Hotely bez detskej vravy si vyžiadal trh. Začali sa otvárať vo svete ešte začiatkom tohto tisícročia. Na Slovensku sa k tejto odvážnej adult friendly filozofii pred pár rokmi opatrne prihlásil prvý hotel, postupne sa bez veľkej slávy pridali ďalšie. Aké sú ich skúsenosti?
Začiatky
Hotely pre dospelých sú protireakciou na trend rušných rodinných hotelov. Tu hosťom detský krik nehrozí. Niekde sa vymedzujú voči malým hosťom do 12 rokov, inde do 14, niekde až do 16 rokov.
Trend začal ešte začiatkom tisícročia v Karibiku a rýchlo sa rozšíril aj do Európy. V susednom Rakúsku zriadili prvý hotel, kde majú prístup len hostia od istého veku, ešte v roku 2005, v Nemecku o rok neskôr. Vyvolalo to vtedy búrlivé reakcie, veľkú medializáciu a rozhodne nie pozitívnu. V súčasnosti sú ale po celom svete takých hotelov už stovky, čo dokazuje, že dopyt tu je a trh musí zareagovať.
Adult only alebo No Kids hotely vyrastajú vo svete už roky, na Slovensku opatrne posledné roky vykuklo zopár prvých lastovičiek. Opatrne preto, lebo úplné eliminovanie akejkoľvek klientely označuje slovenská legislatíva diskrimináciou. Preto všetci, ktorí sa chcú na Slovensku špecializovať na dospelú klientelu, diskrimináciu elegantne obchádzajú nahradením slova ONLY označením FRIENDLY.
Prvý bol pod Tatrami
Prvým hotelom pre dospelých bol Hotel Lesná v Starej Lesnej. Adult friendly hotel pre nich znamená, že deti a dospelých tu ubytovávajú za rovnaké ceny a poskytujú im rovnaké služby. „Každý, kto k nám príde, má rovnaké podmienky. Deti platia toľko, ako dospelí a za to dostávajú rovnaké služby ako dospelí. Preto nemáme detské menu, detské stoličky, postieľky, detský kútik. Ale kto chce k nám aj tak s deťmi prísť, na rozdiel od zahraničných hotelov, typu adult only, môže. Nechceme nikoho diskriminovať, ani uprednostňovať,“ vysvetľuje majiteľ Jozef Ivanič.
Hostia, ktorí prídu do hotela bez detí, koncept adult friendly hotel jednoznačne vítajú. Rodiny s deťmi fakt, že majú za ne platiť ako za dospelých, akceptujú, ale svoju nevôľu dávajú najavo. Môžu sa však ubytovať v apartmánoch, v cene pobytu majú ale len ubytovanie, bez stravy a wellness. Zároveň im ale hotel ponúka alternatívy – vo vedľajšom hoteli, ale aj v iných hoteloch v Starej Lesnej.
Skúsenosti sú pozitívne
Po senzácii a mediálnej vojne, ktorá sa v podobných situáciách rozpútala v okolitých štátoch, napríklad v Poľsku po otvorení Hotela Prezydent Medical & SPA Wellness v Krynici, hotel v Lesnej prekvapil pomerne nízky počet negatívnych reakcií. Dôvodom môže byť podľa riaditeľa jednak to, že pred svojim krokom robili veľkú informačnú kampaň, ale aj to, že ako hotel pre rodiny s deťmi neboli ešte etablovaní.
Ak sa občas v počiatkoch vyskytli sťažnosti, tak od hostí, ktorí očakávajú, že v hoteli nijaké deti nebudú, ale zopár ich tam bolo. Jozef Ivanič to hosťom vysvetľuje tým, že sú Adult Friendly hotel, nie Adult Only a podľa slovenského antidiskriminačného zákona, nesmú vstup deťom zakázať. Niekedy sa stretli aj so sťažnosťami vo wellness, kam majú vstup deti povolený len do 18. hodiny. Nespokojní hostia avizovali, že tam boli aj po tomto čase. Väčšinou išlo o hostí zvonku, ktorí prišli aj s deťmi o 17.00 hodine. Napriek upozorneniam personálu nerešpektovali fakt, že po 18.00 hodine by už deti nemali byť pri bazénoch, prípadne potom s nimi rodičia zostali v lobby bare. Podľa riaditeľa sú však vo všeobecnosti deti, ktoré sa u nich ubytujú s rodičmi, dobre vychované.
Ako sa stratégia prvého Adult friendly konceptu na Slovensku dotkla ekonomiky hotela? Máme na Slovensku toľko hostí, že si môžeme dovoliť vyradiť takú významnú skupinu klientov ako sú rodiny s deťmi? Skúsenosti boli už po prvom roku fungovania ako adult friendly len pozitívne. Veľmi rýchlo narástli vo všetkých ukazovateľoch ako je priemerná cena izby, RevPAR aj obsadenosť. Hoci pri poslednom nevie, či to bol dôsledok zmeny konceptu, alebo všeobecne priaznivej situácie. Problémy s obsadenosťou zvykli byť cez jarné prázdniny, vtedy sa rozhodli dať na tri týždne prázdnin zľavu na prístelku pre pobyty od nedele do piatku.
Deti sú drahí hostia
Dôvodov, prečo začali vznikať hotely pre dospelú klientelu je viac. V zahraničí tvoria až 80 percent ich klientely ľudia, ktorí majú vlastné ratolesti. Ale buď sú už odrastené, alebo si od nich občas urobia krátku pauzu. Inou skupinou dôvodov, pre ktorú sa majitelia niektorých hotelov rozhodli, uprednostňovať v nich dospelú klientelu, sú ekonomické kritériá.
Karl Reiter majiteľ hotela Posthotel v rakúskom Achenkirchene, ktorý je Adult Only od roku 2011 a s 300 lôžkami je najväčším takýmto hotelom v strednej Európe, pre rakúske médiá dôvody vysvetlil veľmi rukolapne.
Deti majú v hoteloch pobyty buď zdarma, alebo so zľavou. Podľa K. Reitera by ale naopak, mali za pobyt platiť viac, ako dospelí. Lebo pre hotel znamenajú dodatočné náklady. Potrebujú detské zariadenie, detský kútik, musí sa pre ne osobitne variť, zamestnávať alebo platiť externe ľudí, ktorí sa o ne starajú, robia animačné programy. Nehovoriac o tom, že izby treba častejšie maľovať, vymieňať koberce, resp. izby s deťmi sú náročnejšie na upratovanie.
Navyše malí hostia negenerujú nijaký dodatočný profit. Netrávia čas pri drinkoch v bare, neobjednávajú si wellness procedúry… Rodiny s deťmi trávia večery väčšinou v hotelových izbách. Nechať ich bez dozoru a ísť sa zabávať do hotelového baru nie je dosť možné a babysitting si kvôli tomu zaplatí málokto. Ekonomické dôvody viedli k zmene konceptu aj Hotel Lesná. „Rozmýšľali sme nad tým už dlhšie, aj v rámci hotela boli hlasy za aj proti. Ale presvedčila nás ekonomika. Čísla hovorili jednoznačne. Počet hostí nám rástol, ale tržby klesli,“ spomínal majiteľ hotela. Rodiny s deťmi chodili stále viac, ale deti mali zľavu. Boj o malého klienta medzi hotelmi pomaly ústil do cenovej vojny. Jeden hotel dal na zľavu 20 percent, ďalší reagoval 40 percentnou zľavou a tretí 50-percentnou.
Špecializácia ako predpoklad úspechu
Ďalším dôvodom, ktorý často v zahraničí spomínajú, je špecializácia. V stále zvyšujúcom sa konkurenčnom prostredí môžu zostať konkurencieschopné len zariadenia, ktoré sa budú špecializovať na istý typ klientely. Tak jej môžu poskytovať služby na tej najvyššej úrovni. Je jedno, či na deti, psíčkarov, alebo ľudí bez detí. Na Slovensku na to hotely zatiaľ väčšinou odvahu nemajú. Mnohé hovoria, že v našom prostredí si hotel nemôže dovoliť orientovať sa len na jeden druh klientely, že potrebujú rodiny s deťmi cez víkendy a cez prázdniny a dospelú (firemnú) klientelu mimo nich.
J. Ivanič z Hotela Lesná ale hovorí, že práve potreba špecializovať sa, bol ďalší dôvod, prečo sa rozhodli uprednostniť v hoteli dospelú klientelu. Pri veľkosti hotela ako je ich, nevedeli stopercentne splniť predstavy a požiadavky všetkých skupín hostí. „Tak sa stalo, že väčšina sťažností a výhrad, ktoré nám hostia na sociálnych sietiach a internetových fórach adresovali, sa nejakým spôsobom týkala detí. Napríklad že nemáme animátorov a animačné programy, že detský kútik je na prvom poschodí a nie pri lobby bare a podobne. Preto sme sa rozhodli, že sa zameriame na to, čo vieme najlepšie a to na špičkové wellness služby a na špičkovú gastronómiu,“ vysvetľuje.
Adult friendly neraz „podlinkovo”
O opodstatnenosti špecializácie a segmentácie trhu svedčí aj prechod ďalších, zväčša wellness hotelov na koncept Adult friendly. Patrí k nim napríklad butikový hotel skupiny TMR, a. s. Tri Studničky v Jasnej, ktorý si túto špecializáciu dal aj do názvu a loga. Hosťom ponúka nerušený relax v tichom prostredí Adult friendly hotela.
Cestou pokojného reklaxu sa vybral aj ďalší známy hotel: „V Hoteli Zochova chata kladieme veľký dôraz na komfort našich návštevníkov, ich hýčkanie, dokonalý relax a úspešný útek od všedných a uponáhľaných dní. Práve preto sme sa rozhodli od 1. marca 2020 stať sa Adult friendly hotelom. Našim dospelým návštevníkom chceme zaistiť maximálny a nerušený komfort, hlavne ak primárnym dôvodom na návštevu nášho hotela je oddych a relax.”
Hotely s obmedzením detskej klientely nie sú výsadou len veľkých stredísk, ski pobyt v Adult friendly hoteli ponúka aj zrekonštruovaný Hotel Kultúra v Ružomberku. Decentne, no dokonca s označením Adult only (13+) sa prezentuje na svojej webovej stránke Kurhotel Tivoli v Tatatranskej Polianke. Na princípoch hoteloch pre deti podľa informácií časopisu Hotelier v praxi fungujú viaceré (nielen) kúpeľné hotely. Vzhľadom k citlivosti témy to však nikde nezverejňujú a nechcú byť menované. Želaný výsledok im zaručí praktická skutočnosť, že pre deti nemajú vybavenie, ani zľavy.
Inovácie a investície zodpovedajú stratégii
Na dospelú klientelu sa najradšej zameriava aj Hotel FIS Jasná, ktorý v celosvetovej súťaži World Ski Awards už sedemkrát po sebe obhájil titul najlepší butikový lyžiarsky hotel na Slovensku. „Ako jeden z mála na Slovensku sa neprezentujeme ako rodinný hotel, hoci k nám chodí dosť rodín s deťmi. Máme radi detských hostí, ale nie sme pre nich vybavení tak ako iné hotely. Keby to slovenská legislatíva dovoľovala, urobili by hotel len pre dospelých, lebo takých je na slovenskom trhu nedostatok. Takisto máme ešte veľa stálych klientov s deťmi, ktorí nás pravidelne navštevujú a je teraz ťažké meniť podmienky. Ideálne je nastaviť takéto podmienky od začiatku prevádzky “ myslí si generálna riaditeľka hotela Lucia Švecová.
V súlade s touto stratégiou idú aj inovácie a nové investície v hoteli ako rozšírený ski bar v lounge štýle, vonkajšie wellness so saunou a vírivkou. Majitelia s obľubou cestujú za vínom, vďaka čomu obohacujú ponuku vín aj o iné ako sú komerčné značky bežne dostupné na slovenskom trhu. „Snažíme sa vytvoriť hosťovi také prostredie, aké vyhovuje nám na našich cestách. Je veľa ľudí, ktorí majú, tak ako my, odrastené deti a v zahraničí vyslovene vyhľadávajú hotely s označením adult only. Takisto rodičia, ktorí si prídu do hotela oddýchnuť od svojich detí uvítajú pokojnú atmosféru,“ dodáva riaditeľka oceňovaného hotela v Jasnej.
Diskriminácia, alebo nie?
Odpoveďou je síce existujúca európska legislatíva, ale jej výklady sú rôzne. Na Slovensku nemožno nikoho diskriminovať na základe veku a ani pri hotelovom ubytovaní nie. Preto tu koncept Adult only, ako ho poznáme zo zahraničia, oficiálne nemáme.
V Rakúsku a Nemecku antidiskriminačnú legislatívu tak striktne neberú. Tam sa hotely, reštaurácie a organizátori zájazdov posudzujú ako podnikateľské subjekty, ktoré majú právo sa rozhodnúť o svojej špecializácii.
Tento postoj má v Nemecku oporu aj v súdnom rozhodnutí. Pred pár rokmi totiž zažalovala nemecká rodina z Hannoveru cestovnú kanceláriu Schauinsland za to, že do hotela, ktorý si vybrali, ich s 5-ročným dieťaťom nechceli pustiť, lebo bol Adult only. Súd žalobu odmietol a dal za pravdu cestovke. Tá argumentovala, že v ponuke mala ešte ďalších vhodných 3 000 hotelov. Súd zobral do úvahy aj argument, že okrem hotelov bez detí existujú aj zariadenia špecializované napr. pre ženy, gayov, teenegerov a nikto to nepovažuje za diskriminačné. Slovenským podnikateľom len ostáva dúfať, že raz sa zmení legislatíva aj u nás. Dovtedy je tu „soft“ verzia – Adult friendly hotely.
Aktualizované