Raňajkový špeciál III.
V poslednej časti Raňajkového špeciálu vás pozývame do zákulisia raňajkovej scény. Dozviete sa, ako vaši kolegovia používajú zvyšky z raňajkových stolov, či nie je prežitkom oznam „Nevynášajte jedlo z raňajok“ a čo môžete urobiť pre to, aby ste mali TOP raňajky.
Taniere
Nuž, mali by byť najmä čisté… a čudovali by ste sa, ako často nie sú! Dochytané a domastené okraje sprevádzajú raňajky častejšie, ako by ste čakali bez rozdielu na kategóriu hotela. Čo je dôvodom? Kde sa v reťazci procesov dá tento nedostatok eliminovať?
Druhý detail je ich veľkosť. Príliš malé tanieriky na raňajky nevyhovujú hosťom a pre vás znamenajú viac umývania, odnášania – nákladov. Možno sa vám stáva, že si na veľké taniere hostia naložia viac, ako skonzumujú… Najlepším sa javí kombinácia veľkých a malých tanierov.
Poháre
Malé decové raňajkové poháriky obľúbujú v ubytovacích zariadeniach všetkých kategórií, no väčšine hostí prekážajú. Pre vás možno úspora, pre hosťa nepohoda počas raňajok, kedy si musí odbiehať dopĺňať pohár – alebo si ich hneď nastavia pred seba niekoľko, ako sme nedávno spozorovali v istom luxusnom bratislavskom hoteli.
Veľkosť raňajkových pohárov a štandard zariadenia pritom spolu nesúvisí, aj v jednoduchých zariadeniach nájdete väčšie poháre.
Pri veľkosti pohárov je dobré spomenúť aj veľkosť čajových šálok. V našom regióne sa používa minimálne 2 dcl veľká šálka na čaj, niekedy sú pri raňajkách len menšie.
Ak odbehneme od raňajok, pravidlo malých šálok a čajových vrecúšok platí v hotelových minibaroch s kanvicou takmer na sto percent. Čajové vrecúško sa pritom používa na dvojdecovú šálku. Priznám sa, doteraz som tento paradox nepochopila… Pritom hosť skôr uprednostní zaliať si kávu len do polovice šálky, ako príliš silný čaj. Prípadne dve kávové šálky čaju, lebo „behal“ s vrecúškom od jednej k druhej.