnou spoluprácou naprieč sektorom sa nám bude dariť cestovný ruch na Slovensku ďalej systematicky a efektívne rozvíjať v prospech spokojnosti zákazníka, ako aj stability sektora.“