Upratovať sa má podľa presného postupu
Takisto byt alebo dom, ktorý obývajú štyria ľudia, stačí upratovať raz týždenne a udržiavať poriadok. V hoteloch, kde sa niekedy hostia striedajú denne, je to inak. Chyžné majú upratovať presne podľa stanovených krokov a predpisov, pričom si samy podľa množstva práce určujú, kedy budú robiť väčšie práce, ako vysávanie závesov, umývanie okien a podobne. Pach nevetraných matracov, nesprávne čistených kobercov a zájdených závesov dokáže prebiť v dojmoch aj ten najkrajší interiér.
Tiež nie je najlepší nápad dávať uteráky na posteľ. Jednak s nimi postele nevyzerajú dobre, jednak je to nepraktické. Prvé, čo hosť urobí, keď vojde do izby, je, že navštívi toaletu. Chce si utrieť ruky, ale uterák tam nie je, tak chodí s mokrými rukami po izbe. Vyhláška síce uvádzala, koľko uterákov má byť na jedno lôžko, ale neznamená to, že majú byť na lôžku! Hosť potrebuje uterák v kúpeľni pri umývadle. Ak tam nie je miesto na uterák, je potrebné ho spraviť. A to nehovorím o tom, že hosť v kúpeľni prešiel znečistenou obuvou po rozloženej bielej podložke, ktorá mala byť zložená a prevesená cez vaňu, resp. cez sprchový kút.
Posteľ bez ozdobných vankúšikov
Posteľ je dominantou každej hotelovej izby, preto by mala byť perfektne ustlatá. Ale na to, aby ste precízne ustlali posteľ, musíte mať posteľnú bielizeň z vhodného materiálu a presne zodpovedajúcej veľkosti, nielen približne takú veľkú ako sú paplóny. Existujú rôzne veľkosti paplónov, vankúšov a posteľnej bielizne, na to treba dať pozor pri nákupe. Nie je jedno, či je bielizeň o 10 cm väčšia, s takou posteľ pekne neusteliete.
Kvalita paplónov a vankúšov sa tiež prejaví pri snahe perfektne ustlať posteľ, lebo zhrčené lacné vankúše v tom zabránia.
Ustlaná posteľ má byť bez ozdobných vankúšikov, ktoré k nej nepatria, a sú na čistej posteli hosťa nehygienické, keďže sa s každým hosťom nemenia.